فرهاد (نیشابور)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فرهاد
نمائی از روستای فرهاد در نیشابور
نمائی از روستای فرهاد در نیشابور
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانخراسان رضوی
شهرستاننیشابور
بخشبخش مرکزی
دهستانریوند
نام محلیفُرهاد
نام‌های قدیمیفرهادان
جمعیت۰ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۱۲۵۰متر
کد آماری۱۶۹۱۴۶

فرهاد روستایی از توابع شهرستان نیشابور است.[۱]

فرهاد روستایی در دهستان ریوند، بخش مرکزی شهرستان نیشابور که در ۱۰ کیلومتری جنوب این شهر واقع شده‌است.[۲] طبق سرشماری سال ۱۳۳۲ این روستا ۱۳۲ سکنه دارا بوده‌است ولی اکنون خالی از سکنه می‌باشد. در جوار آن روستاهای آهنگران و نوکاریز و ملکنده واقع شده‌است. ضمناً زمین‌هایی در اطراف این روستا بنام سیاووش وجود دارد. این روستا دارای چاه عمیق می‌باشد و در گذشته دارای مدرسه هم بوده‌است. در زمین‌های کشاورزی آن محصولاتی مثل جو، پسته، زعفران، ذرت و هندوانه دیم کشت می‌شود. همچنین، زیست‌بوم حیواناتی مانند عقاب، روباه و موش صحرایی نیز می‌باشد.

در تاریخ[ویرایش]

در زمان محمد بن طاهر، آخرین امیر حکومت نیمه‌مستقل طاهری، طبرستان به وسیلهٔ حسن بن زید علوی از دست طاهریان خارج شد و یعقوب لیث به نیشابور حمله کرد. دربارهٔ انتقال قدرت از محمد بن طاهر به یعقوب لیث گفته شده که چون یعقوب به فرهادان (روستای فرهاد امروزی) در سه منزلی نیشابور رسید، محمد برایش پیام فرستاد که اگر چنانچه ادعای امارت دارد، باید فرمان امیرالمؤمنین - خلیفه بغداد-با منشور امارت و لوا را دریافت کرده باشد، یعقوب درپاسخ شمشیرش را از نیام کشیده به فرستاده محمد بن طاهر نشان داد و گفت «حجت و لوای من اینست.»[۳]

نگارخانه[ویرایش]

کشت و زرع

منابع[ویرایش]

  1. فرهاد در ژئونت نیمز سرور و در این نشانی؛ با گزینش «Advanced Search»، نوشتن شمارهٔ «3785457-» در «Unique Feature Id» و کلیک بر «Search Database» یافت می‌شود.
  2. واژه فرهاد در لغت‌نامه دهخدا.
  3. پناهی سمنانی، محمداحمد: امیراسماعیل سامانی. نشر ندا. ۱۳۷۵. ص۳۷.