شکلات تلخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شکلات تلخ سوئیسی

شکلات تلخ (همچنین شناخته شده با عنوان شکلات سیاه یا شکلات تخته‌ای) نوعی از شکلات است که دارای درصد بالاتری از دانه‌های کاکائو و کره کاکائو نسبت به شکلات شیری است و جزء محصولات چاق‌کننده محسوب نمی‌شود. استانداردهایی که کشورهای مختلف و کارخانه‌های تولیدکننده در آن استفاده می‌کنند در کشورهای مختلف متفاوت است.

شکلات تلخ حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی از جمله پلی فنول می‌باشد و نسبتاً کم شکر است، مخصوصاً هرچقدر درصد کاکائو آن بیشتر باشد. از شکلات تلخ به عنوان یک شکلات سالم نام می‌برند و عوارضی که شکلات‌های شیری یا قندی دارند را ندارد. از شکلات تلخ به عنوان یک ابرغذا نیز نام برده می‌شود. این خصوصیات مثبت باعث شده‌است تا مصرف این شکلات در سرتاسر دنیا بسیار افزایش یابد و علاقه‌مندان و متقاضیان زیادی پیدا کند.

فواید شکلات تلخ[ویرایش]

بیشتر شکلات‌های تلخی که دارای بالای ۷۰ درصد کاکائو هستند، دارای مواد شیمیایی هستند که رابطه مستقیمی با افزایش کیفیت سلول‌های بدن دارند و در مقابله با بسیاری از بیماری‌ها مثل سرطان و بیماری‌های قلبی نقش مؤثری ایفا می‌کنند. در شکلات تلخ که دارای کاکائو با درصد بالا است و همچنین محصولات دیگری که دارای کاکائو می‌باشند، مواد آنتی‌اکسیدانی بنام فلورنتینو موجود هستند که بیشتر با نام‌های اپی‌کاتچین و کاتچین شناخته شده هستند.

هنگامی که کاکائو به مقدار بالا مصرف می‌شود، شواهد نشان می‌دهد که فلونوول‌های موجود در کاکائو باعث کاهش فشار خون و کلسترول، افزایش قدرت ادراک مغز، و همچنین باعث کاهش ریسک مبتلا شدن به دیابت می‌شود.

رژیمهای غذایی که حاوی آنتی‌اکسیدان‌های بالا هستند مثل کاکائو، میوه‌جات، سبزیجات باعث افزایش سلامتی انسان‌ها می‌شوند. این رژیمها همچنین باعث کاهش و به تأخیر انداختن بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت و برخی سرطانها و اختلالات مربوط به افزایش سن نیز می‌شوند.

نگارخانه[ویرایش]

ارزش تغذیه ای[ویرایش]

شکلات تلخ (حاوی ۷۰ تا ۸۵ درصد کاکائو)
ارزش غذایی به ازای هر ۱۰۰ گرم (۳٫۵ اونس)
انرژی۲٬۷۰۸٫۴۲ کیلوژول (۶۴۷٫۳۳ کیلوکالری)
45.90 g
قند23.99 g
فیبر خوراکی10.9 g
42.63 g
اشباع24.489 g
ترانس0.030 g
چربی تک‌سیرنشده12.781 g
چربی چندسیرنشده1.257 g
7.79 g
ویتامین‌ها
درصد ارزش روزانه
ویتامین آ39 یکای بین‌المللی
ویتامین (B۱)
۳٪
0.034 میلی‌گرم
(B۲)
۷٪
0.078 میلی‌گرم
نیاسین (B۳)
۷٪
1.076 میلی‌گرم
ویتامین ب۶
۲۹٪
0.38 میلی‌گرم
ویتامین ئی
۴٪
0.59 میلی‌گرم
ویتامین کا
۷٪
7.3 میکروگرم
مواد معدنیمقدار
درصد ارزش روزانه
کلسیم
۷٪
73 میلی‌گرم
آهن
۹۲٪
11.90 میلی‌گرم
منیزیم
۶۴٪
228 میلی‌گرم
فسفر
۴۴٪
308 میلی‌گرم
پتاسیم
۱۵٪
715 میلی‌گرم
سدیم
۱٪
20 میلی‌گرم
روی
۳۵٪
3.31 میلی‌گرم
دیگر اجزاءمقدار
آب1.37 g
کافئین80 mg

درصدهای تقریبی ارائه شده برای افراد بزرگسال از روی مرجع مصرف رژیم غذایی هستند.
منبع: مرکز داده غذای وزارت کشاورزی آمریکا


منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Dark Chocolate». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.