میدان نفتی ابوذر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میدان نفتی ابوذر
کشورایران
منطقهاستان بوشهر
مکانجزیره خارگ
خشکی/دریاییدریایی
متصدی (ها)شرکت نفت فلات قاره ایران
شرکاءشرکت ملی نفت ایران
تولید میدان
تولید کنونی نفت۲۴۰٬۰۰۰ بشکه در روز (~خطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظار×۱۰خطای عبارت: عملگر < دور از انتظار t/a)
نفت درجای برآورد شده۴٬۰۰۰ میلیون بشکه (~خطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظار×۱۰خطای عبارت: عملگر < دور از انتظار t)

میدان نفتی ابوذر (نام پیشین: میدان نفتی اردشیر[۱]) از میدان‌های نفتی ایران است، که در استان بوشهر و در ۷۵ کیلومتری غرب جزیره خارگ، شامل سه سکوی اصلی بهره‌برداری می‌باشد و هر یک به ظرفیت تولید روزانه ۸۰ هزار بشکه نفت است و در مجموع روزانه ۱۹۵ تا ۲۲۰ هزار بشکه نفت از این میدان تولید می‌شود.

در میدان ابوذر تاکنون ۱۰۷ حلقه چاه نفت حفاری شده‌است که از این تعداد، ۶۷ حلقه چاه در حال بهره‌برداری است و ۴۰ حلقه چاه دیگر نیز به دلیل قدیمی بودن و مسائل فنی تولیدی نیستند. هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ نفر روی سکوهای میدان نفتی ابوذر در خلیج فارس کار می‌کنند و بیشترین تولید نفت کشور در خلیج فارس از این میدان صورت می‌گیرد.

بر اساس برآوردها، حدود ۴ میلیارد بشکه نفت خام درجا در مخزن این میدان وجود دارد که ۲۰ درصد آن قابل برداشت است. در مجموع ۹ سکوی اقماری از نوع چاهی در منطقه ابوذر وجود دارد که با سه سکوی بهره‌برداری به ۱۲ سکو می‌رسد. ظرفیت کنونی تولید از میدان نفتی ابوذر، ۲۴۰ هزار بشکه در روز است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «نام سکوهای نفتی چرا تغییر کرد؟». عصر نفت. ۲۳ خرداد ۱۳۹۴. پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک); پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)

منابع[ویرایش]