فولکو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فولِکو (به لاتین: Fuleco) نام نماد رسمی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ است. فولکو ششمین حیوانی است که به عنوان نماد بازی‌های جام جهانی فوتبال برگزیده می‌شود.

انتخاب نماد

فولکو با الهام از آرمادیلو طراحی شده است. آرمادیلو یکی از گونه‌های جانوری به شدت نادر و در معرض خطر انقراض است. معنی لغوی آن به اسپانیایی زره‌دار کوچک است، آرمادیلو پستاندار بچه‌زای کوچک و نادری است که به خاطر پوسته سخت بدنش آن را به این نام می‌خوانند.

این نماد نماینده برزیل، طبیعت، دوستی و لذت فوتبال است. فیفا امیدوار است با انتخاب آرمادیو به عنوان نماد مسابقات جام جهانی در برزیل، آگاهی عمومی نسبت به مشکلات زیست‌محیطی را افزایش دهد.

نام‌گذاری

نام فولکو از میان سه واژه پیشنهادی شامل آمیوبی (تلفیق دوستی و شور)، زوزه‌کو (تلفیق آبی و زیست‌بوم) و خود فولکو با رای مثبت بیش از ۱٫۷ میلیون طرفدار فوتبال برگزیده شده است. واژه فولکو (Fuleco) در واقع از ترکیب دو واژه «futebol» (فوتبال) و «ecologia» (بوم‌شناسی) در زبان پرتغالی گرفته شده است.[۱] ، نام فولکو ۴۸ درصد از آرا را کسب کرد و به عنوان نام این نماد برگزیده شد که در آن رنگ‌های زرد، سبز و آبی (رنگ‌های پرچم برزیل) برجسته است.

پانویس

  1. "Fuleco wins name game". FIFA. 26 November 2012. Retrieved 13 January 2014.

منابع