قفل‌شکنی آی‌اواس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شکستن زندان آیفون)
پرش به: ناوبری، جستجو

با قفل‌شکنی آی‌اواس (به انگلیسی: IOS Jailbreak) می‌توان نرم‌افزارها، موسیقی‌ها، بازی‌ها و فیلم‌های بسیاری که قابل بارگذاری (دانلود) روی انواع آی‌دیوایس‌ها همچون آیفون نیستند، یا باید برای بارگذاری آن‌ها پول پرداخت کرد را، بدون اجازهٔ شرکت اپل و به‌وسیلهٔ نرم‌افزارهای Cydia و Installer بارگذاری، نصب و بهره‌گیری کرد. همچنین امکان دیدن و ویرایش فایل‌های سیستمی دستگاه‌های قفل‌شکنی شده توسط نرم‌افزارهایی چون ifile وجود دارد؛ امکانی که در آی‌دیوایس‌های قفل‌شکنی نشده یا Unjailbroken کاربران حق دسترسی به فایل‌های سیستمی را ندارند. از دیگر فواید قفل شکنی می‌توان به امکان ایجاد دگرگونی‌های ظاهری و نصب انواع تم بر روی آی‌دیوایس توسط نرم‌افزارهایی همچون WinterBoard یا نصب برخی نرم‌افزارهای کاربردی همچون AirBlue Sharing برای ارسال و دریافت فایل از طریق بلوتوث اشاره کرد. شایان ذکر است که انجام قفل‌شکنی مخالفانی نیز دارد[۱] که معتقدند به دلایلی همچون عدم امنیت دستگاه، کاهش عمر باتری، بی‌ثباتی در اجرای نرم‌افزارها و عدم توانایی در به روز رسانی آی‌.او.اس در صورت نبود یک ابزار قفل‌شکن، انجام این کار مناسب نیست.


فرآیند قفل‌شکنی آی‌او‌اس[ویرایش]

قفل‌شکنی فرآیندی برای از بین بردن محدودیت در سیستم عامل آی‌او‌اس هست، به رقم بهره‌گیری از قابلیت های سخت افزاری و نرم افزاری در دستگاه هایی که از این(آی‌او‌اس) بهره‌گیری میکنند از قبیل :آیفون آیپاد تاچ و آیپد و همچنین نسل دوم اپل تی وی، قفل‌شکنی اجازه دسترسی به فایل های سیستمی ریشه آی‌او‌اس و همچنین مدیریت و دانلود برنامه های اضافی و موضوعاتی که از طریق فروشگاه اپل استور قابل دسترس نیست را فراهم میکند. قفل‌شکنی نوعی بهبود در افزایش کارکرد دستگاه است.(بهره‌گیری بهتر و بیشتر از قابلیت ها) نام (قفل‌شکنی) بر میگردد به اصطاح بیرون آوردن دستگاه از زندان خودش(رفع محدودیت ها) که یک واژه فنی مورد بهره‌گیری در سیستم عامل هایی به سبک Unix است. برای مثال زندان‌های فری‌بی‌اس‌دی (یک پیاده‌سازی از تکنولوژی مجازی‌سازی در سطح سیستم‌عامل).آیفون و آیپاد و آیپد قفل‌شکنی شده هنوز میتوانند از اپل استور و آیتونز و قابلیت تماس بهره‌گیری کنند.(قفل‌شکنی مشکلی برای این قابلیت ها ایجاد نمیکند) ریستور این دستگاه ها با آیتونز قفل‌شکنی را از بین میبرد.

دلایل قفل‌شکنی[ویرایش]

یکی از دلایل برای قفل‌شکنی کردن، گسترش ویژگی هایی هست که توسط اپل استور محدود شده، اپل قبل از ارائه و توزیع برنامه ها را مطابق با مجوز نامه ای که توسعه دهنده آی او ای ارائه میدهد بررسی میکند اگرچه دلایل آنها برای ممنوع کردن برنامه ها محدود به ایمنی و امنیت نیست و ممکن است جلوگیری از برای تفسیر های خودسرانه باشد.برای دسترسی به این لسیت از برنامه های ممنوع کاربران باید از قفل‌شکنی بهره‌گیری کنند.برای دور زدن فیلترینگ ویژگی های اپل، قفل‌شکنی اجازه دانلود و بهره‌گیری از برنامه هایی رو میدهد که مورد تایید اپل نیست.از قبیل : برنامه های سفارشی سازی مورد بهره‌گیری برای تغییر رابط کاربری . یکی از دلایل برای قفل‌شکنی کردن، گسترش ویژگی هایی هست که توسط اپل استور محدود شده، اپل قبل ازارائه و توزیع برنامه ها را مطابق با مجوز نامه ای که توسعه دهنده آی او ای ارائه میدهد بررسی میکند اگرچه دلایل آنها برای ممنوع کردن برنامه ها محدود به ایمنی و امنیت نیست و ممکن است جلوگیری از برای تفسیر های خودسرانه باشد.برای دسترسی به این لسیت از برنامه های ممنوع کاربران باید از قفل‌شکنی بهره‌گیری کنند.برای دور زدن فیلترینگ ویژگی های اپل، قفل‌شکنی اجازه دانلود و بهره‌گیری از برنامه هایی رو میدهد که مورد تایید اپل نیست.از قبیل : برنامه های سفارشی سازی مورد بهره‌گیری برای تغییر رابط کاربری .

سفارشی‌سازی دستگاه[ویرایش]

از زمانی که برنامه ها در سایدیا قرارگرفتند دیگر نیازی به انجام دستور العمل های لازم برای نصب برنامه از سوی اپل استور نبود.خیلی از آنها خودشون برنامه معمولی نبودند، و به جای این برای تنظیمات بازتر خود آی‌او‌اس و برنامه های ان مورد بهره‌گیری قرار میگرفتند.کاربران آنها را برای هدف هایی شامل سفارش سازی و شخصی سازی رابط کاربری نصب میکنند.اضافه کردن ویژگی های مورد علاقه و درست کردن ایراد ها ، و توسعه دادن کاربرد و کارکرد دستگاه برای کارکردن راحت تر، با فراهم کردن دسترسی به فایل های سیستمی و ابزار خط فرمان، از این قبیل موارد هستند. بسیاری از دستگاه های آی او ای که در چین بهره‌گیری میشوند گوشی های خود را، برای نصب ابزار ورودی برای کارکتر های چینی(کیبورد چینی)، و بهره‌گیری راحت تر از دستگاه ها قفل‌شکنی میکنند.

بهره‌گیری از گوشی در چندین اپراتور[ویرایش]

قفل‌شکنی همچنین این امکان رو برای بهره‌گیری از برنامه هایی که به طور غیر رسمی گوشی رو با هر اپراتوری آنلاک میکند فراهم آورده. با این امکانات میتوانید با هر بیس باند و اپراتوری هماهنگ شوید.

بهره‌برداری‌های تخستین[ویرایش]

در۱۵ جولای سال ۲۰۱۱، شرکت اپل نسخه جدیدی از آی‌او‌اس را منتشر کرد که بهره‌برداری(تکنیک قفل‌شکنی) بهره‌گیری‌شده در Jailbreakme ۳. را خاتمه داد. اداره فدرال امنیت اطلاعات آلمان گزارش داده است که «ضعف مهم» با Jailbreakme آشکار شد، به این مفهوم که اطلاعات کاربران آی‌او‌اس می‌توانست به‌طور بالقوه دزدیده شود یا با کلیک‌کردن بر روی فایل‌های پی‌دی‌اف که به‌گونه‌ای بد ساخته شده‌اند به‌طور ناخواسته نرم‌افزارهای مخرب را دانلود کنند. پیش از اینکه اپل راه حلی برای این روزنه امنیتی منتشر کند، کاربران قفل‌شکنی به روشی که توسعه‌دهندگان آن منتشر کرده بودند، دسترسی به قفل‌شکنی داشتند.

امنیت، حفظ حریم خصوصی و پایداری[ویرایش]

اولین کرم مخرب آیفون، آی کی، در آوایل ماه نوامبر ۲۰۰۹ پیدا شد.این کرم توسط دانش آموزی ۲۱ ساله که در شهر وولونگانگ بود ساخته شد.او دلیل خود بر این کار را برای رسانه های استرالیا به بالا بردن آگاهی از مسائل امنیتی متصل کرد، به گونه ای که: قفل‌شکنی به کاربران اجازه نصب SSH را میدهد، که این کاربران میتوانند از حفره های نا امن برنامه های دولتی بهره‌گیری کنند.در همان ماه F-Secure گزارش یک کرم مخرب جدید را میدهد که انجام معاملات بانکی را در هلند به شدت به خطر می انداخت. به طور مشابه دستگاه های که در آن، صاحب SSH بدون تغییر رمز عبور به طور پیش فرض ان را نصب میکردند، به شدت تحت تاثیر قرار میگرفتند. کارکنان فوربس در مورد تجزیه و تحلیل مطالعه UCSB،از ۱۴۰۷ برنامه رایگان اپل، برنامه های مطالعه شده در این بررسی تعداد ۸۲۵ برنامه از فروشگاه سایت اپل دانلود شده(به طور قانونی) و تعداد ۵۲۶ عدد دیگر در BigBoss (سورس پیشفرض سایدیا) موجود و قابل بهره‌گیری بوده است.آن ها همچنین اظهار داشتند که این برنامه ها که به صورت غیر رسمی قرار گرفتند از لحاظ امنیتی از نسخه رسمی آن ها بهتر هستند، همچنین برنامه ای به اسم PrivaCy هست که به کاربران اجازه میدهد امنیت اپلود خود را از راه دور کنترل کنند. نصب برنامه هایی که خارج فروشگاه اپل منتشر شده ،اگر برنامه ها بهینه سازی ضعیفی با نسخه های دستگاه ها داشته باشند.(از قیبل ۳G و ۴G) در مصرف باتری و پایداری سیستم موثر هستند. مقایسه با روت کردن آندروید قفل‌شکنی کردن دستگاه های آی‌او‌اس گاهی وقت ها با روت کردن دستگاه های آندرویدی مقایسه میشود.اگرچه هر دو مفهوم شامل بالا بردن کابرد میشوند ،در محدوده ای هم تفاوت بسیاری با هم دارند.دستگا های آندروید با چند مورد استثنا،با امنیتی که دارند اجازه دسترسی به فایل سیستمی را میدهند ولی از تغییر دادن آن جلوگیری میکنند.قادر ساختن نصب برنامه هایی که در شرکت بررسی و تایید نشده و مجاز نیستند، از این قبیل موارد هستند. در مقابل مشخص شده است که آی‌او‌اس با مهندسی امنیتی قوی طراحی شده، از جمله بوت لودر قفل شده، برای جلوگیری از کاربران در تغییر فایل سیستم و یا نصب برنامه هایی که از سوی اپل مجاز نیستند. و برای جلوگیری از برنامه های که توسط کاربر نصب شده (از دسترسی به روت)، قفل‌شکنی دستگاه های آی‌او‌اس همه این اقدامات امنیتی رو با چالش قابل توجهی روبرو میسازد.قفل‌شکنی همچنین مجوز نهایی کاربر از سوی اپل را نقض میکند.

مشکل[ویرایش]

اپل آپدیت های مختلفی برای بستن حفره قفل‌شکنیی در آی‌او‌اس عرضه میکند، یکی از این آپدیت های مهم که حفره را در آی‌او‌اس 6.1.3 بست(گروه evasion قفل‌شکنی نسخه ۶ تا 6.1.2 را منتشر ساختند، اما در نسخه 6.1.3 این امکان بسته شد) و همچنین بعد از مننشر شدن آی‌او‌اس ۷، به همراه آن قفل‌شکنی آن عرضه گشت و مجدد اپل این امکان را در ۷٫۱ بست.(گرچه بعد ها توسط گروه دیگری قفل‌شکنی شد)

قوانین[ویرایش]

کتابخانه کنگره آمریکا قفل‌شکنی آی‌او‌اس را قانونی اعلام کرده‌است.[۲] این اعلام به عنوان قانونی بودن عملیات منجر به دسترسی به ریشه سیستم عامل و آزادی از قید و بندهای اپل، که به تشخیص دادگاه بیشتر جنبه تجاری دارند اطلاق می‌شود. این قانونی بودن به هیچ وجه به معنی تأیید بهره‌گیری از نرم‌افزارهای پولی بصورت رایگان نمی‌باشد.[۳] قفل‌شکنی دستگاه شامل دور زدن اقدامات حفاظتی به منظور دسترسی به فایل های سیستمی و ریشه سیستم عامل برای جایگزین فایل ها و برنامه های لازم است.بنابراین وضعیت حقوقی با دور زدن قفل سیستم عامل(قفل دیجیتالی) تحت تاثیر قرار میگیرد. مانند قوانین حمایت از حقوق دیجیتال،مکانیزم(DRM)، بسیاری از کشور ها چنین قوانینی ندارند و بسیاری هم به جز قوانین مربوط به قفل‌شکنی این قوانین رو دارا هستند. عهدنامه بین المللی و قوانین آن بر عمل جیلریک موثر است.پیمان کپی رایت سازمان جهانی (WIPO) ، کشورهای عضو این پیمان نامه به تصویب قوانین برابر دور زدن DRM (جلوگیری از انجام این امر) که شامل یک فرایند برای ایجاد معافیت برای مقاصد غیر کپی رایت-متخلف مانند جیل بریک است.عهدنامه کپی رایت ۲۰۰۱ اروپا برای اجرای این پیمان، نیازمند کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اجرای حمایت های حقوقی برای اقدامات حفاظت فن آوری بود.محتوای این کپی رایت شامل یک استثنا که اجازه شکستن آن اقدامات را برای مقاصد غیر کپی رایت مانند قفل‌شکنی ، برای اجرای نرم افزار های جایگیزین را میدهد.اما روش اجرای این عهدنامه در کشور های عضو مختلف است.

استرالیا[ویرایش]

بخش الکترونیک استرالیا گفت که معلوم نیست که آیا قفل‌شکنی در استرالیا قانونی است یا نه، و قوانین لازم برای جلوگیری از دور زدن ممکن است اعمال شوند. این قوانین توسط قانون کپی رایت متمم ۲۰۰۶ تقویت شد.

کانادا[ویرایش]

در نوامبر ۲۰۱۲، کانادا قانون کپی رایت خود را با مقررات جدید منع دستکاری قفل دیجیتال اصلاح به استثنا برای همکاری نرم افزاری اصلاح کرد. جیل بریک دستگاه برای اجرای نرم افزار جایگزین یک شکل از دور زدن قفل های دیجیتال به منظور ایجاد همکاری نرم افزاری است. تلاش های متعددی در ۲۰۰۸-2011 برای اصلاح قانون کپی رایت صورت گرفته است.

هند[ویرایش]

قانون کپی رایت هند اجازه دور زدن DRM (مدیریت محدودیت دیجیتالی) را به منظور تخلفی غیر از کپی رایت را میدهد.مجلس در سال ۲۰۱۰ لایحه قانونی شامل این قید معرفی کرد و در سال ۲۰۱۲ به عنوان لایحه قانونی کپی رایت ۲۰۱۲ تصویب شد. هند قرارداد کپی رایتWIPO را که مستلزم حقوق علیه دور زدن DRM است را تایید نمیکند.اما در گزارش ۳۰۱ ویژه ایالات متحده آمریکا فشار عملی و سخت گیرانه برای اجرای قانون کپی رایت در راستای خطی و مشی WIPO ثبت شده است.

سنگاپور[ویرایش]

قفل‌شکنی ممکن است عملی قانونی در سنگاپور باشد ، البته به شرطی که مانع زیر پا گذاشتن قانون کپی رایت شود.و این مورد اساسا در مجلس مورد بحث قرار نگرفته است.

انگلستان[ویرایش]

قانون کپی و رایت ۲۰۰۳ و مقررات حقوقی مرتبط با آن باعث زیر پا گذاشتن DRM ، حتی به منظور همکاری و تخلف نکردن میشود. قفل‌شکنی ممکن است یک شکل از دور زدن تحت پوشش قانون باشد ولی در مجلس بحثی در قبال آن صورت نگرفته است.قابلیت های اینچنین، قوانینی مطابق با این ( قفل‌شکنی ) دارند.

ایالات متحده آمریکا[ویرایش]

“هدف اپل همواره این بوده است که مشتریانش با آیفون یک تجربه عالی داشته باشند و می‌دانیم که قفل‌شکنی این تجربه عالی را تنزل می‌دهد. همان‌طور که پیش از این نیز گفته‌ایم، عموم کاربران آیفون آن را قفل‌شکنی نمی کنند؛ چرا اینکه سبب می‌شود ضمانت دستگاه از بین برود و دستگاه دیگر کارایی پایدار و قابل اعتمادی نداشته باشد.”

— سخن‌گوی رسمی اپل. نسخه کامل این سخن‌رانی، که در سال ۲۰۱۰ انجام شده را می توانید در این منبع ببینید.[۴]

قانون کپی رایت هزاره دیجیتال میگوید: "هیچ شخصی نباید کنترل و دسترسی یک کار تحت حفاظت را بدست گیرد. قانون کپی رایت هزاره دیجیتال که ممکن است برای قفل‌شکنی اعمال شود، حدائقل تا سال ۲۰۱۵ معافیت از این قانون برای قفل‌شکنی گوشی های موبایل وجود دارد.توجه کنید که این معافیت برای باز کردن قفل اپراتورها ها نیست و فقط برای قفل‌شکنی است و البته اپل اعلام کرده که قفل‌شکنی کردن، گارانتی را از بین میبرد.

اما در ایالات متحده آمریکا اپل نمیتواند گارانتی آیفون را باطل کند. مگراینکه بتواند نشان دهد که مشکل دستگاه مرتبط به نصب نرم افزار غیر مجاز است ( قانون گارانتی کمیسیون تجارت فدرال، سال ۱۹۷۵) در سال ۲۰۱۰ در پاسخ به تقاضای بنیاد مرز الکترونیک و اداره کپی رایت ایالات متحده آمریکا، صریحا معافیت DMCA را برای قفل‌شکنی کردن به منظور بهره‌گیری از برنامه هایی که در اپستور نبوده، برای صاحبان آیفون داده است.سابقا اپل نظراتی مبنی بر مخالفت با این معافیت اعلام کرده و نشاد داده که قفل‌شکنی نوعی از نقض کپی رایت است. درخواست اپل برای نقض قفل‌شکنی به منظور زیر پا گذاشتن قانون کپی و رایت DMCA در سال ۲۰۰۹ تکذیب شده است.در حکم دیگر آنها کتابخانه کنگره در ۲۶ جولای سال ۲۰۱۰ تایید میکند که قفل‌شکنی قوانین DMCA را نسبت به قفل دیجیتال زیر پا میگذارد.معافیت های DMCA جز در به پایان رسیدن، باید هر سه سال بازبینی شوند.

در ۲۸ اکنبر ۲۰۱۲ اداره کپی رایت ایالات متحده آمریکا، سیاست معافیت آنها را مورد بررسی مجدد قرار میدهد.قفل‌شکنی محصولات اپل به منظور دور زدن غیر حقوق نرم افزار ها به وسیله برنامه های کامپیوتری، غیر قاونی است.اما با وجود اینکه اداره کپی رایت ایالات متحده از توسعه این معافیت به تبلت ها (مانند آی پد) خودداری کرد، بحث درمورد اصطلاح تبلت ها گسترده است و به خوبی تعریف نشده است و معافیت برای این دسته از دستگاه ها می توانست عوارض ناخواسته داشته باشد. همچنین این اداره معافیت ۲۰۱۰ را برای گوشی هایی که به صورت غیررسمی قفل گشایی (آنلاک شبکه) می شوند را دوباره ایجاد کرد تا برای حاملان تأیید نشده بهره‌گیری شوند، اما این معافیت را برای گوشی هایی که پیش از ۲۶ ژوئن سال ۲۰۱۳ به فروش رسیده بودند محدود کرد.

استادی در دانشکده حقوق کلمبیا به‌نام Tim Wu در سال ۲۰۰۷ استدلال کرد که قفل‌شکنی کردن گوشی برتر اپل قانونی، اخلاقی و صرفاً سرگرمی ساده است. و وی معافیت صریحی را بیان کرد که کتابخانه کنگره در سال ۲۰۰۶ برای قفل گشایی شخصی صادر کرده بود. این معافیت اشاره می‌کند که حاملان قفل وایرلس را بهره‌گیری می‌کنند تا توانایی مشترکین را برای تغییر به دیگر حاملان محدود کند، یک تصمیم تجاری که نمی‌تواند در برابر منافع حفاظت‌شده با کپی‌رایت کاری انجام دهد و بنابراین بر این امر که DMCA Wu ادعا نکرد که این معافیت برای افرادی که به دیگران کمک می‌کنند دستگاهی را قفل‌گشایی کنند یا نرم‌افزار را به‌صورت غیرقانونی می‌خرند تا چنین کاری را انجام دهند، اشاره ندارد. در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ اداره کپی‌رایت آمریکا معافیت‌هایی را برای DMCA تأیید کرد که اجازه می‌دهد کاربران آیفون دستگاه‌هایشان را به‌صورت قانونی قفل‌شکنی کنند. همچنین این احتمال وجود دارد که شرکت اپل اقدامات متقابل فنی را به ‌کار گیرد تا از قفل‌شکنی کردن جلوگیری کند یا جلو عملکرد گوشی‌های قفل‌شکنی شده را بگیرد، اما قادر نخواهد بود تا کاربرانی که قفل‌شکنی می‌کنند را تعقیب کند. همچنین مشخص نیست که آیا قانونی است که ابزارهای بهره‌گیری‌ شده را به‌ صورت غیرقانونی بخرند تا قفل‌شکنی کردن را آسان کنند؟!

زلاند نو[ویرایش]

قانون کپی رایت زلاند نو، تا مادام که بهره‌گیری از روش های سرپیچی از مقیاس قانونی حفاظت فنی ،اهداف غیرقانونی را دنبال نکنند اجازه بهره‌گیری از آن را می دهد.

گونه‌های قفل‌شکنی[ویرایش]

زمانی که دستگاه بوت میشود،از کرنل اختصاری اپل برای روشن شدن بهره‌گیری میکند. قفل‌شکنی پایدار،خصوصیت بوت کردن کامل دستگاه را بعد از هر خاموش یا روشن شدن را دارد و نیازی نیست که برای بوت کردن دستگاه از کامپیوتر بهره‌گیری کنید.ساختن این نوع قفل‌شکنی بسیار سخت بوده و نیازمند دانش مهندسی بسیار و سال ها تجربه میباشد.

قفل‌شکنی ناپایدار، دستگاه هر زمان که مجدداً راه‌اندازی می‌شود نیازمند بهره‌گیری از کامپیوتر است(کامپیوتر آن را بوت میکند) و دستگاه دیگر از کرنل اختصاری و سالم بهره‌گیری نمیکند و ممکن است در وضعیتی که به‌ صورت نیمه بوت شده است گیر کند. با بهره‌گیری از کامپیوتر گوشی لزوماً در هر زمان که روشن می‌شود «re-jailbroken» است برای رفع این ویژگی «بوت ناپایدار» می‌توانید با ابزار قفل‌شکنی ناپایداراسپرینگ بورد دستگاه را راه‌اندازی مجدد کنید «respring».

همچنین راه‌حل «semi-tethered» وجود دارد که به این معنی است که وقتی دستگاه راه‌اندازی می‌شود و دیگر کرنل سالم ندارد (بنابراین قادر نخواهد بود که کد اختصاری را اجرا کند)، اما همچنان برای عملکردهایی مانند تلفن‌زدن یا پیام‌ فرستادن بهره‌گیری ‌کردنی است. برای بهره‌گیری از هر یک از این ویژگی‌ها که مستلزم اجرای کد اختصاری است، کاربر باید برای بهره‌گیری از دستگاهی که این مشکل(نبود کرنل سالم) را دارد از این ابزار بهره‌گیری کند.

تاریخ‌چه ابزارهای قفل‌شکنی[ویرایش]

در جولای ۲۰۰۷ مدتی پس از اینکه اولین آیفون در دسترس همگان قرار گرفت، توسعه دهندگان اولین ابزار قفل‌شکنی را برای آن منتشر کردند و این قفل‌شکنی فقط برای بازی و برنامه ها قابل بهره‌گیری بود.در اکتبر ۲۰۰۷ ابزار JailbreakMe به افراد اجازه قفل‌شکنی آی‌او‌اس 1.1.1 در آیفون و آیپاد تاچ میداد و همچنین شامل ابزاری برای نصب برنامه ها روی دستگاه های قفل‌شکنی شده بود.

نخستین قفل‌شکنی‌ها بر اساس نسخه دستگاه و آی‌او‌اس[ویرایش]

دستگاه/او اس تاریخ عرضه تاریخ نخستین قفل‌شکنی روزهای طول کشیده تا قفل‌‌شکنی ابزار سازنده
آیفون (نسل اول)/[[iOS
۱]]
۲۹ ژوئن ۲۰۰۷ ۱۰ جولای ۲۰۰۷[۵] ۱۱ (بی نام) iPhone Dev Team[۶]
آی‌پاد تاچ ۵ سپتامبر ۲۰۰۷ ۱۰ اکتبر ۲۰۰۷[۷][۸] ۳۶ (بی نام) niacin and dre
آیفون ۳جی/iOS ۲ ۱۱ جولای ۲۰۰۸ ۲۰ جولای ۲۰۰۸[۹] ۹ PwnageTool iPhone Dev Team
آی‌پاد تاچ (نسل دوم) ۹ سپتامبر ۲۰۰۸ ۳۰ ژانویه ۲۰۰۹[۱۰][۱۱] ۱۴۳ redsn۰w iPhone Dev Team and Chronic Dev Team
iOS ۳ ۱۷ ژوئن ۲۰۰۹ ۱۹ ژوئن ۲۰۰۹[۱۲] ۲ PwnageTool iPhone Dev Team
آیفون ۳جی‌اس ۱۹ ژوئن ۲۰۰۹ ۳ جولای ۲۰۰۹[۱۳] ۱۴ purplera۱n جرج فرانسیس هاتز
آی‌پد ۳۰ آوریل ۲۰۱۰ ۳ می ۲۰۱۰[۱۴] ۳ Spirit comex
iOS ۴ ۲۱ ژوئن ۲۰۱۰ ۲۱-۲۳ ژوئن ۲۰۱۰[۱۵][۱۶] ۲ PwnageTool iPhone Dev Team
آیفون ۴ ۲۴ ژوئن۲۰۱۰ ۱ اوت ۲۰۱۰[۱۷] ۳۸ JailbreakMe ۲ comex
اپل تی‌وی (نسل دوم) ۱ سپتامبر ۲۰۱۱ ۲۰ اکتبر ۲۰۱۰[۱۸] ۴۹ PwnageTool iPhone Dev Team
آی‌پد ۲ ۱۱ مارس ۲۰۱۱ ۵ جولای ۲۰۱۱[۱۹] ۱۱۶ JailbreakMe ۳ comex
iOS ۵ ۱۲ اکتبر ۲۰۱۱ ۱۳ اکتبر ۲۰۱۱[۲۰] ۱ redsn۰w iPhone Dev Team
آیفون ۴اس ۱۴ اکتبر ۲۰۱۱ ۲۰ ژانویه ۲۰۱۲[۲۱][۲۲] ۹۸ Absinthe pod۲g, Chronic Dev Team, iPhone Dev Team
اپل تی‌وی (۳rd generation) ۷ مارس ۲۰۱۲ - - - -
آی‌پد ۳ ۱۶ مارس ۲۰۱۲ ۲۵ می ۲۰۱۲[۲۳] ۷۰ Absinthe ۲ pod۲g, Chronic Dev Team, iPhone Dev Team
آی‌اواس ۶ ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۲ ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۲ ۰ redsn۰w iPhone Dev Team
آیفون ۵ ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۲ ۴ فوریه ۲۰۱۳ ۱۳۶ evasi۰n evad۳rs
آی‌پاد تاچ (۵th generation) ۲۳ اکتبر ۲۰۱۲ ۴ فوریه ۲۰۱۳ ۱۰۴ evasi۰n evad۳rs
آی‌پد (۴th generation) ۲ نوامبر ۲۰۱۲ ۴ فوریه ۲۰۱۳ ۹۴ evasi۰n evad۳rs
آی‌پد مینی ۲ نوامبر ۲۰۱۲ ۴ فوریه ۲۰۱۳ ۹۴ evasi۰n evad۳rs
آی‌اواس ۷ ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۳ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۳ ۹۵ evasi۰n۷ evad۳rs
آیفون ۵سی ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۳ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۳ ۹۳ evasi۰n۷ evad۳rs
آیفون ۵اس ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۳ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۳ ۹۳ evasi۰n۷ evad۳rs
آی‌پد ایر ۱ نوامبر ۲۰۱۳ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۳ ۵۱ evasi۰n۷ evad۳rs
آی‌پد مینی (نسل دوم) ۱۲ نوامبر ۲۰۱۳ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۳ ۴۰ evasi۰n۷ evad۳rs

ابزارهای قفل‌شکنی که به تازگی عرضه شده‌است[ویرایش]

نام نرم‌افزار تاریخ عرضه سخت‌افزار نرم افزار پایدار؟ عرضه کننده
JailbreakMe ۳[۲۴] July ۵, ۲۰۱۱[۲۴] [۲۴] 4.2.6–4.2.8
۴٫۳–4.3.3[۲۴][۲۵]
آری[۲۴] comex[۲۴]
Seas۰npass[۲۶] October ۱۸, ۲۰۱۱[۲۶] اپل تی‌وی نسل دوم[۲۶] ۴٫۳–4.4.4[۲۶] آری[۲۶]
redsn۰w 0.9.15 beta ۳[۲۷][۲۸] November ۱, ۲۰۱۲ [۲۹][۲۷][۳۰] ۴٫۱–۶٫۱٫۶ Untethered: ۴٫۱–4.3.3, 4.2.6–4.2.8, 5.0.1, 5.1.1,[۳۱] ۵/۵٫۱ (only for آیفون ۳جی‌اس)[۲۸]

Tethered: 4.2.9–4.2.10, 4.3.4–4.3.5, ۵, ۵٫۱, ۶, 6.0.1, ۶٫۱, 6.1.2, 6.1.3, 6.1.5, 6.1.6 (not available for devices newer than the iPhone ۴, iPad ۱, or iPod touch ۴)[۳۲]

iPhone Dev Team[۲۹]
Absinthe 2.0.4[۳۳] May ۳۰, ۲۰۱۲ [۳۴] 5.1.1[۳۴] آری[۲۱] pod۲g, Chronic Dev Team, iPhone Dev Team[۳۳]
evasi۰n February ۴, ۲۰۱۳ ۶-6.1.2[۳۵] آری pod۲g, MuscleNerd, pimskeks, and planetbeing (evad۳rs)
evasi۰n۷ December ۲۲, ۲۰۱۳ ۷-7.0.6[۳۵] آری pod۲g, MuscleNerd, pimskeks, and planetbeing (evad۳rs)
p۰sixspwn December ۳۰, ۲۰۱۳ 6.1.3-6.1.6 (6.1.6 via redsn۰w + p۰sixspwn Cydia package only or p۰sixspwn.) آری winocm, iH۸sn۰w, and SquiffyPwn
Geeksn۰w March ۱۴, ۲۰۱۴ آیفون ۴ ۷٫۱-۷٫۱٫۱ نیمه پایدار GeoHot, Winocm, Smolk۱۹۸۴, Matteo Piccina, msftguy, Savi۰r and Arrapazh
Pangu June ۲۳, ۲۰۱۴[۳۶] ۷٫۱-۷٫۱٫۱ آری dm۵۵۷, windknown, ogc۵۵۷, and Daniel_K۴ (Pangu team)
Pangu۸ October ۲۲, ۲۰۱۴ ۸-۸.۱ آری dm۵۵۷, windknown, ogc۵۵۷, and Daniel_K۴ (PanguTeam)
TaiG November ۲۹, ۲۰۱۴ ۸-۸.۱.۲ آری TaiG
TaiG 0۲۰۱۴-۱۱-۲۹نوامبر ۲۹, ۲۰۱۴ ۸.۰-۸.۴ آری TaiG

منابع[ویرایش]

 1. موافقان و مخالفان قفل‌شکنی آی‌او‌اس
 2. Big Loss for Apple: Library of Congress Makes Jailbreaking Legal
 3. Wikipedia English
 4. Leander Kahney (July 26, 2010). "Apple’s Official Response To DMCA Jailbreak Exemption: It Voids Your Warranty". Cult Of Mac. Retrieved October 26, 2011. 
 5. Ricker, Thomas (July 10, 2007). "iPhone Hackers: "we have owned the filesystem"". Engadget. Retrieved July 17, 2009. 
 6. iPhone Dev Team. "How to Escape Jail". 
 7. "The iPhone / iTouch tif exploit is now officially released!". October 10, 2007. Retrieved August 23, 2012. 
 8. Ryan Block (October 10, 2007). "iPhone and iPod touch v1.1.1 full jailbreak tested, confirmed!". Engadget. Retrieved August 24, 2012. 
 9. Philip Elmer-DeWitt (July 20, 2008). "Dubious achievement: Hackers 'jailbreak' the iPhone 3G". Apple 2 (CNN Money). Retrieved October 26, 2011. 
 10. PatrickJ (February 1, 2009). "redsn0w Tethered Jailbreak for iPod Touch 2G Released". iSource. Retrieved August 24, 2012. 
 11. Justin Berka (February 3, 2009). "Redsn0w lite jailbreak for 2nd-gen iPod touch released". Infinite Loop. Ars Technica. Retrieved 9, 2013.  Check date values in: |accessdate= (help)
 12. Ross Miller (June 20, 2009). "Pwnage Tool for iPhone OS 3 now live, ultrasn0w still on standby". Engadget. Retrieved October 26, 2011. 
 13. Daniel Brusilovsky (July 3, 2009). "First iPhone 3GS Jailbreak Hits The Web". TechCrunch (The Washington Post). Retrieved October 26, 2011. 
 14. Dan Goodin (May 3, 2010). "Hackers release jailbreak for iPad and newer iPhones". The Register. Retrieved October 26, 2011. 
 15. Mike Keller (June 23, 2010). "Does Jailbreaking Still Make Sense with iOS 4?". Geek Tech. PCWorld. Retrieved October 26, 2011. 
 16. John Herrman (June 8, 2010). "iOS 4 Jailbroken Within a Day of First Release". Gizmodo. Retrieved November 2, 2011. 
 17. John D. Sutter (August 2, 2010). "First iPhone 4 'jailbreak' posted online". CNN Tech (CNN). Retrieved October 26, 2011. 
 18. Donald Melanson (October 20, 2010). "Apple TV now jailbreakable with PwnageTool 4.1". Engadget. Retrieved May 22, 2012. 
 19. Eric Mack (July 6, 2011). "App enables iPad 2 jailbreak from your browser". Crave. CNET. Retrieved October 26, 2011. 
 20. Elizabeth Fish (October 13, 2011). "iOS 5 Jailbreak Is Already Here; Geeks Not Surprised". Geek Tech. PCWorld. Retrieved October 26, 2011. 
 21. ۲۱٫۰ ۲۱٫۱ Joseph Volpe (January 20, 2012). "Absinthe A5 jailbreak released for iPhone 4S, Hacker Dream Team makes untethered dreams come true". Engadget. Retrieved January 20, 2012. 
 22. John Paul Titlow (January 20, 2012). "Now You Can Jailbreak Your iPhone 4S and iPad 2". ReadWriteWeb. Retrieved January 20, 2012. 
 23. Adrian Kingsley-Hughes (May 26, 2012). "Untethered Jailbreak For Your iOS 5.1.1 iPhone/iPad/iPod Touch Is Here". Tech. Forbes. Retrieved June 1, 2012. 
 24. ۲۴٫۰ ۲۴٫۱ ۲۴٫۲ ۲۴٫۳ ۲۴٫۴ ۲۴٫۵ Mathew J. Schwartz (July 7, 2011). "Apple iOS Zero-Day PDF Vulnerability Exposed". InformationWeek. Retrieved October 23, 2011. 
 25. The ورایزن کامیونیکیشنز CDMA iPhone ۴ ran on iOS 4.2.5 to 4.2.10, with incremental updates being bugfixes that were simultaneously applied from 4.3.1 to 4.3.5.
 26. ۲۶٫۰ ۲۶٫۱ ۲۶٫۲ ۲۶٫۳ ۲۶٫۴ Mike Keller (August 23, 2011). "Jailbreaking 101: Which Tool to Use to Hack Your iDevice". Geek Tech. PCWorld. Retrieved October 23, 2011. 
 27. ۲۷٫۰ ۲۷٫۱ Sarah Jacobsson Purewal (October 18, 2011). "How to Jailbreak Your iOS 5 Device". Phones. PCWorld. Retrieved October 23, 2011. 
 28. ۲۸٫۰ ۲۸٫۱ iPhone Dev Team (March 7, 2012). "March Mayhem". Dev Team Blog. Retrieved April 22, 2012. 
 29. ۲۹٫۰ ۲۹٫۱ iPhone Dev Team (December 27, 2011). "Untethered holidays". Dev Team Blog. Retrieved December 29, 2011. 
 30. Edgar Alvarez (April 21, 2012). "RedSn0w updated for Mac and Windows: adds Corona A5 jailbreak, other tools". Engadget. Retrieved April 22, 2012. 
 31. "Dev-Team Blog - Pre-DC". Dev-Team Blog. June 4, 2012. Retrieved May 30, 2013. 
 32. "Jailbreak iOS 6.1.3 On Pre-A5 iPhone And iPod touch Using Redsn0w [How-To Tutorial]". Redmond Pie. March 20, 2013. Retrieved May 30, 2013. 
 33. ۳۳٫۰ ۳۳٫۱ Eric Mack (January 20, 2012). "Fly, be free! Jailbreak for iPhone 4S, iPad 2 released". Crave. CNet. Retrieved January 22, 2012. 
 34. ۳۴٫۰ ۳۴٫۱ McKinley Noble (January 20, 2012). "How to Jailbreak Your iPhone 4S and iPad 2 via Absinthe A5". GeekTech. PCWorld. Retrieved January 22, 2012. 
 35. ۳۵٫۰ ۳۵٫۱ "evasi0n iOS 7.x Jailbreak - official website of the evad3rs". 
 36. ۳۶٫۰ ۳۶٫۱ "Pangu Untethered Jailbreak of iOS 7.1.1 Has Been Released".