مشاهیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از چهره (شهرت))
مایکل جکسون یکی از چهره های شناخته شده که نام او در سال ۲۰۱۱ به عنوان «شناخته‌شده‌ترین فرد مشهور (ستاره) تاریخ» در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شد.[۱]

مشاهیر جمع مشهور، یا چهره،[۲] یا سلبریتی (به انگلیسی: Celebrity) به شخص یا اشخاصی اطلاق می‌شود که معمولاً در زمینه‌های هنر، جنگ، علم، ورزش، رسانه، مدل، سیاست، ادبیات، مذهبی و نظایر آن در یک جامعه یا فرهنگ عامه دارای سرشناسی و معروفیت باشد. چنین شخصی به راحتی از طریق مردم به ویژه قشر جوان قابل شناسایی است و به رسمیت شناخته می‌شود. چهره‌ها اغلب از طریق رسانه‌های جمعی به ویژه تلویزیون، سینما، نشریات و شبکه‌های اجتماعی به سرشناسی‌شان افزوده می‌شود و علت آن پرداختن زیاد به موضوعات چهره‌ها در رسانه‌ها در جهت تغذیه مطالب نشریات و پایگاه‌های خبری می‌باشد، که منجر به درآمدزایی برای آن‌ها می‌گردد.

یک سلبریتی ممکن است از راه‌هایی منفی نظیر اختلاس، رسوایی جنسی، اعتیاد،خشونت و حتی به صورت تهمت به آنها که نزد مردم غیرقابل پذیرش هستند نیز مشهورتر گردد. چهره‌ها سوژه همیشگی رسانه‌ها و مردم جهت ایجاد شایعه و به چالش کشیدن هستند.

آمار استفاده از کلمهٔ celebrity به معنای چهره و کلمات هم‌خانوادهٔ آن تا سال ۲۰۱۰ در گوگل

منابع[ویرایش]

  1. «Stars Who Hold Guinness World Records». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۱.
  2. «چهره» [عمومی] هم‌ارزِ «celebrity»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی، «فارسی»، در دفتر پانزدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎‭۹۷۸-۶۰۰-۸۷۳۵-۳۰۴‬‬‬‬ (ذیل سرواژهٔ چهره)