پل بورژه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پل بورژه
Paul Bourget young.jpg
نام اصلی Paul Bourget
زادروز ۱۸۵۲ میلادی
مرگ ۱۹۳۵ میلادی
ملیت فرانسوی Flag of France.svg
جایگاه خاکسپاری گورستان مونپارناس
پیشه نویسنده و مقاله‌نویس

پل بورژه (به فرانسوی: Paul Bourget) نویسنده و مقاله‌نویس قرن نوزدهم میلادی اهل فرانسه است.

زندگی[ویرایش]

او در امیان در شهرستان سم از استان پیکاردی، فرانسه به دنیا آمد. پدر او، استاد ریاضیات بود، بعد به یک پست در کالج در کلرمون فران، جایی که بورژه در آن آموزش های اولیه خود را دریافت کرد منصوب شد. او پس از آن در دبیرستان فرانسوی لویی لو گراند و مدرسه ی مطالعات عالی فرانسه مشغول به تحصیل شد. در 1872-1873 او یک منظومه شعر به نام در " کنار دریا " که مورد توجه قرار گرفت، را سرود. اثر او، " اعتراف "، در سال 1882 منتشر شد. ضمناً او با روزنامه نگاری ادبی کسب شهرت کرد و در سال 1883 با چاپ، " تست روانشناسی معاصر "، که به مطالعه نویسندگان برجسته می پرداخت برای اولین بار موجب ایجاد موج نو نمایشنامه انتقادی شد. در سال 1884 بورژه سفری طولانی به بریتانی داشت، جایی که او اولین داستان خود، " جبران ناپذیر "، را نوشت. و سپس کتاب های " انگیم بیرحم " در سال 1885 و پس از آن " آندره کورنلیس " در سال 1886 و " دروغ " در سال 1887 با الهام از زندگی اکتاو میربئو را نوشت که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

بورژه، در سال 1867 کلیسای کاتولیک را رها کرده بود، در سال 1889 بازگشت تدریجی به آن را آغاز کرد، او در سال 1901 به طور کامل یک کاتولیک شد. در سال 1893 ، در مصاحبه ای که در امریکا انجام داد، او در مورد تغییر عقیده خود گفت: " برای سال های بسیاری من ، مانند بسیاری از مردان جوان که در شهرهای مدرن زندگی می کنند، به تجاهل گرایی راضی بودم، اما من در نهایت با رشد این باور که حیات یک انسان که به سادگی می گوید نمی‌دانم و نمی‌دانم چیزی را که خشنودم میکند انجام میدهم نه تنها به خودی خود خالی بود و پر از ناامیدی و درد و رنج، بلکه تاثیر بدی بر زندگی دیگران داشت. از سوی دیگر ، مردان و زنانی که آموزه های کلیسا را دنبال می کنند بیشتر در برابر بلایای اخلاقی حفاظت میشوند ... که تقریباً همواره در ادامه این زنان و مردان هدایت و اثر گذاری توسط حواس خود به خودشان را اجازه می دهند ، مانند اندوه ها. اینها موضوع رمان " شاگرد " او بود که در سال 1889 نوشت و همان طور که در مصاحبه خود در آمریکا گفت، این کتاب دقیقاً پس از رها کردن اندیشه دست خوش پیشامد بودن و راحت طلبی در تجاهل گرایی نوشته شد. موضوع کتاب داستان یک فیلسوف به نام آدرین سیکست است که هوادار ماتریالیسم و پوزیتیویسم است که تاثیر بدی بر روی یک دانش آموز به نام، رابرت گلسون می گذارد. اعمال او، به نوبه خود، منجر به مرگ غم انگیز یک زن جوان شد.

این کتاب باعث پدید آمدن یک جنبش در فرانسه شد و پرفروشترین کتاب لقب گرفت .برای نمونه مورد توجه گلدستون رمان نویس مشهور قرار گرفت. در سال 1891 کتاب " احساس ایتالیا "، که یادداشت های او در سفر به این کشور بود ، جنبه دیگری از توانایی او را نشان داد. در همان سال او کتاب های " قلب زن "، " سایه جدید " و کتاب " انواع " که شخصیت مردها را در ادامه شخصیت زنان ( سایه ، 1890) شرح میکرد، نوشت. رمان های بعدی او عبارتند از " سرزمین موعود " ( 1892 )؛ " جهانشهر " ( 1892 )، یک رمان روان شناختی به نام " یک عشق غم انگیز " ( 1896 )؛ " دوشیزه آبی " ( 1897 )؛ " شبح " ( 1901 )؛ " دو خواهر " ( 1905 ) و چند جلد داستان کوتاه دیگر مانند " عوارض احساساتی " (1896)، " درام خانوادگی " ( 1898 ) ، و " یک تاجر " (1900)؛ " گام " (1902) که یک مطالعه از ناتوانی خانواده ها در تطبیق در نتیجه سرعت بیش از حد تغییر از طبقه دهقانان به شرایط جدید بود. روش این کتاب بزرگ معاصر توسط کتاب " طلاق " (1904) ، با موضوع دفاع از جهتگیری کاتولیک ها که طلاق تخلف از قوانین طبیعی است تقلید شد. کتاب " مطالعات و پرتره "، اولین بار در سال 1888 منتشر شده است، که شامل برداشت های بورژه از اقامتش در انگلستان و ایرلند بود، به خصوص از خاطراتی که یک ماه در آکسفورد گذراند و " خارج " (1895) ، کتابی در دو جلدی ، که نوشته انتقادی او از سفر خود به ایالات متحده در سال 1893 بود. او در سال 1894 به فرهنگستان فرانسه وارد شد، و در سال 1895 به درجه لژیون دونور که بالاترین نشان کشور فرانسه است رسید.

در ماه مارس سال 1914، او در دفتر روزنامه فیگارو مشغول کار بود که سردبیر روزنامه، دوست او گاستون کالمت با شلیک گلوله توسط هنریته کلو همسر رئیس جمهور سابق فرانسه کشته شد. دادگاه قتل او باعث رسوایی بزرگی در آن زمان شد.

= اهمیت ادبی و نقد[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Lagarde, André and Laurent Michard. la garde et Michard Moyen Age: Les Grands Auteurs français du programme - Anthologie et Histoire littéraire. Bordas, 1962.