لاراول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لاراول(Laravel)
LaravelLogo.png
توسعه‌دهنده(ها)Taylor Otwell
انتشار ابتداییژوئن ۲۰۱۱؛ ۸ سال پیش (۲۰۱۱-۰۶)[۱]
نسخهٔ پایدار
5.8.9[۲] / ۲ آوریل، ۲۰۱۹؛ ۴ ماه پیش (۲۰۱۹-۰۴-02)
مخزن ویرایش در ویکی‌داده
نوشته‌شده توسطپی اچ پی ۷
سیستم‌عاملچندسکویی
گونهچارچوب (فریم ورک: Framework) نرم‌افزار وب
پروانهMIT License
وبگاهlaravel.com

لاراول (به انگلیسی Laravel) یک چارچوب متن باز پی اچ پی (PHP) است که توسط تیلور اوتول، برای توسعه نرم‌افزارهای وب بر پایه معماری MVC طراحی شده‌است. بعضی از ویژگی‌های لاراول به صورت ماژولار و بسته‌بندی شده ارائه شده‌است. در مارس ۲۰۱۵، لاراول به عنوان معروف‌ترین فریم ورک php شناخته شد، سایر فریم ورک‌های محبوب شامل symfony2,Nette,CodeIgniter,Yii2 هستند. کدهای باز لاراول بر روی github میزبانی می‌شود؛ و تحت لیسانس MIT License ارائه شده‌است.

تاریخچه لاراول[ویرایش]

تیلور اوتول (Taylor Otwell) برای این لاراول را ساخت تا تلاش کند یک راه حل پیشرفته تر از فریم ورک CodeIgniter را ارائه کرده باشد. اولین نسخه آزمایشی لاراول در ۹ ژوئن ۲۰۱۱ در دسترس قرار گرفت؛ و در یک ماه بعد نسخه کامل شده لاراول منتشر شد. لاراول ۱ شامل مکانسیم‌های مدل، ویو، سشن، و مسیریابی بود ولی فقدان وجود کنترلر در آن باعث شد تا حالت فریم ورک MVC واقعی خود را از دست بدهد.

لاراول ۲ در سپتامبر سال ۲۰۱۱ همراه با بهینه‌سازی‌های متعدد منتشر شد. ویژگی اصلی آن وجود کنترلرها در آن بود، که لاراول ۲ را به‌طور کامل جزء فریم ورک‌ها قرار می‌داد. امکان دیگری که در آن به وجود آمد سیستم قالب بندی آن به نام blade بود، همچنین در لاراول ۲ استفاده از پکیج‌ها همان طوری که کم‌تر از آن‌ها پشتیبانی می‌شد به‌طور کامل از بین رفت.

لاراول ۳ در فوریه سال ۲۰۱۲ منتشر شد، ویژگی مهم آن استفاده از خط فرمان CLI بود که با نام artisan شناخته شد. پشتیبانی داخلی از مدیریت سیستم بانک اطلاعاتی، و migrationها، لایه‌های بانک اطلاعاتی، پشتیانی از رویدادها و سیستم پکیجینگ که bundle نامیده می‌شد. محبوبیت لاراول را در بین کاربران بالا برد.

لاراول ۴، بر پایه کدهای Illuminate در می سال ۲۰۱۳ منتشر شد. این نسخه به‌طور کامل مجدداً بازنویسی شده بود. امکانات migrate به‌طور جداگانه در composer قرار گرفت. امکاناتی نظیر ارسال به ایمیل به چند شیوه متفاوت و پشتیبانی از حذف شدن با تأخیر رکوردهای بانک اطلاعاتی به عنوان soft deletion از دیگر امکانات آن بود.

لاراول ۵ در فوریه سال ۲۰۱۵ منتشر شد. این نسخه با تغییر شماره نسخه ۴٫۳ بود. از امکانات این نسخه پشتیبانی از برنامه‌ریزی برای دوره اجرای وظایف از طریق پکیج Scheduler بود. بهینه شدن پکیج‌های assets از طریق Elixir و سیستم ورود کاربری به راحتی از طریق پکیج Socialite package قابل کنترل شده بود. لاراول ۵ همچنین ساختار درختی را برای ساخت نرم‌افزار معرفی کرد.

لاراول ۵٫۱ در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، این نسخه با پشتیبانی طولانی همراه است و باگ‌های زیادی در این نسخه برطرف شده، لاراول برنامه‌ریزی کرده تا در هر دو سال یک نسخه از آن را منتشر کند.

ویژگی‌های فریم ورک لاراول[ویرایش]

  • استفاده از بسته‌های نرم‌افزاری از زمان لاراول نسخه ۳ فراهم شد. با این ویژگی می‌توان به راحتی اپلیکیشن‌های تجاری را به وجود آورد. از نسخه ۴ سیستم composerها به لاراول اضافه شد.
  • ORM نقشه ارتباط بین اشیا: یک ویژگی پیشرفته پیاده‌سازی شده از php برای الگوی فعالیت رکوردها در بانک اطلاعاتی است.
  • ساخت query: از نسخه لاراول ۴ به وجود آمد؛ که امکان دسترسی مستقیم به ORMها را می‌داد. به جای تایپ مستقیم SQL QUERYها لاراول این امکان را می‌دهد تا کوئری‌ها با برنامه تر ساخته شوند و برای استفاده‌های مجدد ذخیره‌سازی گردند.
  • مسیریابی بازگشتی که رابطه بین لینک‌ها و مسیرها را تعریف می‌کند.
  • موتور قالب blade که به راحتی چند تا از مدل‌های داده‌ای را با محصول نهایی ویو ترکیب می‌کند.
  • migrationها کلاس‌هایی با قابلیت ایجاد تغییرات در دیتابیس هستند که وظیفه ایجاد، حذف و تغییر جداول بدون استفاده از کدهای SQL را بر عهده دارند (انجام تمامی موارد در نهایت به وسیله SQL انجام می‌شود منظور در اینجا عدم استفاده از کد SQL برای توسعه دهنده هنگام طراحی مایگریشن است)

خط فرمان آرتیزان[ویرایش]

به خط فرمان لاراول (Artisan CLI) گفته می‌شود؛ که در لاراول ۳ با یکسری محدودیت‌ها معرفی شد. لاراول بعدها به یک معماری بر پایه کامپوزر مهاجرت کرد که اجازه می‌داد آرتیزان با اجزا فریم ورک سیمفونی ترکیب شود، در نتیجه در لاراول ۴ ویژگی‌های دیگر آرتیزان اضافه شد.


چرخه انتشار لاراول[ویرایش]

Version Release date PHP version Notes
1.0 June 2011 ن/م
2.0 September 2011 ن/م
3.0 February 22, 2012 ن/م
3.1 March 27, 2012 ن/م
3.2 May 22, 2012 ن/م
4.0 May 28, 2013 ≥ 5.3.0 ن/م
4.1 December 12, 2013 ≥ 5.3.0 ن/م
4.2 June 1, 2014 ≥ 5.4.0 ن/م
5.0 February 4, 2015 ≥ 5.4.0 ن/م
5.1 LTS June 9, 2015 ≥ 5.5.9 ن/م
5.2 December 21, 2015 ≥ 5.5.9 ن/م
5.3 August 23, 2016 ≥ 5.6.4 ن/م
5.4 January 24, 2017 ≥ 5.6.4 ن/م
5.5 LTS August 30, 2017 ≥ 7.0.0 ن/م
5.6 February 7, 2018 ≥ 7.1.3 ن/م
5.7 September 4, 2018 ≥ 7.1.3 ن/م
5.8 February 26, 2019 ≥ 7.1.3 ن/م
توضیحات: ورژن های قدیمی و عدم پیشتیبانی ورژن قدیمی همراه با پیشتییانی ورژن فعلی ورژن نمایشی ورژن آینده

چرخه انتشار [۳]

منابع[ویرایش]

  1. Maks Surguy (July 27, 2013). "History of Laravel PHP framework, Eloquence emerging". maxoffsky.com. Retrieved May 10, 2015.
  2. "laravel/framework: Release v5.8.9". github.com. April 2, 2019. Retrieved April 2, 2019.
  3. «Release Notes - Laravel - The PHP Framework For Web Artisans». laravel.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۴-۰۴.