توربوپراپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اصول کار موتور توربوپراپ
هوا و موتور توربوپراپ

توربوپراپ (به انگلیسی: Turboprop) نوعی موتور توربینی گازی است که در آن از گردش محور توربین برای گرداندن ملخ وایجاد پیش‌رانش استفاده می‌شود.

با اینکه گاز خروجی این موتورها نوعی جت است ولی در طراحی توربوپراپ سرعت گاز خروجی را فدای قدرت چرخاندن محور می‌کنند تا بیشتر نیروی موتور صرف گرداندن ملخ شود.

موتورهای توربوپراپ در سرعت‌های متوسط (در حدود ۷۳۰ کیلومتر/ساعت) کارایی دارند و در سرعت‌های بیشتر کارایی خود را از دست می‌دهند.یعنی صدا ی زیادی تولید می‌کند.جنگنده ی Republic XF-84H از این نوع هواپیماها است که با موتور توربو پراپ کار می‌کندولی به علت سرعت بالای850 کیلومتر بر ساعت صدا بسیار زیادی تولید می‌کند.از این جنگنده به عنوان قوی‌ترین وپرسرصداترین جنگنده‌ها یاد می‌شود به‌طوری‌که صدا موتور آن در فاصله ی چندین کیلومتری شناسایی می‌شود.[۱] این موتورها بیشتر در هواپیماهای مسافری کوچک و هواپیماهای ترابری نظامی به‌کار می‌روند.

پانویس[ویرایش]

  1. Jack D. Mattingly (۲۰۰۶Elements of Propulsion: Gas Turbines and Rockets، Reston, Virginia, USA: American Institute of Aeronautics and Astronautics، ص. ۱۲-۱۴، شابک ۱۵۶۳۴۷۷۷۹۳