همتابه‌همتا (رایانه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از همتا به همتا)
پرش به: ناوبری، جستجو

همکاربه‌همکار یا همتابه‌همتا نام گونه‌ای از معماری شبکه‌های رایانه‌ای است. در این نوع شبکه، رایانه‌های کارده و کار خواه هر دو در یک سطح کار می‌کنند، به این مفهوم که هر رایانه می‌تواند از اطلاعات رایانهٔ دیگر استفاده کرده یا به رایانه دیگر اطلاعات بفرستد. این نوع شبکه ساده‌ترین و سریعترین روش شبکه‌سازی می‌باشد.

شبکه‌سازی به روش نظیر به نظیر[ویرایش]

برای ایجاد چنین شبکه‌ای تجهیزات زیر لازم است:

۱. کارت شبکه.

۲. کابل شبکه.

۳. سوکت از نوع استاندارد RJ45 که به سر کابل‌ها وصل می‌شود.

۴. میانگاه (Hub) در صورتی که بیش از دو رایانه را بخواهید شبکه کنید.

۵. نرم‌افزار مناسب:به عنوان مثال سیستم‌عامل ویندوز به تنهایی می‌تواند کافی باشد.

۶. برخلاف حالت client/server در این روش کامپیوترهای شخصی می‌توانند بدون server به هم متصل شده و تبادل اطلاعات نمایند. پس از نصب مراحل سخت‌افزاری فقط کافی است که سرویسهای شبکه را در ویندوز و یاسیستم عامل‌های دیگر همچون لینوکس نصب کرده و دیسک‌گردان‌ها (درایوها) را به اشتراک گذارید.

۷. ادعا می‌شود که امنیت آن از روش client/server بالاتر است.

۸. نیاز به Administrator ندارد.

یکی از کاربردهای شبکه همتا به همتا دسترسی یافتن از راه رایانه شخصی خود به پرونده‌هایی است که در سخت دیسک رایانهٔ دیگری قرار دارد.

شبکه نظیر به نظیر یا همتا به همتا[ویرایش]

شبکه های نظیر به نظیر یا(peer to peer environment):صرف نظر از ارتباط کامپیوتر ها در شبکه های کوچک یا بزرگ کامپیوتر ها به روش های مختلفی به ارائه خدمات به هم می پردازند. در شبکه های نظیر به نظیر کامپیوترها هیچ ارجحیتی نسبت به هم در ارائه خدمات ندارند یا به عبارتی امکانات و منابع خود را در اختیار یک دیگر قرار می دهند یا به عبارتی (share) می کنند.

پیوندهای مرتبط[ویرایش]

یک شبکه P2P
یک شبکه P2P که در آن ند های پیوندی یعنی جفت ها منابع را در میان یکدیگر بدون استفاده از یک سیستم مدیریت متمرکز تقسیم می کند. یک شبکه براساس مدل سرویس گیرنده / سرویس دهنده که در آن سرویس گیرندگان فردی درخواست سرویس‌ها و منابع از سرور ها متمرکز می کنند.

P2P[ویرایش]

محاسبه یا ایجاد شبکه P2Pیک طرح کاربرد توزیعی است که کارها یا بارهای کاری را بین جفت ها تقسیم می کند. جفت ها شرکت کنندگان قوی در برنامه و به یک اندازه ممتاز می باشند.گفته می‌شود که انها یک شبکه P2P از ند ها را تشکیل می دهند. جفت ها بخشی از منابعشان را می سازند از جمله نیروی پردازشگر، حافظه دیسک یا پهنای باند شبکه که مستقیماً برای شرکت کنندگان دیگر شبکه بدون نیاز به هماهنگی مرکزی به وسیله سرور ها یا میزبان های پایدار در دسترس می باشند. جفت ها هم عرضه کنندگان و هم مشتریان منابع می باشند برخلاف مدل سرویس گرینده – سرویس دهنده قدیمی که در آن مصر، و عرضه منابع تقسیم می شود. سیستم های P2P همکارانه جدید ورای عرصه جفت هایی که کار های مشابه ضمن تقسیم منابع انجام می دهند می روند و به دنبال جفت های متنوعی هستند که می توانند باعث منابع منحصر به فرد و قابلیت ها برای یک اجتماع مجازی شوند که به موجب آن امکان مشارکت در کار های بزرگ تر خارج از کار هایی که می‌تواند به وسیله جفت های فردی انجام دهد. که برای تمام جفت ها مفید می باشند می دهد.

در حالیکه سیستم های P2P قبلاً در بسیاری از محدوده های کاربردی استفاده شده بودند طرح به وسیله سیستم تقسیم فایل، ناپستر رواج داده شد که در سال 1999 منتشر گردید. این مفهوم از ساختارها و فلسفه های جدید در بسیاری از زمینه های تعامل انسانی گرفته است. در چننی محیط های اجتماعی، P2P به عنوان یک memeبه ایجاد شبکه اجتماعی طرفدار تساوی اطلاق می‌شود که در کل جامعه ظهور کرده است که با فناوری های اینترنت به طور کلی فعال می شود.
توسعه تاریخی :

در حالیکه سیستم های P2P قبلاً در بسیاری از حوزه های کاربردی استفاده شده بودند این مفهوم به وسیله سیستم های تقسیم فایل از قبیل ناپستر عمومیت یافت. حرکت P2P اجازه پیوند میلیون ها کاربر اینترنت به طور مستقیم داد که گروه ها را به وجود می اورد و برای ایجاد موتورهای جستجوی ایجاد شده توسط کاربر، ابر کامپیوتر های مجازی و سیستم های فایل همکاری می کردند. مفهوم اصلی کامپیوتر P2P در سیستم های نرم‌افزاری قبل و بحث های شبکه سازی بررسی شد که به اصول بیان شده در درخواست برای توضیح ها، RFC برمی گردد. دیدگاه تیم برنرز برای وب جهانی به شبکه P2P نزدیک بود چون فرض می کرد که هر کاربر وب یک ویراستار فعال و سهام دار می باشد که محتوا را برای ایجاد یک وب متصل به هم از لینک ها ایجاد و پیوند می دهد. اینترنت قدیمی بازتر از اینترنت فعلی بود که در آن دو ماشین متصل به اینترنت می توانستند بسته ها را برای یکدیگر بدون فایر وال ها و مقیاس های ایمنی دیگر بفرستند. این برخلاف ساختار برود کست مانند وب می باشد چون طی سال ها گسترش یافته است. بعنوان یک پیشرو در اینتر نت، ARPANET یک شبکه سرویس گیرنده – سرویس دهنده موفق بود که در آن هر ند شرکت کننده می توانست محتوا را درخواست و ارائه کند.
البته ARPANET خودسازمان یافته نبود و نمی توانست هر گونه ابزار برای متن یا محتوا براساس مسیر یابی فراهم کند .بنابراین یک سیستم پیام رسانی توزیعی که اغلب به صورت یک طرح P2P قدیمی لینک می‌شود ایجاد شد : USENET. USENET در سال 1979 توسعه داده شد و یک سیستم است که یک مدل کنترل غیر متمر کز را اجرا می کند. مدل اصلی یک مدل سرویس گیرنده – سرویس دهنده از د یدگاه کاربر یا سرویس گیرنده می باشد که یک رویکرد خودسازمان یابنده را برای سرور های گروه خبری ارائه می کند. البته سرور های خبری به عنوان جفت ها با یکدیگر برای گسترش مقاله ها یوزنت نیوز در گروه کل سرور های شبکه ارتباط برقرار می کنند. همین ملاحظه در ایمیل SMTP نیز اعمال می‌شود بدین معنی که شبکه رله کننده ایمیل هسته ای عاملان انتقال میل یک ماهیت P2P دارد در حالیکه میحط سرویس گیرنده های ایمیل و اتصال ها مستقیم انها یک رابطه سرویس گیرنده – سرویس دهنده سخت می باشد. در می 1999 با افزایش تعداد افراد در اینترنت، شوان فانینگ برنامه به اشتراک گذاری فایل و اهنگ به نام ناپستر معرفی کرد. ناپستر اغاز گر شبکه های P2P بود. همانطور که ما امروزه می دانیم در آن کاربران شرکت کننده یک شبکه مجازی ایجاد می کنند که کاملاً مستقل از شبکه فیزیکی می باشد. بدون اینکه اجباری برای اطاعت از مقام های مدیریتی یا محدودیت ها داشته باشند.

کاربردها[ویرایش]

این مقاله در فرمت لیستی می باشد که با استفاده از نثر بهتر ارائه می شود. شما می توانیم با تبدیل این مقاله به نثر در صورت لزوم استفاده بهتری نمایید.
تحویل محتوا :

استفاده از نرم‌افزار به اشتراک گذاری فایل P2P از قبیل AMule مسئول حجم ترافیک اینترنت P2P می باشد. در شبکه های P2P سرویس گیرندگان هم منابع را فراهم و هم استفاده می کنند. این بدین معنی است که برخلاف سیستم های سرویس گیرنده – سرویس دهنده ظرفیت سرویس محتوای شبکه های P2P در واقع با افزایش دسترسی کاربران به محتوا می‌تواند افزایش یابد. این ویژگی یکی از فایده های عمده استفاده از شبکه های P2P مکی باشد چون هزینه های نصب و اجرا را برای توزیع کننده محتوای اصلی بسیار کوچک می سازد.
شبکه های به اشتراک گذاری فایل :

بسیاری از شبکه های به اشتراک گذاری فایل P2P از قبیل گنوتلا، G2 و شبکه eDonkey فناوری های P2P را عمومی و رایج کردند.

 • شبکه های تحویل محتوای P2P
 • سر های محتوای P2P به طور مثال حافظه های نهانگاهی برای عملکرد بهبود یافته از قبیل کورلی کچ
 • انتشار و توزیع نرم‌افزار از طریق شبکه های به اشتراک گذاری فایل.

قانون ملک هوشی و تقسیم غیرقانونی :
ایجاد شبکه P2P شامل انتقال داده ها از یک کاربر به کاربر دیگر بدون استفاده از یک سرور بلافصل و واسطه می باشد.
شرکت هایی که اپ های P2P توسعه می دهند در بسیاری دعاوی حقوقی درگیر شده اند که عمدتاً در ایالت های متحده و به طور عمده در بر سرویس مسائل مربوط به قانون P2P کپی رایت بوده اند. دو دعوی عمده گراگستر در مقابل RIAA و MGM استادیو در مقابل شرکت گراکستر می باشند. در هر دو دعوی فناوری به اشتراک گذاری فایل به عنوان قانونی شناخته شد مادامی که بسط دهندگان توانایی برای یپشگیری از به اشتراک گذاری مطلب کپی رایت شده نداشته اند .

چند رسانه ای :

 • پروتکل های P2P TVو PDTP
 • برخی اپ های چند رسانه ای اختصاصی از قبیل Skype و Spotify از یک شبکه P2P همراه با به جریان انداختن سرور های به جریان صوتی و تصویری برای سرویس گیرندگانشان استفاده می کنند.
 • پخش ند برای جریانات مالتی تسک
 • دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، MIT و دانشگاه سیمون فریزر در حال انجام یک پروژه به نام لاین شر می باشد که برای آسانی به اشتراک گذاری فایل در میان موسسات اموزشی به صورت جهانی طراحی شده است.
 • Osiris یک برنامه است که به کاربرانشان اجازه ایجاد پرتال های وب بی نام و مستقل توزیع شده از طریق شبکه P2P را می دهد.

کاربردهای P2P دیگر :

	 بیت کوین و انواع آن از قبیل Peercoin و Nxt پول های رایج دیجیتال مبتنی بر P2P می باشند. 
 • I2P یک شبکه آورلی مورد استفاده برای گشت زنی در اینترنت به طور بی نام می باشد.
 • نت سوکوکو یک شبکه اجتماعی وایرلس است که برای استفاده مستقل از اینترنت طراحی شده است.
 • دالسا، یک حافظه و.ب P2P برای LAN ها
 • اپن گاردن، برنامه به اشتراک گذاری اتصال که دسترسی به اینترنت را با دستگاه های دیگر با استفاده از Wi-Fi یا بلوتوث تقسیم یم کند .
 • تحقیق همانند پروژه کورد، استفاده حافظه PAST، P-Grid و سیستم توزیع محتوای Coop-NET
 • JXTA، یک پروتکل P2P طراحی شده برای سکوی جاوا
 • میدپوینت و کارنسی فر بازار مبادله پول خارجی P2P می باشند.
 • بخش دفاع U.S در حال انجام تحقیق روی شبکه های P2P به عنوان بخشی از استراتژی جنگ افزای شبکه جدید خود می باشد. در می 2003 انتونی تتر مدیر DARPA شهادت داد که ارتش امریکا از شبکه های P2P استفاده می کند.

طرح :

یک شبکه P2P حول مفهوم ند های جفت مساوی طراحی می‌شود که همزمان هم به عنوان سرویس گیرنده و هم سرویس دهنده در ند های دیگر در شبکه عمل می کند. این مدل ارایش شبکه با مدل سرویس گیرنده – سرویس دهنده فرق دارد که در آن ارتباط معمولاً به یک سرور مرکزی و از آن می باشد. یک مثال شاخص انتقال فایل که از مدل سرویس گیرنده – سرویس دهنده استفاده می کند سرویس FTP می باشد که در آن برنامه های سرویس گیرنده و سرویس دهنده متمایز می باشند : سرویس گیرندگان انتقال را اغاز می کنند و سرور ها این درخواست ها را براورده می سازند.
کشف منبع و مسیریابی :

شبکه های P2P عموماً نوعی شبکه آورلی مجازی در بالای توپولوژی شبکه فیزیکی اجرا می کنند. که در آن ند ها به شکل آورلی یک زیر مجموعه از ند ها در شبکه فیزیکی می باشند. داده ها باز مستقیماً در شبکه TCP/IP پایه مبادله می‌شود اما در لایه برنامه کاربردی جفت ها می توانند با یکدیگر به طور مستقیم ارتباط برقرار کنند. از آورلی ها برای شاخص گذاری و کشف ند و مستقل ساختن سیستم P2P از توپولوژی شبکه فیزیکی استفاده می‌شود .براساس نحوه پیوند ند ها به یکدیگر در شبکه آورلی و نحوه شاخص گذاری و قرار گیری منابع ما می توانیم شبکه ها را به عنوان ساختاری و غیر ساختاری طبقه بندی کنیم.
شبکه های غیرساختاری :

نمودار شبکه آورلی برای یک شبکه P2P غیر ساختاری که ماهیت ویژه اتصالها بین ند ها را نشان می‌دهد. شبکه های P2P غیر ساختاری یک ساختار ویژه بر شبکه آورلی از روی طرح تحمیل نمی‌کنند بلکه به وسیله ند هایی تشکیل می شوند که به طور تصادفی اتصالها به یکدیگر را به وجود می اورند از نجایی که هیچ ساختار تحمیل شده جهانی بر انها وجود ندارد لذا ساخت شبکه های غیر ساختاری اسان می باشد و می توان به نواحی مختلف آورلی اجازه بهینه سازی های محلی داد. همچنین از انجایی که نقش تمام ند ها در شبکه یکی است لذا شبکه های غیر ساختاری در رویارویی با نرخ های بالای بسیار قوی می باشند یعنی زمانی که تعداد زیاد ند ها بیشتر به هم پیوند می یابند وشبکه را ترک می کنند. البته محدودیت های اولیه شبکه های غیر ساختاری همچنین ناشی از این فقدان ساختار می باشد. به طور ساخت وقتی یک ند می خواهد یک تکه داده مطلوب در شبکه پیدا کند جستجو باید از طریق شبکه برای پیدا کردن هر چه بیشتر ند هایی که داده ها را به اشتراک می گذارند سرازیر شود. سرازیری باعث مقدار بسیار زیاد ترافیک سیگنال در شبکه می شود. از حافظه / CPU بیشتر استفاده می کند. اطمینان نمی‌دهد که جستجو ها همیشه مرتفع خواهند شد. گذشته از آن از انجایی که هیچ همبستگی بین یک ند و محتوای مدیریت شده به وسیله آن وجود ندارد لذا تضمین نمی‌شود که سرازیری یک ند پیدا کند که داده های مورد نظر را دارد. محتوای عمومی احتمالاً در چندین ند در دسترس می باشد و هر ندی که به دنبال آن می گردد احتمالاً همان را پیدا می کند اما اگر یک ند به دنبال داده های نادر به اشتراک گذاشته شده تنها به وسیله تعداد کمی از ند ها باشد انگاه بسیار بعید است که جستجو موفق باشد.[۱]

نگاهی به دنیای شبکه‌های همتا به همتا

منابع[ویرایش]

 1. <references></references>

کتاب شبکه ج1 از حمید آقابراری