کابین شیشه‌ای خلبان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کابین خلبان شیشه‌ای)
کابین خلبان شیشه‌ای ایرباس آ-۳۸۰

کابین خلبان شیشه‌ای (به انگلیسی: Glass Cockpit) به کابینی می‌گویند که در آن ابزارهای اصلی ناوبری، داده‌ها را به صورت دیجیتالی روی صفحه نمایشگر کامپیوتری نمایش دهند. این داده‌ها شامل وضعیت و موقعیت هواپیما، شرایط موتورها، سرعت، ارتفاع، ارتباطات رادیویی، وضعیت آب و هوا و سایر موارد است.

کابین خلبان قدیمی[ویرایش]

787-flight-deck.jpg B747-cockpit.jpg
کابین خلبان شیشه‌ای در بوئینگ ۷۸۷ کابین خلبان قدیمی بوئینگ ‎۷۴۷-۲۰۰

در گذشته، ابزارهای ناوبری داده‌ها را به صورت آنالوگ و با کمک عقربه‌ها، درجه‌ها و شماره‌اندازهای مکانیکی برای خلبان، کمک خلبان و مهندس پرواز نمایش می‌دادند. در این گونه هواپیماها، اطلاعات ناوبری و پرواز توسط صفحه پرادزشگر به خلبان نشان داده نمی‌شد، و وجود مهندس پروازی برای پردازش اطلاعات و تصمیم‌گیری‌های فنی پرواز ضروری بود.

کابین خلبان شیشه‌ای[ویرایش]

بخش اصلی کابین خلبان شیشه‌ای «سیستم ابزار الکترونیکی پرواز» (EFIS) نام دارد که داده‌های مربوط به وضعیت هواپیما در طول پرواز، موقعیت و پیشرفت پرواز را نمایش می‌دهد. ابتدا در هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ کلاسیک، بوئینگ ۷۵۷، بوئینگ ‎۷۶۷-۲۰۰ و ایرباس آ-‎۳۰۰-۶۰۰، این بخش از کابین خلبان با صفحات کامپیوتری و پردازشگر جایگزین شد. پس از آن در هواپیماهای جدیدتر مانند بوئینگ ‎۷۴۷-۴۰۰، بوئینگ ۷۷۷، ایرباس آ-۳۲۰ و تمامی مدل‌های جدید ایرباس، تمام هواپیماها به کابین خلبان شیشه‌ای مجهز شدند.

کابین خلبان شیشه‌ای نیاز به حضور مهندس پرواز را در هواپیماهای جدید برطرف ساخته است.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، "Glass cockpit،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Glass_cockpit&oldid=196738270

جستارهای وابسته[ویرایش]