سیاه‌پوست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
از چپ: فردریک داگلاس، سوجرنر تروث، جرج واشینگتن کارور، مارتین لوترکینگ
مردی در کنیا

عبارت سیاه‌پوست در محاوره و فرهنگ عامه به گروهی گفته می‌شود که رنگ پوست آن‌ها تیره است. همچنین به آمریکایی‌های سیاه‌پوست یا کاناداییهای سیاه‌پوست گفته می‌شود و معمولاً از عبارت سیاه‌پوست در مقابل سفیدپوست استفاده می‌شود.

۲۰۰ سال پیش در آمریکا، مرجع سیاه‌پوستان را آفریقا می‌دانستند ولی در آفریقا مردم بومی خودشان را بر پایه قومیت‌ها و جامعه‌های هم‌زبان تقسیم‌بندی می‌کنند نه بر پایهٔ رنگ پوست. آفریقایی‌تبارها بعد از انتقال‌شان به آمریکا به علت این‌که از مناطق و قومیت‌های متفاوت بودند و در آمریکای شمالی زندگی می‌کردند در نتیجه فرهنگ خاص خود را به وجود آوردند مانند کلیسای سیاهان یا انگلیسی سیاهان. آن‌ها بیش‌تر بر اساس مرجع‌شان که همان آفریقا بود و رنگ پوست‌شان شناخته می‌شدند. در نتیجه نام قبیله و زبان‌بومی‌شان تأثیری در تقسیم‌بندی آن‌ها در آمریکا نداشت و به همه آن‌ها به‌صورت کلی سیاه‌پوست گفته می‌شد.

در مقابل در مناطق مورد استعمار اسپانیاییها و فرانسویها آن‌ها را بر پایه قبیله و قومیت طبقه‌بندی کردند.

امروزه در ایالات متحدهٔ آمریکا افراد با رنگ پوست سیاه کم‌رنگ تا سیاه خیلی پُررنگ و آن‌هایی که آلبینیسم دارند زندگی می‌کنند و چون آن‌ها متولد آمریکا هستند، استفاده از واژه آفریقایی مشکل‌ساز است در نتیجه همگی را آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار می‌نامند.

اشخاص سرشناس[ویرایش]

نیگرز

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیا انگلیسی