کوروش‌نامه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کورش‌نامه یا کوروپدیا (به یونانی: Kúrou paideía)[۱] طولانی‌ترین اثر گزنفون، نویسنده و سپاهی آتنی است.[۲] در این کتاب گزنفون پرورش، آموزش و زندگی کورش بزرگ را نگاشته‌است.[۳]

در بردارنده اثر[ویرایش]

کوروش نامه رمانی سیاسی است دربارهٔ پرورش و آموزش فرمانروایی آرمانی که برای فرمانرانی و پیشبرد یک سرزمین با خودسرانگیِ نیک‌خواهانه و خردمندانه در برابر بندگانی فرمانبردار و ستایشگر آماده شده‌است.[۴] هر چند روشن است که گزنفون نمی‌خواسته تاریخ‌نگاری کند،[۱] ولی نمی‌توان بدرستی گونه ادبی این اثر را تمیز داد. آیا کورش نامه تاریخ خاندان هخامنشی را به درستی بازتاب می‌دهد؟ بسیاری در این باره تردید دارند.[۵] چرا که بسیاری از رخدادهای آن دوران پس و پیش شده‌اند یا با همتای تاریخی آن یگانگی ندارند. هم دوران نبودن گزنفون (۴۳۱ تا ۳۵۵ پیش از میلاد) و کوروش (۵۸۰ تا ۵۳۰ پیش از میلاد) به خوبی نشان می‌دهد چرا برخی رخدادها در کوروش نامه به دوره‌های پس از وی اشاره می‌کند.

چه بسا، خاور زمینان برای شناسایی زندگی کوروش به رمان گزنفون تکیه بسیار می‌کنند. هر چند تورات زندگینامه کوروش را به گونه دیگری نگاشته‌است، در آمریکا گروه سیاسی بنیانگذار جمهوری ایالات متحده (که در آنجا به پدران بنیانگذار مشهورند) آن را نمونه خوبی برای الهام گیری می‌دانستند. از همین رو توماس جفرسون نیز دو نسخه از آن را همواره با خود داشت. در آن دوران، خواندن کوروش نامه اثر گزنفون و شهریار نوشته نیکولو ماکیاولی برای همه سران کشور اجباری بود. کوروش نامه از آثار کلاسیک دوران یونان باستان شناخته شده‌است و برخی آن را پاسخی به رساله جمهور نوشته افلاتون می‌دانند.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Sancisi-Weerdenburg, Heleen (1993), "Cyropaedia", Encyclopaedia Iranica 6.5, Costa Mesa: Mazda 
  2. http://www.bbc.com/persian/41876993
  3. Description of young Cyrus and Persian Education from Xenophon's allegorical biography, The Cyropaedia
  4. Xenophon (1914), Dakyns, Henry Graham, trans. , Stawell, F. M., ed., Cyropaedia: The Education of Cyrus, London: Macmillan 
  5. Max Mallowan (1985), "Cyrus the Great", in Ilya Gershevitch, William Bayne Fisher, J. A. Boyle, The Cambridge History of Iran 2, Cambridge University Press, ISBN 0-521-20091-1  p. 417.