عمق بازار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Market Depth.jpg

عمق بازار (به انگلیسی: market depth) در علوم مالی، بازار عمیق به بازاری مالی اطلاق می‌شود، که مدت زمان انتظار برای اجرای سفارش خرید یا فروش اوراق بهادار، حداقل بوده و به آسانی انجام شود. چنانچه بازار عمیق باشد، برای تغییر قیمت اوراق بهادار حجم بالایی از سفارش خرید (فروش) لازم است.

در واقع بازار عمیق، بازاری نقد شونده است، که هیچ‌گاه سفارش خرید یا فروشی بی‌جواب نخواهد ماند. عواملی نظیر شفافیت و کارآیی بازار، عدم محدودیت برای نوسان قیمت، وجود نهادهای مالی با توانگری مالی بالا جهت بازارگردانی، وجود ابزارهای مالی متنوع سرمایه‌گذاری و تأمین مالی، عدم توقف طولانی‌مدت نماد معاملاتی شرکت‌ها و نظام حقوقی و قضایی فراگیر، از جمله مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر عمق بازار است.

به بیان ساده، بازار عمیق به بازاری گفته می‌شود، که در آن خرید و فروش، به آسانی انجام می‌شود و مدت زمان انتظار برای مبادله سهام، به حداقل ممکن کاهش یابد. در بازار عمیق، برای تغییر قیمت (صعود یا سقوط)، حجم سفارش باید به مقدار قابل توجهی افزایش یابد. بنابراین می‌توان گفت بازارهای عمیق دارای نقدشوندگی بسیار بالا هستند. در این بازارها صف‌های خرید و فروش هرگز پایدار نمی‌مانند.

منابع[ویرایش]