فرفورژه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Eiffel tower from below.jpg

گُل‌نَرده[۱] یا همان فارسی‌شدهٔ فِرفورژه (به فرانسوی: Fer Forgé) به معنی تغییر حالت دادن و فر وار نمودن میله کرد یا چند ضلعی آهنی که قسمت نوک فلز به تدریج و با چکش باریک شده و در طی چند مرحله گرم کردن در کوره آهنگری به یک قطعه فر خورده زیبا جهت استفاده در کارهای تزیینی تبدیل می‌شود. این صنعت بیشتر در ترکیه انجام می‌شود و فر فورژه از دو قسمت فر +فورژه تشکیل شده که هر کدام معنی مجزای دارد.

هنر گل‌نرده‌سازی که از قدیم در کارگاه‌های کوچک آهنگری و به شیوه‌های سنتی و با گداختن و شکل‌دادن آهن یا با ریخته‌گری چدن و سایر فلزات در ایران انجام می‌شد، در سالهای اخیر پیشرفتهای فراوانی داشته و تبدیل به صنعت تولید گلنرده و فرفورژه در کارگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ گردیده‌است.

اینک ایران به یکی از صادرکنندگان بزرگ محصولات فرفورژه و گل‌نرده تبدیل شده‌است بیشتر به دلیل تبحر چلنگران ایرانی و سابقه فعالیت دیرینه در این زمینه است. از قطعات فرفورژه در ساخت گل نرده استفاده می‌شود و بعضاً وسایل تزینی مانند سر تخت‌های فلزی و جای گلدان و شمع دان نیز استفاده می‌شود. فرفورژه در ایران و ترکیه جایگاه خوبی دارد.

فرفورژه به قطعات فلزی از نوع فلز ۴ گوش به نام چهار سو که داخل کوره‌ها با حرارت ۲۲۰ درجه گرم شده و به وسیله دست یا دستگاه‌های مخصوص به نام فر تغییر حالت داده شده و بدین طریق این میله‌های فلزی تبدیل به فرفورژه می‌شوند. البته بیشتر این فرم دادن‌ها به شکل دایره‌های بسار ریز متوالی مانند حلزون است. از این قطعات فرفورژه در ساخت فرفورژه گل دار نیز استفاده می‌شود.[۲]

انواع[ویرایش]

گل‌نرده‌های برگی – فورجی – کوره‌ای – فرفورژه و انواع قطعات فورج (قلیانی و استارت‌ها) از انواع گل‌نرده هستند. بخشی از محصولاتی که با قطعات گلنرده ساخته می‌شوند عبارتند از:

۱)درب ماشین‌رو
۲)درب ویلایی
۳)درب نفررو
۴)نرده راه‌پله‌های ساده و گرد
۵)نرده جان‌پناه
۶)نرده دور باغی
۷)نرده یا سرنیزه روی دیواری
۸)نرده حفاظ پنچره
۹)نرده جلو بالکن یا تراس

منابع[ویرایش]

  1. "گل نرده". Abadis Dictionary. Retrieved 2019-05-20.
  2. دریافت فایل مقاله - سامانه اطلاعات پژوهشی ایران