فرانکفورت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فرانکفورت آم ماین)
پرش به: ناوبری، جستجو

!

اقتصاد و موقعیت[ویرایش]

فرودگاه فرانکفورت

فرانکفورت امروزه یکی از ثروتمندترین مراکز اروپا و مرکز فرهنگ، ادبیات و همچنین بانک‌هاست. فرانکفورت با حومه‌اش راین-ماین، بعد از راین-روهر بزرگ‌ترین مرکز حومه‌ای آلمان به شمار می‌رود ‍(این تقسیمات کشوری محسوب نمی‌شود).

فرانکفورت قرارگاه بانک مرکزی اروپا و مهم‌ترین شهر اقتصادی قاره اروپا است. این شهر همچنین به دلیل دارا بودن نمایشگاه در جهان شهرت پیدا کرده‌است. در عین حال یکی از بزرگ‌ترین مناطق حمل و نقل اروپا نیز هست. موقعیت مرکزی فرانکفورت در اروپا نیز باعث رشد فرودگاه فرانکفورت نیز شده‌است.

بدون همتا در کل اروپا، آسمانخراش‌های فرانکفورت نیز هستند که به Frankfurter Skyline شهرت یافته‌اند.

دانشگاه گوته فرانکفورت به نام گوته نام‌گذاری شده و فرانکفورت از این گذشته دارای یک دانشسرای عالی صنعتی، دانشگاه هنر های تجسمی (اشتدل)، دانشگاه فلسفه و الهیات، دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی و مدرسه بین المللی اقتصاد و مدیریت نیز است.

تاریخ[ویرایش]

نام فرانکفورت بر ماین از Franconofurt مشتق می‌شود. که Franco به قوم ژرمن فرانک‌ها برمی‌گردد. furt نیز به معنی منطقه کم‌عمق رود یا نهری است که گذر از آن برای انسان میسر است (پایاب). در این منطقه آلمان‌ها و فرانک‌ها باهم زندگی می‌کردند. نام فرانکفورت بر ماین نخستین بار در یکی از متن‌های رسمی شارلمانی ۲۲ فوریه ۷۹۴ استفاده شد.

منظره فرانکفورت سال ۱۹۰۰

در امپراتوری مقدس روم، فرانکفورت یکی از مهم‌ترین شهرها بود. امپراتور آلمان، از سال ۸۵۵ در فرانکفورت انتخاب می‌شد و در آخن تاج‌گذاری می‌کرد. از سال ۱۵۶۲ نیز تاجگ‌ذاری امپراتور، حتی در شهر فرانکفورت انجام می‌گرفت. این سنت در سال ۱۷۹۲ و با انتخاب فرانس دوم پایان پذیرفت.

در جنگ سی‌ساله (جنگ داخلی بین دو مذهب در آلمان)، فرانکفورت بی‌طرف ماند، ولی با اپیدمی طاعون در خود و حومه‌اش مواجه شد. بعد از پایان جنگ، فرانکفورت سلامت خود را بازیافت.

در جنگ‌های ناپلئونی، فرانکفورت توسط نیروهای فرانسوی اشغال شد. بعد از انقلاب مارس ۱۸۴۸ فرانکفورت مرکز اولین مجمع ملی آلمان (پارلمان آلمان) بود.

فرانکفورت استقلال خود را در جنگ اتریش-پروس از دست داد، هنگامی که پروس به چند ایالت کوچک‌تر تقسیم‌بندی شد که یکی از آنها شهر آزاد فرانکفورت بود.

سال ۱۹۱۴ شهروندان فرانکفورت دانشگاه آن را تأسیس کردند که بعدها نام دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته را گرفت.

در جنگ جهانی دوم فرانکفورت بارها بمباران شد و حدود ۵۵۰۰ شهروند آن جان خود را از دست دادند. پس از جنگ جهانی، مانند سایر شهرهای آلمان، فرانکفورت شکوفایی خود را بازیافت.

شهرهای خواهر[ویرایش]

فرانکفورت با شهرهای زیر خواهر است :[۱]


گالری[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

دورنمای شهر

منابع[ویرایش]

  1. "Frankfurt -Partner Cities". [[copyright|]] 2008 Stadt Frankfurt am Main. Retrieved 5 December 2008. 
  2. "Partner Cities of Lyon and Greater Lyon". [[copyright|]] 2008 Mairie de Lyon. Retrieved 17 July 2009. 
  3. "Milano – Città Gemellate". [[copyright|]] 2008 Municipality of Milan (Comune di Milano). Retrieved 5 December 2008. 
  4. "Guangzhou Sister Cities[via WaybackMachine.com]". Guangzhou Foreign Affairs Office. Archived from the original on 24 October 2012. Retrieved 21 July 2013. 
  5. "Partnerská města HMP" [Prague - Twin Cities HMP]. Portál „Zahraniční vztahy“ [Portal "Foreign Affairs"] (in Czech). 18 July 2013. Archived from the original on 25 June 2013. Retrieved 5 August 2013. 
  6. "Budapest - Testvérvárosok" [Budapest - Twin Cities]. Budapest Főváros Önkormányzatának hivatalos oldala [Official site of the Municipality of Budapest] (in Hungarian). Archived from the original on 2013-08-09. Retrieved 2013-08-14. 
  7. "Leipzig – International Relations". 2009 Leipzig City Council, Office for European and International Affairs. Retrieved 17 July 2009. 

پیوند به بیرون[ویرایش]