بنیان نمایش ویندوز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
این زیرسیستم بخشی از دات نت ۳ است

بنیان نمایش ویندوز (به انگلیسی: Windows Presentation Foundation) (یا WPF) که توسط مایکروسافت ایجاد شد، یک زیر سیستم گرافیکی برای رندر کردن واسط‌های کاربر در برنامه‌های کاربردی تحت ویندوز می باشد. WPF بستری هسته WPF یک موتور رندرینگ برداری و مستقل از وضوح تصویر است که برای بهره برداری از مزایای سخت افزارهای گرافیکی امروزی ساخته شده است. تعبیه WPF در نسخه‌های سیستم عامل ویندوز از ویندوز ویستا و ویندوز سرور ۲۰۰۸ آغاز شد، که البته در ویندوز XP و ویندوز سرور ۲۰۰۳ نیز قابل استفاده است.

WPF که پیشتر به نام "Avalon" شناخته می شد، اولین بار به عنوان بخشی از چارچوب دات نت 3 به بازار آمد. WPF به جای استفاده از سیستم قدیمی تر واسط دستگاه گرافیک (GDI) از دایرکت ایکس استفاده می کند. WPF سعی دارد که مدل پایداری از برنامه نویسی ارائه کند که در آن واسط کاربر از منطق تجاری(Business Logic) برنامه کاملاً جدا باشند. از این جهت شباهت زیادی به زول (زبان برنامه‌نویسی) و SVG دارد.

WPF از XAML (با تلفظ زمل)، که از مشتقات ایکس‌ام‌ال (XML) است، برای تعریف و پیوند عناصر تشکیل دهنده واسط کاربر استفاده می کند.[۱] برنامه‌های WPF می توانند به صورت مستقل ومنزوی یا به صورت شی ادغام شده در یک صفحه وب به کار روند.

مایکروسافت سیلورلایت نیز از WPF استفاده می کنند تا کنترل‌های وب ادغام شده در صفحات را به شیوه ای قابل مقایسه با ادوبی فلش ارائه دهد، اما تاکید آن بیشتر بر مدل شیئی واسط کاربر است تا پویانمایی. سیلور لایت از رندرینگ زمان اجرای سه بعدی پشتیبانی نمی‌کند.

ویژگی‌های WPF[ویرایش]

بنیان نمایش ویندوز مجموعه ای از امکانات و ویژگیها را به برنامه نویسان می دهد تا بتوانند به آسانی واسط‌های کاربر خیره کننده ای ایجاد کنند. این ویژگیها شامل موارد زیر می گردد:[۲]

بستری یکپارچه برای تولید واسط‌های کاربر امروزی[ویرایش]

پیش از WPF، ساختن واسط کاربری برای برنامه‌های تحت ویندوز نیازمند به استفاده از فناوریهای مختلفی مانند GDI+، Windows Forms و بسیاری از فناوری های دیگر بود. WPF کارکردهای فناوریهای مختلف را در یک فناوری کنار هم گردآورده است تا ایجاد واسط‌های کاربر غنی و خیره کننده آسانتر گردد.

امکان همکاری مؤثر بین برنامه نویسان و طراحان واسط کاربر[ویرایش]

با استفاده از زبان نشانه کذاری زمل (XAML) امکان این به وجود می آید که طراحان واسط کاربر طراحی‌های گرافیکی خود را انجام دهند و برنامه نویسان کد لازم برای جان دادن به واسط کاربر راایجاد کنند.

برنامه نویسی با WPF[ویرایش]

WPF به صورت زیرمجموعه ای از کلاسها در مجموعه کلاسهای دات نت(نسخه‌های 3و 4 یا احتمالاً بالاتر ) هستند که اکثراً در فضای نام "System.Windows" قرارگرفته اند. علاوه بر این مایکروسافت ساختارهای برنامه نویسی جدیدی مانند Dependency Property و Routed Event را ارائه نموده است.[۳]

مطالعه بیشتر[ویرایش]

منابع[ویرایش]