شی‌میل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شیمیل)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تصویر یک شیمیل با آلت تناسلی مردانه

شیمِیل یا شی‌مِیل (به انگلیسی shemale) که همچنین به عنوان پسر دختر نما نیز شناخته می‌شود، اصطلاحی است که در درجه اول در کار و تجارت جنسی برای توصیف یک تراجنسی زن که در ابتدا از لحاظ ژنتیکی جسم مرد داشته و با انجام پروسهٔ تطبیق جنسیت به جسم زن تغییر کرده‌است، به‌طور مثال سینه ای رشد یافته که در تأثیر استفاده از هورمون است، به کار میرود.[۱]

از دیدگاه بسیاری از افراد تراجنسیتی و تراجنسی این واژه به عنوان عبارتی توهین آمیز، تمسخر و عدم احترام نسبت به افراد تراجنسیتی و تراجنسی می‌باشد؛ در این دیدگاه، این واژه تأکید بر کژکاری و انحراف جنسی داشته و فراموشی ارزش خود و جنسیت زن میباشد. به کار بردن این واژه که معمولاً برای افراد تراجنسی زن به کار میرود، اشاره به این دارد که فرد به حرفه و شغل تجارت جنسی مشغول میباشد. این واژه در پورنوگرافی نیز استفاده می‌شود.

در فرهنگ مردم[ویرایش]

علاوه بر استفاده در پورنوگرافی، از این اصطلاح به عنوان شاه‌بیت نیز استفاده می‌شود. عادله لوتز (Adelle Lutz) هنرمند طراح در یک پروژه به نام هنر خیابانی ۴۲ در سال ۱۹۹۴ نام یک مغازه در میدان تایمز نیویورک را از American Male به American She-Male تغییر داد و در آن مانکن‌های رنگارنگ با لباس‌هایی بافته شده از کاندوم قرار داد [۲] .

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Men sexually interested in transwomen (MSTW): gend... [J Sex Res. 2010] - PubMed result
  2. Sagalyn, Lynne B. (2003). Times Square Roulette: Remaking the City Icon. MIT Press, ISBN 978-0-262-69295-3