سود سهام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کوپن های یک سهم از شرکت معدنی

سود سهام (به انگلیسی: Dividend)، پرداختی است که از سوی یک شرکت به سهام‌داران آن داده می‌شود و گاهی با عنوان سود قابل پرداخت نیز بیان می‌گردد.

هنگامی‌که یک شرکت از سودی بهره‌مند می‌گردد، می‌تواند آن را مجدداً سرمایه‌گذاری کند که به آن افزایش سرمایه گفته می‌شود یا آن را طبق اساسنامه میان دارندگان هر سهم توزیع نماید.

توضیحات بیشتر[ویرایش]

سود سهام به عنوان مبلغ ثابت به ازای هر سهم تخصیص می یابد و سهامداران به نسبت سهام خود سود سهام دریافت می کنند. سود سهام می تواند درآمد پایدار و روحیه سهامداران را افزایش دهد. برای شرکت سهامی پرداخت سود سهام هزینه نیست. بلکه تقسیم سود پس از مالیات بین سهامداران است. سود انباشته (سودهایی که به عنوان سود تقسیم نشده است) در بخش حقوق صاحبان سهام در ترازنامه شرکت نشان داده می شود - همان سرمایه سهام منتشر شده آن. شرکت‌های دولتی معمولاً سود سهام را بر اساس برنامه زمانی ثابت پرداخت می‌کنند، اما ممکن است در هر زمانی سود سهام را اعلام کنند، که گاهی اوقات سود سهام ویژه نامیده می‌شود تا آن را از سود تقسیمی برنامه ثابت متمایز کند. از سوی دیگر تعاونی ها سود سهام را با توجه به فعالیت اعضا تخصیص می دهند، بنابراین سود سهام آنها اغلب به عنوان هزینه قبل از مالیات در نظر گرفته می شود.

در حوزه‌های قضایی رایج، دادگاه‌ها معمولاً از مداخله در سیاست‌های تقسیم سود شرکت‌ها امتناع می‌کنند و به مدیران برای اعلام یا پرداخت سود سهام اختیار گسترده‌ای می‌دهند. اصل عدم مداخله در پرونده کانادایی برلند در مقابل ارل (1902)، پرونده بریتانیایی بند و باروو حائماتیته ستعل کو (1902) و پرونده استرالیایی ملس و سیدنی مات-پرسروینگ کو لتد (1912) ایجاد شد. . با این حال در Sumiseki Materials Co Ltd v Wambo (Coal Pty Ltd (2013، دادگاه عالی نیو ساوت ولز این سابقه را زیر پا گذاشت و حق قراردادی سهامداران را برای سود سهام به رسمیت شناخت.

منابع[ویرایش]