مسجد اعظم قم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مسجد اعظم
حرم فاطمه معصومه -The Shrine of Fatima Masumeh.jpg
ناممسجد اعظم
کشورایران
استاناستان قم
شهرستانقم
اطلاعات اثر
نام‌های دیگرمسجد آیت‌الله بروجردی
کاربریمذهبی
دیرینگی۱۳۳۷ خورشیدی
بانی اثرسید حسین طباطبایی بروجردی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۱۴۰۰۰

مسجد اعظم قم هم‌چنین معروف به مسجد آیت‌الله بروجردی مسجد بزرگی در جوار آرامگاه فاطمه معصومه است که در سال ۱۳۳۷ خورشیدی به سعی و اهتمام سید حسین طباطبایی بروجردی ساخته شد.

معماری بنا[ویرایش]

معمار این بنا حسین لرزاده بوده، و از جمله مساجد سه ایوانی است. ارتفاع گنبد ۲۴ متر است.[۱]

این مسجد را مثلثی تشکیل می‌دهد که ضلع جنوبی آن در حدود ۱۲۰ متر و قاعده آن شاید به ۱۰ متر هم نمی‌رسد. اما با دقت نظر استاد حسین لرزاده که یکی از معروفترین معماران آن عصر است، این بنا با وجود چنین مشکلی، با طراحی بسیار مناسب به انجام رسیده است. این مسجد که ساخت آن در سال ۱۳۳۹ خاتمه می یابد، از معماری و کاشی کاری هنرمندانه ای برخوردار است.

گنبد مسجد با مساحتی قریب ۱۴۶۰ متر، گنبدی بسیار بزرگ در بین مساجد شیعی است.

زیر گنبد و ایوان مصنوعه دو گوشواره، ۲ شبستان است که مجموع مسجد را تشکیل می‌دهد. بیرون شبستان دو ایوان قرار گرفته که جزء مسجد می‌باشد . ساختمان مخزن کتابخانه و سالن‌های مطالعه و ایوان کوچک، وضوخانه و حوضخانه در ابتدا در غرب مسجد قرار داشته که امروزه در طرح جدید تخریب شده و در ضلع دیگر ساخته شده‌است.

جنوب مسجد علاوه بر شبستان نسبتاً بزرگی که نمای مسجد است، دارای راهرویی است که بعد از ورود به محوطه کوچکی سالن نهار خوری بزرگی قرار دارد. آبدارخانه، کشیک خانه، چاه آب و حوض زیبایی که در کنار چاه تهیه شده، مجموع ساختمان‌های مسجد است.[۲]

اخیراً گنبد این مسجد مزین به بزرگترین لوستر پوسته ای جهان گردیده است که پیشتر زیر نظر مرحوم حاج حسن جابرانصاری تولید و توسط ایشان وقف مسجد گردیده بود.

مرکز تدریس دروس حوزوی[ویرایش]

مسجد اعظم قم

این مسجد امروزه مهم‌ترین مرکز تدریس در حوزه علمیه قم است. جلسه تدریس حسین وحید خراسانی و مکارم شیرازی هر روزه در این مسجد برگزار می‌شود. در درس وحید خراسانی بیش از هزار و در درس مکارم پانصد تا هزار طلبه شرکت می‌کنند.

امروزه به دلیل طرح‌های توسعه حرم حضرت فاطمه معصومه، مسجد اعظم جزئی از حرم شده‌است.

در این مسجد بزرگان زیادی مشغول تدریس برای علما و روحانیون حاضر در درس بوده‌اند از جمله:

کتابخانه[ویرایش]

تأسیس کتابخانه ای در ضلع غربی مسجد، از دیگر اقدامات مؤسس مسجد است. در زمان ایشان، مخزن این کتابخانه مجموع ده هزار جلد کتاب را شامل می‌شد.

این کتابخانه عظیم که امروزه از نظر نسخه‌های خطی یکی از معتبرترین و مهم‌ترین کتابخانه‌های ایران است، دارای بخش عظیمی از جزوات، کتاب‌های خطی نفیس و چاپی و مجلات معتبری می‌باشد که از اهدایی‌های ناشر بزرگ تهران مرحوم رمضانی است.

در حال حاضر این کتابخانه دارای بیش از صد هزار کتاب چاپی و بیش از هفت هزار کتب خطی می‌باشد . از تمامی کتاب‌های خطی عکسبرداری شده و به صورت CD آماده گردیده و اعضای کتابخانه با مراجعه به آن‌ها می‌توانند به منابع دسترسی پیدا کنند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. سیمای میراث فرهنگی قم. مهرالزمان نوبان. انتشارات سازمان میراث فرهنگی قم. شابک ۹۶۴۷۴۸۳۳۷۶ ص۱۰۶-۱۰۸
  2. معرفی مسجد اعظم قم.