روز کوروش بزرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شبیه‌سازی تندیس مرد بالدار در پاسارگاد مشهور به تندیس کوروش بزرگ در پارک المپیک سیدنی
کیک به مناسبت روز کوروش بزرگ در ایران

روز کوروش بزرگ، در ۷ آبان (۲۹ اکتبر) یک روز غیررسمی در گرامی‌داشت کوروش بزرگ، مشهور به کوروش کبیر، بنیان‌گذار و نخستین پادشاه شاهنشاهی هخامنشی است.[۱][۲][۳][۴][۵][۶][۷][۸][۹][۱۰][۱۱][۱۲][۱۳] روز کوروش در هیچ تقویم رسمی ثبت نشده است، با این‌حال گروه‌های مختلفی از مردم ایران خواهان ثبت این روز در تقویم ملی ایران بوده‌اند.[۱۴][۱۵][۱۶][۱۷][۱۸][۱۹][۲۰][۲۱] رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در دولت اول محمود احمدی‌نژاد، اسفندیار رحیم مشایی در باره این روز گفته بود: «درنظر گرفتن روزی بنام کوروش تا کنون در دستور کار ما نبوده اما این موضوع قابل بررسی است که در تقویم ملی روزی بنام کوروش یا تخت جمشید داشته باشیم.»[۲۲]

بزرگداشت روز کوروش[ویرایش]

در این روز علاقه‌مندان به کوروش و تاریخ و تمدن ایران‌زمین برای پاسداشت فرهنگ و تمدن ایرانی به پاسارگاد، مقبره کوروش می‌روند و گردهم جمع می‌شوند تا یاد و نام کوروش را گرامی بدارند.[۲۳]هافینگتن پست، یکی از سایت‌های خبری آمریکا، در مقاله‌ای با اشاره به روز ۲۹ اکتبر، روز جهانی کوروش، با توجه به این‌که منشور استوانه‌ای گلی منسوب به کوروش نخستین اعلامیه‌ای است که در آن از حقوق انسان به دفاع برخاسته است؛ بر این عقیده است که بخشی از احترام ایرانیان به این شخصیت تاریخی به خاطر سیاست‌های او در برخورد با ادیان و حقوق مردم است و حتی اشاره می‌کند به گفته‌های محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، همزمان با انتقال اصل منشور کوروش از موزه بریتانیا به موزه ملی ایران، که گفته بود: «در این استوانه ذکر شده است که همه افراد بشر در گزینش اندیشه آزادند و باید نسبت به هم با احترام برخورد کنند.»[۲۴]

در ایران مسئولان دولتی در بازدید و یا برگزاری مراسم توسط علاقه‌مندان در روز کوروش در محل پاسارگاد مانع‌تراشی کردند.[۲۵][۲۶] همچنین رسانه‌ها گزارش کردند در روز ۷ آبان ۱۳۸۹، همزمان با روز کوروش، بازدید از منشور کوروش که از موزه بریتانیا در لندن به موزه ملی ایران منتقل شده بود طبق گفتهٔ مسئولان موزه به دلیل مشکلات فنی ممنوع است.[۲۷][۲۸] حتی یکی از روزنامه‌ها گزارش کرده که با وجود اعلام تعطیلی موزه و عدم امکان بازدید از منشور در روز کوروش، باز هم بازدیدکنندگان از شهرهای مختلف به موزه مراجعه کرده و با درهای بسته مواجه شده بودند.[۲۹] خبرگزاری‌های ایران هم در گزارش‌هایی به مناسبت روز کوروش، دربارهٔ وضعیت پاسارگاد و آرامگاه کوروش، از بی‌توجهی به این میراث تاریخی انتقاد کردند.[۳۰][۳۱]

حامیان ثبت این روز[ویرایش]

حمایت دولت احمدی‌نژاد از این روز[ویرایش]

در زمان دولت نهم و ریاست «اسفندیار رحیم مشایی» بر سازمان میراث فرهنگی نیز اقداماتی برای بزرگداشت این مناسبت صورت میگرفت.[۳۲] اسفندیار رحیم مشایی در آذر سال ۱۳۸۷ در اظهاراتی، از در نظر گرفتن روزی به نام «روز کوروش» در تقویم ملی ایران دفاع کرد.[۳۳]

درخواست دانشجویان باستان شناسی برای ثبت روز کوروش در تقویم ایران[ویرایش]

در پی همایشی با عنوان «روز جهانی کوروش» که در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و به مناسبت روز کوروش برگزار شد، در شروع آن یکی از برگزارکنندگان این همایش به نمایندگی از دانشجویان گفت: «برگزاری این همایش با چنین تأخیری به‌دلیل وجود پروسه‌ای طولانی برای گرفتن مجوز بود؛ ولی با این حال، جای این روز جهانی فقط در سالنامهٔ کشور ایران به‌عنوان کشوری که زادگاه کوروش است، خالی است. به همین دلیل، خواهان ثبت این روز به‌عنوان یک روز ملی در سالنامهٔ ملی ایران هستیم.»[۳۴] سپس سخنرانان همایش، حکمت‌الله ملاصالحی، ژاله آموزگار، عبدالمجید ارفعی، جلال‌الدین کزازی و کامیار عبدی هر یک سخنانی دربارهٔ اهمیت دوران هخامنشی، نقش کوروش و منشور کوروش برای حاضرین در همایش ارائه کردند.[۳۴][۳۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «۷ آبان روز جهانی کوروش: پاسارگاد، رها شده بدون تسهیلات گردشگری و رفاهی»
 2. «روز جهانی کوروش بزرگ: روز مشترک میان همه دین‌های جهان»، رادیو فردا، ترجمه فارسی مقاله سایت آمریکایی هافینگتون پست، ۱۳۹۰/۰۸/۰۹.
 3. فرج سرکوهی، «روز کوروش؛ یک چهره و چند تصویر از گذشته و حال»، رادیو فردا، ۱۳۸۶/۰۸/۰۷.
 4. «ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به پاسارگاد در روز کورش»، رادیو زمانه، ۰۸ آبان ۱۳۹۳.
 5. «روز جهانی کوروش (Cyrus Day)»، سایت خبری نی‌خبر، منتشر شده در ۰۷ آبان ۱۳۹۳، کد خبر: ۵۶۵۳.
 6. «افق ۲۹ اکتبر: روز کوروش: حقوق بشر، میراث فرهنگی ایران؟»، تلویزیون صدای آمریکا، تاریخ انتشار ۱۳۹۲/۰۸/۰۷.
 7. امید کشتکار، «روز کوروش در فیس‌بوک؛ بازگشت به هویت ملی یا تقدیس دیکتاتور؟»، سایت خودنویس، ۰۶/آبان/۱۳۹۰.
 8. «گرامی داشت روز جهانی کوروش در بند ۳۵۰ زندان اوین»، سایت خبری کلمه، دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۱.
 9. «امروز، روز جهانی کوروش»، سایت خبری فردانیوز، تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۸۶، کد خبر: ۳۷۵۵۵.
 10. سیاوش نمیرانیان، «هفته‌نامهٔ امرداد روز کورش بزرگ را گرامی داشت»، سایت خبری امرداد، ۰۸/۰۸/۱۳۹۴.
 11. «یک نکته درباره هفتم آبان و کوروش»، سایت خبری آفتاب، تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۱، کد خبر: ۱۷۶۲۰۱.
 12. «گاهشمار: روز جهانی کوروش»، روزنامه دنیای اقتصاد، شماره ۲۷۷۳، ۸/۸/۹۱، صفحهٔ ۳۱.
 13. «تقویم ایران: ۷ آبان»، روزنامه ایران، شماره ۴۹۲۶، ۷/۸/۹۰، صفحه ۲۸ (صفحه آخر).
 14. «در همایش «روز جهانی کوروش» خواسته شد: روز کوروش در سالنامه‌ی ایران ثبت ملی شود»، خبرگزاری ایسنا، سرویس: فرهنگی و هنری، دوشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۰، کد خبر: ۹۰۰۸–۱۹۹۱۱.
 15. «درخواست از رئیس جمهور برای نام گذاری رسمی هفتم آبان در تقویم به نام کوروش»، سایت خبری کلمه، دوشنبه، ۴ آبان، ۱۳۹۴.
 16. «درخواست از رئیس‌جمهور برای نام‌گذاری رسمی هفتم آبان در تقویم به نام کوروش بزرگ»، اعتماد ملی، تاریخ انتشار:۰۶ آبان ۱۳۹۴، کد خبر:۱۶۹۰.
 17. «پیشنهاد ثبت روز کوروش در تقویم رسمی کشور»، روزنامه قانون، شماره ۶۴۹، ۱۳۹۴ پنج شنبه ۷ آبان.
 18. International Days
 19. روزی به نام «روز کوروش» در هیچ تقویم بین‌المللی نیست
 20. International Days observed at UNESCO
 21. فرزانه خسروی، «جای کورش بزرگ در تقویم خالی است»، سایت خبری امرداد، ۲۹/۰۷/۱۳۹۴.
 22. «مشایی: روز کوروش در تقویم قابل بررسی است»، سایت خبری فردا نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۸۷، کد خبر: ۶۶۷۴۱.
 23. «۷ آبان روز جهانی کوروش: پاسارگاد، رها شده بدون تسهیلات گردشگری و رفاهی»، خبرگزاری میراث فرهنگی، زمان مخابره: ۱۳۹۲/۸/۶، کد خبر: ۱۰۷۲۵۰.
 24. Kristin M. Swenson, «International Cyrus the Great Day: Common Ground for World Religions?»,The Huffington Post, 10/28/2011.
 25. «ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به پاسارگاد در روز کورش»، رادیو زمانه، ۰۸ آبان ۱۳۹۳.
 26. صدرا محقق، «۷ آبان روز جهانی کوروش نیست: با جود تبلیغات چندسال گذشته»، روزنامه شرق، شماره ۱۳۸۰، ۷/۸/۹۰، صفحه ۱۱ (جامعه).
 27. «دیدار از منشور کوروش بزرگ در روز جهانی کوروش تعطیل شد»، سایت خبری آفتاب، تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۸۹، کد خبر: ۱۱۱۷۳۳.
 28. «به‌دلیل به‌روز رسانی سیستم امنیتی موزه: تعطیلی موزه ملی ایران در روز جهانی کوروش»، رادیو کوچه، ۱۳۸۹ آبان ۰۷.
 29. سایت ایرانشهر به نقل از «تنهایی منشور در روز جهانی کوروش»، روزنامه شرق، شماره پیاپی ۱۰۹۹، شنبه هشتم آبان ۱۳۸۹.
 30. «سهم پاسارگاد از کوروش: هیچ/ گزارشی از وضعیت شهر پاسارگاد در روز جهانی کوروش»، خبرگزاری تحلیلی خبرآنلاین، چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳.
 31. «۷ آبان روز جهانی کوروش: پاسارگاد، رها شده بدون تسهیلات گردشگری و رفاهی»، خبرگزاری میراث فرهنگی، زمان مخابره: ۱۳۹۲/۸/۶، کد خبر: ۱۰۷۲۵۰.
 32. http://www.magiran.com/npview.asp?ID=2387745
 33. «ثبت روز کوروش در تقویم ملی ایران». 
 34. ۳۴٫۰ ۳۴٫۱ «روز کوروش در سالنامه ثبت ملی شود» سایت خبری تابناک به نقل از خبرگزاری ایسنا، آبان ۱۳۹۰.
 35. باستان‌شناسان خواستار ثبت روز جهانی کوروش شدند، همشهری آنلاین، سه شنبه ۱ آذر ۱۳۹۰، کد مطلب: ۱۵۱۸۲۸.