ولاد سوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ولاد سوم
شاهزادهٔ والاچیا
Vlad Tepes 001.jpg
ولاد سوم، نقاشی رنگ روغن اتریشی کشیده‌شده در ۱۵۶۰ شاید از روی نسخهٔ اصلی
زادروز ۱۴۳۱
زادگاه سیگیشوآرا، ترانسیلوانیا، پادشاهی مجارستان
مرگ دسامبر ۱۴۷۶ یا ژانویه ۱۴۷۷ (تاریخ دقیق نامعلوم) (۴۴–۴۵ سال)
محل مرگ بخارست، والاچیا
پدر ولاد دوم دراکول

ولاد سوم، ولاد به میخ‌کِشنده یا ولاد دراکولا (به رومانیایی: Vlad III,Vlad Ţepeş(ت‌سِپـِش),‎Drăculea) (زادهٔ ۱۴۳۱ (میلادی) - مرگ دسامبر ۱۴۷۶ یا ژانویه ۱۴۷۷) وویوودای افلاخونیه(رومانی کنونی) بود. او در سه بازهٔ زمانی فرمانروایی کرد؛ ۱۴۴۸، ۱۴۵۶ تا ۱۴۶۲ و ۱۴۷۶. او را بیشتر از برای مجازات‌های سنگینی که در روزگار فرمانرواییش اعمال می‌کرد می‌شناسند. شخصیت او را الهام‌بخش داستان دراکولا دانسته‌اند.

در جهان سیاست او سیاست مستقلی را در رابطه با عثمانی پیش‌گرفت و در برابر توسعه‌طلبی آن کشور ایستادگی نمود.

جنگ با عثمانی[ویرایش]

در بهار ۱۴۶۲ سلطان محمد دوم پس از گشودن کنستانتینوپول به رومانی تاخت.

سلطان محمد در ۴ ژوئن پایتخت افلاخونیه تارگوویشته را تصرف کرد و ولاد هم با ۲۰ تا ۳۰ هزار سپاهی نتوانست جلو او را بگیرد، بعد از آن رو به جنگ چریکی آورد. ولاد و نیروهایش دست به جنگ‌های کوچک پراکنده و به ویژه شبانه زدند تا سرانجام در یکی از این تاخت‌های شبانه در ۱۶–۱۷ ژوئن همان سال با پوشش عثمانی به اردوی سلطان محمد رخنه کردند و کوشیدند که وی را بکشند. ترک‌ها به ناچار عقب‌نشینی کردند ولی پیش از آن رادوی خوبرو را به فرمانروایی رومانی رساندند. او با مجارها پیمانی بست و ولاد به بند مجارها افتاد.

ولاد در ۱۴۷۵ کوشید به قدرت بازگردد و در دسامبر ۱۴۷۶ یا ژانویه ۱۴۷۷ در نزدیکی بخارست در نبرد با عثمانی‌ها کشته‌شد. سرش را از تن جداکرده به استانبول فرستادند و در آنجا بر میله‌ای نشاندند و در معرض نمایش گذاشتند.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Vlad III the Impaler," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Vlad_III_the_Impaler&oldid=219907730 (accessed June 17, 2008).