سیناتروک دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سیناتروک دوم اشکانی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سکه سیناتروک دوم

سیناتروک دوم اشکانییا سنتروک دوم (انگلیسی: Sanatruces II of Parthia)، پسر مهرداد چهارم پادشاه اشکانی بود. وی در زمان سلطنت عموی خود خسرو مدعی تاج و تخت شد.

در سال ۱۱۶ میلادی، تراژان امپراتور روم، خسرو را شکست داد و تیسفون را تصرف کرد و پارتاماسپاتس را به حکمرانی آنجا منصوب نمود و اعلام کرد که بین‌النهرین یکی از ایالات امپراطوری روم است.

سیناتروک همراه پدرش مهرداد چهارم علیه پارتاماسپتس حاکم دست نشانده رومیان به مبارزه پرداخت و پارتاماسپتس مدتی بعد به خاطر مشکلات پس از مرگ تراژان مجبور به خروج از پارت شد و در نهایت ارتش روم توسط هادریان قیصر جدید روم که علاقه‌مند به نبرد در شرق نبود، فراخوانده شد و ارمنستان و بین‌النهرین را از ارتش روم خالی کرد و تاج و تخت (بخشی از بین‌النهرین) از سوی هادریان به پارتاماسپتس داده شد که در آن جا سلسله‌ای تأسیس کرد.

در این بین سیناتروک در ۱۱۶ م موفق شد تا از خلاء بوجود آمده در قدرت استفاده نماید و چند ماه به عنوان جانشین خسرو بر قسمتی از امپراتوری اشکانیان حکومت نمود و به نام سیناتروک دوم سکه ضرب نمود. در نهایت خسرو اول مجدداً قدرت را در دست گرفت و مهرداد چهارم نیز جانشین وی شد و بعد از خسرو همراه رقیب دیگرش بلاش سوم از ۱۲۹ تا ۱۴۰ م حکومت نمود.

منابع[ویرایش]

پس از:
خسرو
شاهنشاه ایران
سیناتروک دوم

۱۱۶ میلادی

پیش از:
مهرداد چهارم