امیل زولا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
امیل زولا
ZOLA 1902B.jpg
نام اصلی امیل ادوار شارل آنتوان زولا
زمینهٔ کاری نویسندگی
زادروز ۲ آوریل ۱۸۴۰
پاریس، فرانسه
مرگ ۲۹ سپتامبر ۱۹۰۲ میلادی (۶۲ سال)
پاریس،
ملیت فرانسوی
رویدادهای مهم ماجرای دریفوس
پیشه نویسنده، داستان‌نویس، رمان‌نویس، روزنامه‌نگار، نمایش‌نامه‌نویس
سبک نوشتاری ناتورالیسم
کتاب‌ها ثروت روگن‌ها
آسوموار
نانا
شور زندگی
ژرمینال
نوشتارها نامهٔ سرگشادهٔ من متهم می‌کنم ...!
اثرپذیرفته از بالزاک

امیل ادوار شارل آنتوان زولا (فرانسوی: Émile Édouard Charles Antoine Zola; زاده ۲ آوریل ۱۸۴۰- درگذشته ۲۹ سپتامبر ۱۹۰۲) رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و روزنامه‌نگار فرانسوی، مهم‌ترین نمایندهٔ مکتب ادبی ناتورالیسم[و ۱] و عامل مهم در گسترش تئاتر ناتورالیستی[و ۲] بود. او همچنین از چهره‌های برجسته در آزادی سیاسی فرانسه بود و در تبرئهٔ افسر ارتش فرانسه، آلفرد دریفوس[و ۳] از اتهام خیانت نقش اساسی داشت که سر تیتر روزنامه‌های مشهور آن زمان بود، زولا به دلیل حمایت از دریفوس و محکوم کردن عمل دادگاه و اعتراض به آن، مقاله‌ای را تحت عنوان من متهم می‌کنم ...! نوشت که برای مدتی به تبعید او انجامید، زولا برای اولین و دومین جایزهٔ نوبل ادبیات به سال ۱۹۰۱ و ۱۹۰۲ نامزد بود اما موفق به کسب این جایزه نگردید.

ابتدای زندگی[ویرایش]

زولا سال ۱۸۴۰ در پاریس به دنیا آمد. پدرش، فرانسوا زولا،[یادداشت ۱] یک مهندس ایتالیایی بود. با همسر فرانسوی خود، امیلی اوبر و خانواده به (Aix-en-Provence) در جنوب فرانسه نقل مکان کردند زمانی که امیل سه ساله بود. چهار سال بعد در سال ۱۸۴۷، پدر مرد و او و مادرش را با حقوق ناچیز بازنشستگی تنها گذاشت. در سال ۱۸۵۸، زولاها به پاریس نقل مکان کردند، جایی که دوست دوران کودکی امیل، پل سزان[و ۴] نقاش به او پیوست. زولا نویسندگی را در سبک عاشقانه آغاز کرد. مادر وی برای امیل رشتهٔ قانون را در نظر گرفته بود، اما او در امتحاناتش رد شد.

قبل از دستیابی به موفقیت به عنوان نویسنده، زولا به عنوان کارمند در شرکت حمل و نقل کار می‌کرد، و سپس در بخش فروش برای یک ناشر (Hachette). وی همچنین برای روزنامه‌های سیاسی مطلب می‌نوشت. به عنوان یک خبرنگار سیاسی زولا نفرتش را از ناپلئون سوم، که از موقعیتش سوء استفاده می‌کرد مخفی نکرد.

مجموعهٔ روگن ماکار[ویرایش]

کاریکاتور امیل زولا و بالزاک در زمانی که شهرت داشت زولا مجموعهٔ روگن ماکار را به تقلید از مجموعهٔ کمدی انسانی بالزاک گردآوری نموده
«من متهم می‌کنم ...!» یک نامه سرگشاده تاثیر گذار است که در سال ۱۸۹۸ در جریان ماجرای دریفوس، از سوی امیل زولا نوشته شد.
نوشتار اصلی: روگن ماکار

زولا را بیش از هر چیز با مکتب ناتورالیسم و مجموعه کتاب‌های بیست جلدی روگن ماکار[و ۵] می‌شناسند، نخستین کتاب از این مجموعه کتاب ثروت روگن‌ها‌[و ۶] یا به تعبیر دیگر دارایی خانوادهٔ روگن می‌باشد، زولا در سال ۱۸۶۸ طرح کلی این رمان و مجموعه را آماده کرد و در بیست جلد کتاب. سیر تحولات مربوط به این خانواده را به رشتهٔ تحریر درآورد، این مجموعه از کتاب‌ها در اصل شرح ماجراها و سرگذشت اجتماعی خانواده‌ای است که در دوران امپراتوری دوم فرانسه[و ۷] زندگی می‌کردند، نویسنده در این مجموعه و نیز سایر آثار دیگر به وضعیت زندگی کارگران و تسلط سرمایه و بورس بازی در نظام سرمایه داری پرداخته است.

زولا در اوایل زندگی با آثار بالزاک نویسندهٔ شهیر فرانسوی و چرخهٔ کتاب‌های معروف او مشهور به کمدی انسانی کاملاً آگاه شده بود و این شناخت از بالزاک و آثارش تأثیر عمیقی بر زولا گذاشت و باعث شد که تصمیم بگیرد مجموعهٔ شخصی خودش را به عنوان یک چرخهٔ جداگانه تألیف نماید، از آنجایی که این کار زولا را نشات گرفته از اقدام بالزاک می‌دانستند در سال ۱۸۶۹ و طی مقاله‌ای توضیح داد که تفاوت کار او با بالزاک در چه چیزی است، به عنوان یک نویسندهٔ طبیعت گرا. زولا به شدت به علم و به ویژه علم وراثت و تکامل علاقه‌مند بود، او بیشتر نوشته‌های دکتر پروسپر لوکاس، کلود برنارد و چارلز داروین را می‌خواند و در قسمت‌هایی نیز حتی به آنها اشاره می‌کرد، به عنوان مرجع برای این کار خودش معتقد بود که مردم به شدت تحت وراثت و محیط زیست اطرافیان خود قرار دارند، زولا برای اثبات این فرضیه دو فاکتور مهم را نشان می‌دهد که می‌تواند اعضای یک خانواده را تحت تأثیر مستقیم قرار دهد، در سال ۱۸۷۱ در مقدمهٔ کتاب ثروت روگن‌ها یا دارایی خانوادهٔ روگن به خوبی این موضوع را توضیح داد. اندیشه زولا در توارث از پروسپر لوکاس. دوست امیل شکل می‌گیرد که در جوانی توجهش را به داروین و فرضیه وی جلب می‌کند

آثار ترجمه‌شده به زبان فارسی[ویرایش]

ترتیب شمارگان نام کتاب تاریخ انتشار ترجمه شده به زبان فارسی
۱ ترز راکن ۱۸۷۱ محسن هنریار، کتاب‌های جیبی، نشر سال ۱۳۴۷
۲ دارایی خانوادهٔ روگن ۱۸۷۱ محمد تقی غیاثی
۳ سهم سگان شکاری ۱۷۸۱–۱۷۸۲ محمد تقی غیاثی، انتشارات نیلوفر چاپ نخست، پائیز ۱۳۶۲
۴ فتح پلاسان ۱۸۷۴ هوشنگ امیرمکری، انتشارات نیلوفر
۵ آسوموار ۱۸۷۵ فرهاد غبرایی
۶ نانا ۱۸۷۶ محمدعلی شیرازی
۷ شور زندگی ۱۸۸۲ پولین، محمدعلی خندان، انتشارات اکباتان
۸ ژرمینال ۱۸۸۵ سروش حبیبی، نیلوفر، چاپ نخست، ۱۳۶۳
۹ شاهکار ۱۸۸۶ علی‌اکبر معصوم‌بیگی، انتشارات نگاه، چاپ دوم، ۱۳۷۶
۱۰ زمین ۱۸۸۷ محمدتقی غیاثی، نیلوفر، چاپ نخست، بهار ۱۳۶۱
۱۱ رویا ۱۸۸۸ مهران محبوبی، مرکز نشر ارغنون، چاپ نخست، ۱۳۷۱
۱۲ انسان وحشی ۱۸۹۰ ترجمه شده با نام وحش انسانی
۱۳ پول ۱۸۹۱ پول و زندگی، علی‌اکبر معصوم‌بیگی، انتشارات نگاه، چاپ نخست، تهران، ۱۳۷۶
۱۴ شکست ۱۸۹۲ فرهاد غبرایی، انتشارات نیلوفر
۱۵ دکتر پاسکال ۱۸۹۳ محمدعلی خندان، انتشارات اکباتان، چاپ نخست، آبان ۱۳۶۲

نگارخانه[ویرایش]

یادداشت‌ها[ویرایش]

  1. نام اصلی پدر وی فرانچسکو زولا است

واژگان[ویرایش]

  1. naturalism
  2. theatrical naturalism
  3. Alfred Dreyfus
  4. Paul Cézanne
  5. Les Rougon-Macquart
  6. The Fortune of the Rougons
  7. Second French Empire

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]