امیل زولا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
امیل زولا
Emile Zola 2.jpg
زمینهٔ کاری نویسندگی
زادروز ۲ آوریل ۱۸۴۰
فرانسه-پاریس
مرگ ۲۹ سپتامبر ۱۹۰۲
فرانسه- پاریس
پیشه نویسنده
پرتره امیل زولا، به قلم‌موی ادوارد مانه

امیل زولا (به فرانسوی: Émile François Zola)‏ (۲ آوریل ۱۸۴۰- ۲۹ سپتامبر ۱۹۰۲) نویسندهٔ فرانسوی، مهم‌ترین نمایندهٔ مکتب ادبی ناتورالیسم و عامل مهم در گسترش تئاتر ناتورالیستی بود. او همچنین از چهره‌های برجسته در آزادی سیاسی فرانسه بود و در تبرئهٔ افسر ارتش فرانسه آلفرد دریفوس از اتهام خیانت نقش اساسی داشت.

اوایل زندگی[ویرایش]

زولا سال ۱۸۴۰ در پاریس به دنیا آمد. پدرش، فرانسوا زولا (در اصل فرانچسکو زولا)، یک مهندس ایتالیایی بود. با همسر فرانسوی خود، امیلی اوبرت و خانواده به (Aix-en-Provence)در جنوب فرانسه نقل مکان کردند زمانی که امیل سه ساله بود. چهار سال بعد در سال ۱۸۴۷، پدر مرد و او و مادرش را با حقوق ناچیز بازنشستگی تنها گذاشت. در سال ۱۸۵۸، زولاس‌ها به پاریس نقل مکان کردند، جایی که دوست دوران کودکی امیل راپل سزان نقاش به او پیوست. زولا نویسندگی را در سبک عاشقانه آغاز کرد. مادر وی برای امیل رشتهٔ قانون را در نظر گرفته بود، اما او در امتحاناتش رد شد.

قبل از دستیابی به موفقیت به عنوان نویسنده، زولا به عنوان کارمند در شرکت حمل و نقل کار می‌کرد، و سپس در بخش فروش برای یک ناشر (Hachette). وی همچنین برای روزنامه‌های سیاسی مطلب می‌نوشت. به عنوان یک خبرنگار سیاسی زولا نفرتش را از ناپلئون سوم، که از موقعیتش سواستفاده می‌کرد مخفی نکرد.

آثار ترجمه‌شده به زبان فارسی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]