کوروش کبیر (فیلمنامه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کوروش کبیر
فیلمنامه کوروش کبیر[۱]
فیلمنامه کوروش کبیر (دفتر اول)
Cyrus the great book .by jafari jozani.png
جلد اصلی کتاب با عنوان درشت «کوروش کبیر»
نویسنده مسعود جعفری جوزانی
ناشر نشر تریتا
محل نشر تهران، ایران پرچم ایران
تاریخ نشر ۱۷ بهمن ۱۳۹۴
شابک791.4372 (رده دیوبی)
تعداد صفحات ۱۴۴
موضوع فیلم نامه زندگی نامه کوروش بزرگ
سبک فیلم نامه اقتباسی
زبان فارسی
نوع رسانه گالینگور
قطع رقعی
فیلم نامه کوروش کبیر (دفتر دوم)
فیلم نامه کوروش کبیر (دفتر دوم)
فیلم نامه کوروش کبیر (دفتر دوم)

کوروش کبیر فیلمنامه‌ای فیلم نشده در حیطهٔ سبک فیلمنامه اقتباسی نوشته مسعود جعفری جوزانی است. این فیلمنامه بر اساس داستان زندگی کوروش بزرگ نوشته شده است که در «دفتر اول» آن به دوران تولد تا نوجوانی و در «دفتر دوم» این فیلمنامه از جوانی تا مرگ این امپراتور شهیر ایرانی پرداخته است.[۲] دفتر اول این فیلمنامه در قالب یک کتاب توسط نشر تریتا در تهران به چاپ رسید و طی یک مراسم رسمی با حضور هنرمندانی همچون شهاب حسینی رونمایی شد.

رونمایی و انتشار[ویرایش]

فیلمنامهٔ کوروش کبیر «دفتر اول»، در عصر روز جمعه چهاردهم اسفند ۱۳۹۴ طی یک مراسم رسمی در شعبه الف شهر کتاب، در تهران رونمایی شد. این اثر توسط نشر تریتا تحت عنوان روی جلد کوروش کبیر به شکل نسخهٔ جلد سخت منتشر شده است.[۳] کتاب فیلمنامه کوروش کبیر در بیست و نهمین دوره نمایشگاه کتاب تهران با برپایی جشن امضای آن با حضور هنرمندان و چهره‌های برجسته عرصه هنر و ادب ارائه شد.[۴][۵] مراسم رونمایی از کتاب فیلمنامه «کوروش کبیر» روز جمعه ۱۴ اسفند از ساعت ۱۸ در شهر کتاب الف واقع در زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، میدان الف، خیابان الف، نبش کوچه سوم برگزار شد.

فیلمنامه این اثر سینمایی با نام «کوروش کبیر، دفتر اول» توسط مسعود جعفری جوزانی نوشته شده است و عبدالکریم یونسی و فتح‌الله جعفری جوزانی پژوهشگران این اثر تاریخی هستند.

جعفری جوزانی در این مورد گفته است:

کوروش شخصیتی بوده که در زمان تأسیس حکومتش، ملت‌های مختلف با افتخار زیر پرچم وی می‌آمدند و می‌خواسته‌اند بخشی از امپراطوری او باشند. از سوی دیگر، کوروش جنگجو نیست، بلکه اندیشمند است و به انسان و کرامت انسانی احترام می‌گذارد بنابراین، دانستن دربارهٔ او در شرایط کنونی از ضروریات است.

کوروش کبیر، دفتر اول این فیلم‌نامه است و دفتر بعدی آن نیز در آینده منتشر خواهد شد.[۶][۷]

مسعود جعفری جوزانی در مراسم رونمایی این اثر، ساختن فیلم کوروش کبیر را بزرگترین آرزوی خود اعلام کرد.[۸][۹]

دیدگاه علی معلم[ویرایش]

علی معلم در مصاحبه‌ای با تارنمای ممتاز نیوز، «کوروش بزرگ» را شخصیتی دانست که در میان مردم شخصیت ناشناسی نیست. او وظیفه‌ی نهادهای فرهنگی در کشور را در این دانسته است که باید چنین شخصیت‌هایی که سبب غرور ملی هستند را بیشتر به بقیه بشناسانند. او همچنین ادامه داد که مردم ایران به غرور ملی نیازمند هستند؛ به‌شکلی که یک شهروند جوان که در ایران زندگی می‌کند نیازمند این است به کشورش درهمه ابعاد افتخار کند. او در پایان با بیان این‌که ایرانی‌ها در هنرهای و مسائل دیگری همچون "هنر آشپزی" هم تبحر و پیشینه تاریخی دارند؛ عدم توجه به این موضوعات فرهنگی را باعث تاسف دانست. [۱۰]

پروژهٔ سینمایی کوروش کبیر[ویرایش]

به گزارش خبرنگار سینمایی ایسنا، این کارگردان که کتاب فیلمنامه «کوروش کبیر» را ۱۴ اسفندماه در شعبه الف شهرکتاب رونمایی کرد، دربارهٔ ساخت این پروژه سینمایی بیان کرد: پیش از این قرار بود با علی معلم این فیلم را بسازیم که نشد و در حال حاضر سناریو به یکسری سرمایه‌گذار واگذار شده و تا به اینجای کار هر آنچه انجام شده با هزینه شخصی بوده است.

منابع[ویرایش]

  1. فروشگاه اینترنتی کتاب، "ketab.ir"، مشخصات کتاب «فیلمنامه کوروش کبیر». (آخرین بازیابی صفحه در 15 ژوئن 2016)
  2. خبرگزاری مهر، نقش کوروش را یک ایرانی بازی می‌کند/ همکاری با استودیوی خارجی. ( آخرین بازیابی در 15 ژوئن 2016 )
  3. نشر تریتا، مراسم رونمایی از کتاب «کوروش کبیر». ( آخرین بازیابی: 15 ژوئن 2016 )
  4. خبرگزاری ایسنا، سرنوشت «کوروش کبیر» به روایت جوزانی. (آخرین بازیابی در 15 ژوئن 2016 )
  5. خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، کتاب کوروش کبیر رونمایی شد. ( آخرین بازیابی در 15 ژوئن 2016 )
  6. تارنمای مهر میهن. فیلم نامهٔ کوروش کبیر. «فیلم نامه ی کوروش کبیر رونمایی می‌شود» (آخرین بازیابی 22 ژوئن 2016)
  7. باشگاه خبرنگاران جوان «YJC». « «کوروش کبیر» مسعود جعفری جوزانی رونمایی می‌شود». کد خبر: ۵۵۱۹۲۶۹. گروه: فرهنگی هنری» ادبیات. تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۴–۱۲:۰۷
  8. نشر تریتا، «مراسم رونمایی کتاب فیلمنامه کوروش کبیر» ."...در مراسم رونمایی از کتاب «کوروش کبیر» عنوان شد: مسعود جعفری جوزانی : بزرگترین آرزویم ساختن فیلم کوروش است..." 16 اسفند 1394 ( آخرین بازیابی صفحه در 15 ژوئن 2016)
  9. بانک اطلاعات نشریات کشور "magiran"، مگ ایران، «مسعود جعفری جوزانی: بزرگترین آرزویم ساختن فیلم کوروش است»، 16 اسفند 1394. ( آخرین بازبینی 15 ژوئن 2016 )
  10. ممتاز نیوز، «سرانجام فیلم کوروش کبیر مجوز ساخت گرفت». بازبینی شده در تاریخ 24 ژوئن 2016