آپاچی استراتس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Apache Struts
نشان Apache Struts
توسعه‌دهنده(ها) بنیاد نرم‌افزار آپاچی
انتشار پایدار ۲.۳.۳ / ۰۳ مه ۲۰۱۲؛ ۷۱۸ روز پیش
نوشته‌شده در جاوا
سیستم‌عامل جندسکویی
گونه چارچوب نرم‌افزاری تحت وب
پروانه پروانهٔ آپاچی ۲.۰
وب‌گاه struts.apache.org

آپاچی استراتس یک چارچوب نرم‌افزاری تحت وب متن‌باز برای توسعهٔ برنامه‌های وب تحت J2EE است. استراتس از API جاوا سرولت برای تشویق برنامه‌نویسان برای استفاده کردن از معماری مدل-نما-کنترل‌گر استفاده می‌کند. استراتس توسط Craig McClanahan ساخته شده‌است و در مهٔ سال ۲۰۰۰ میلادی به بنیاد آپاچی بخشیده شد. استراتس قبلاً تحت پروژهٔ آپاچی جاکارتا و با نام Jakarta Struts شناخته می‌شد ولی در سال ۲۰۰۵ یک پروژهٔ سطح بالای آپاچی شد.[۱]

تاريخچه[ویرایش]

وقتي كه براي اولين بار جاوا سرولت اختراع شد ، خيلي از برنامه نويسان بسرعت آن را بعنوان يك انتخاب خوب شناختند . آنها بسيار سريعتر و قوي تر از استانداردهاي CGI ، قابل حمل بعنوان نرم افزار و غيره استفاده كنند .

اما نوشتن Html و ارسال آن به مرورگرها در جاوا سرولت به عبارت ( ) Println ختم مي شد و اين خسته كننده و مشكل آفرين شده بود راه حل اين مشكل صفحات جاوا سرور ( Java Server page ) يا در اصطلاح فايلهاي JSP بود كه پس از طراحي ، پياده سازي و كامپايل تبديل به سرولت مي شدند .

حالا برنامه نويسان به آساني مي توانستند عبارتهاي Html را با كدهاي جاوا تركيب كرده و توليد سرولت هاي سود مندي نمايند . رفته رفته نرم افزارهاي تحت وب بسرعت به مركزيت JSP تبديل گرديد . اين در نهايت براي خودش چيز بدي نبود اما كم كم جريان كنترل برنامه و مشكلات عمومي ناشي از كنترل آن به تمام نرم افزارهاي تحت وب سرايت كرد . واضح است كه بايستي فكري كرد .

تعدادي از برنامه نويسان باهوش متوجه شدند كه صفحات جاوا سرور (JSP ) و سرولتها مي توانند در پياده سازي نرم افزارهاي تحت وب بطور متقابل از همديگر استفاده كنند . بعضي از سرولتها مي توانند به جريان سرور كمك كنند و JSP ها مي توانند متمركز شوند روي برنامه نويسي كه با كدهاي Html نوشته مي شود .

نتيجه اين تفكر كه استفاده تركيبي از JSP و Servlet بود باعث شد كه مدل دومي شناخته شود .

( استفاده از JSP به تنهايي مدل اول طراحي تلقي شده است )

البته اين موضوع جديدي براي شركت سان نبود بلكه نكاتي وجود داشت كه خارج از مدل JSP مدل دوم بوده و طراحان از الگوي طراحي Model - view- Controller و كنترل كننده هايي را با طراحي در چارچوب كاري Smalltalk Mvc بكار گرفته شده استفاده كرده بودند .

پياده كنندگان وب تحت جاوا حالا متوجه شده بودند كه مي توانند بين مدل دوم JSP و MVC تبادل ايجاد كنند . با اين راهنمايي از تفكرات طراحي MVC براي تشريح معماري چارچوب كاري نرم افزار سود جسته و دوره جديدي از طراحي بعنوان مدل 2/Mvc آغاز شد .

پروژ ه هايي كه توسط Struts Apache از سال 2000 توسط مك لانهان پياده سازي شد بر اساس چارچوب MVC قرار گرفت و از جولاي سال 2001 نسخه اول آن صادر شد .

کلیات[ویرایش]

در Struts هر درخواست ( از سمت کاربر/Browser) بوسیله یک Object جاوا بنام Action گرفته و پردازش میشود. در کلاس Action تمامی امکانات برای پاسخگویی به درخواست ها وجود دارد. پس از اینکه Action درخواست را دریافت کرد،آن را به صورت آبجکتی از ActionForm مربوط به خود در می آورد و پردازش هایی تنظیم شده توسط برنامه نویس را انجام می دهد.سپس کاربر را به صفحات جواب که می توانند صفحاتی از نوع JSP باشند، هدایت می کند.

منابع[ویرایش]

[۲] [۳]