مهرداد چهارم (اشکانی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در زمان فرهاد سوم، پومپه سردار رومی به ارمنستان لشکر کشید، آنجا را دست نشانده خود کرد و به بهانه اینکه در گذشته آمیدا جزو ارمنستان بوده، آنجا را ضمیمه ارمنستان کرد.

فرهاد سوم هم به سبب گرفتاری‌های داخلی اش نتوانست برای باز پس گیری آمیدا وارد جنگ شود. او هیئتی را برای مذاکره فرستاد، ولی پومپه آن را نپذیرفت و اعلام کرد که رومیان وارث متصرفات اسکندر در سراسر آسیا هستند و او که امپراتور روم است، سلطنت پارتیان را به رسمیت نمی‌شناسد و فرهاد را پادشاه ایران نمی‌داند.

فرهاد سوم در برابر رومیان متردد بود، آمیدا به اشغال رومیان درآمده و ضمیمه ارمنستان شده بود؛ به همین دلیل مهستان وی را در سال ۶۰ پیش از میلاد بازداشت و برکنار کرد و مهرداد چهارم را به شاهی رسانید.

مهرداد چهارم بی درنگ به آناتولی لشکر کشید، آمیدا را باز پس گرفت و به ایران بازگشت. پس از این پیروزی برادرش اورونت (ارد) با او در اختلاف افتاد. مهستان برای حل اختلاف دو برادر دست به کار شد و چون نتوانست که اختلاف را از میان ببرد، مهرداد را برکنار کرد و ارد را شاه اعلام کرد. مهرداد نیز به پادشاهی آذربایجان و میان رودان منصوب شد.

وی به میان رودان رفت و در سلوکیه مستقر شد. پس از چندی بین دو برادر دوباره جداسری افتاد. علت این اختلاف ظاهراً عدم تمایل مهرداد برای بیرون راندن رومیان از شرق آناتولی بود.

سالشمار[ویرایش]

  • ۱۲۹ آغاز سلطنت مهرداد چهارم برادر خسرو اشکانی (یکم) و تداوم درگیری‌های او با بلاش سوم که رقیب مهرداد چهارم بود و در سرزمین‌های شرقی قلمرو حکومت اشکانیان سلطنت می‌کرد.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • خنجی، امیرحسین، تاریخ ایران از دورترین دوران تا سال 628