یوریس کارل هویسمانس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ی‍وری‍س ک‍ارل هوی‍س‍م‍ان‍س
Joris-Karl Huysmans photographed by Dornac.jpg
زادهٔ۵ فوریه ۱۸۴۸
پاریس
درگذشت۱۲ مهٔ ۱۹۰۷ (۵۹ سال)
پاریس
بیماری سرطان
ملیتفرانسه فرانسه
آثاربیراه
والدیناز مادری فرانسوی و پدری هلندی

ژوریس کارل اوئیسمانس (به فرانسوی: Joris-Karl Huysmans) از جمله بزرگترین رمان نویسان فرانسوی و یکی از چهره‌های برجسته ادبیات جهان است.

زندگی[ویرایش]

تولد[ویرایش]

اوئیسمانس در ۵ فوریه ۱۸۴۸ در پاریس، از مادری فرانسوی و پدری هلندی، متولد شد.

فعالیت ادبی[ویرایش]

فعالیت‌های ادبی اش را به سه دوره متمایز و متفاوت می‌توان تقسیم کرد:

نخستین آثارش ناتورالیستی بودند؛ رمان‌های «مارت» (۱۸۷۶)، «خواهران و اتار» (۱۸۷۹)، «زندگانی مشترک» (۱۸۸۱) و داستان کوتاه «کوله پشت بر دوش» (۱۸۸۰) ماندگارترین نوشته‌هایی هستند که در چارچوب این مکتب پدیدآورد. در، ۱۸۸۴ با نگارش «بیراه»، که شاهکار اوئیسمانس و مهم‌ترین اثر منثور «مکتب انحطاط» قلمداد می‌شود، از ناتورالیسم رویگردان شد.

دیگر رمان‌های برجسته اش که در قلمرو «مکتب انحطاط» می‌گنجد عبارتند از «دوراهی» (۱۸۸۷)، «در بندر» (۱۸۸۷) و «آن جا» (۱۸۹۱). در ،۱۸۹۲ اوئیسمانس، در اثر دگرگونیی درونی، به مذهب کاتولیک گروید. این دگردیسی سرآغاز مرحله سوم خلاقیت ادبی اش بود و سه رمان شاخص و ارزنده به بار آورد: «در جاده» (۱۸۹۵)، «کلیسای جامع» (۱۸۹۸) و آخرین رمانش «دیرنشین» (۱۹۰۳)؛ این آثار مجموعه‌ای به هم پیوسته را تشکیل می‌دهند و قهرمانی واحد دارند.

مرگ[ویرایش]

در ۱۹۰۷ اوئیسمانس به علت بیماری سرطان زندگی را بدرود گفت. زندگی هنری اوئیسمانس فقط در فرانسه پایان سده نوزدهم می‌توانست تحقق بیابد، لیکن انگاره حاکم بر آن از قید محدودیت‌های زمان آزاد است و به سنتی دیرین بر می‌گردد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

نگاهی به رمان «بیراه» اثر ژوریس کارل اوئیسمانس

منابع[ویرایش]