شهرستان دشتستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرستان دشتستان
موقعیت شهرستان دشتستان در استان بوشهر
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان بوشهر
مرکز برازجان
نام‌های پیشین دستقان
مردم
جمعیت ۲۲۹٬۸۹۷نفر
مذهب اسلام (شیعه)
داده‌های دیگر
پیش‌شماره تلفنی ۰۷۷
وب‌گاه www.dashtestan.com
تعداد بخش‌ها
بخش مرکزی - آب‌پخش - سعدآباد
شبانکاره - ارم - بوشکان

شهرستان دشتستان یکی از شهرستانهای لر نشین استان بوشهر و مرکز آن شهر برازجان است.

جمعیت و وسعت[ویرایش]

طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت شهرستان دشتستان ۲۲۹٬۸۹۷ نفر می‌باشد که در سال ۱۳۸۵ دارای ۲۲۶٬۹۰۵ نفر بوده است. وسعت آن ۳۷۱٫۶ کیلومتر مربع است.

زبان و گویش[ویرایش]

مردم دشتستان به زبان لری جنوبی و به گویش دشتستانی با لهجه محلی، تکلم می‌نمایند که بعلت همجواری سرزمینی با مردم لر زبان با گویش لری قرابت دارد و دربردارنده بعضی واژه‌های لری است، گویش دشتستانی با گویش‌های مشابه دشتی و تنگسیری در استان بوشهر و گویش مردم فارس، خوزستان، کرمان، خراسان و ... همسانی دارد.[۱][۲]

موقعیت[ویرایش]

شهرستان دشتستان در شرق استان بوشهر از جنوب به شهرستان دشتی، از مغرب به شهرستان بوشهر و تنگستان از شمال غرب به شهرستان گناوه و از مشرق و شمال شرق به استان فارس منتهی می‌شود.

خرما مهم‌ترین محصول کشاورزی این منطقه بوده و نقش مهمی در اقتصاد این شهرستان و استان و کشور دارد.

تاریخچه[ویرایش]

شهرستان دشتستان از قدیمی‌ترین شهرستان‌های ایران می‌باشد. دشتستان از قدیمی‌ترین مناطق ایران است که جغرافی دانان از آن به نام دستقان یاد کرده‌اند و آن را جز نواحی گرمسیرات فارس ذکر کرده‌اند. اصطخری آنرا از نواحی اردشیر خوره که یکی از کوره‌های پنجگانه فارس قدیم بوده محسوب داشته‌است.

مؤلف فارسنامه ناصری دشتستان [بزرگ] را به چهارده ناحیه تقسیم کرده و از آنها اینگونه یاد می‌کند: «انگالی - برازجان - اهرم - بوشهر - تنگستان - حیات داوود - خورموج - دالکی - رودحله - زنگنه - زیرراه - شبانکاره - گناوه - مضافات بوشهر.»

بناهای تاریخی شهرستان دشتستان[ویرایش]

از آثار تاریخی شهرستان دشتستان می‌توان به کاخ زمستانی کورش در شهر برازجان - شهر تاریخی توز یا توج - تل مر - تل خندق در دشت دهرود سفلی در بخش ارم - گور دختر (آرامگاه دختر کورش) - کوشک اردشیر ساسانی معروف به اردشیر بابکان در روستای پشت پر (بز پر) واقع در بخش تنگ ارم - بنای موسوم به زندان سلیمان واقع در روستای پشت پر در بخش تنک ارم - آتشکده (در نزدیکی تل خندق) - کاروانسرای مشیرالملک (در شهر برازجان) و ... که تمامی این آثار در دشتستان و اطراف برازجان قرار دارند اشاره کرد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

این شهرستان از ۶ بخش و ۱۲ دهستان، همراه با ۸ شهر و ۱۹۲ روستا تشکیل شده‌است:

شهرها: برازجان و دالکی

شهرها: آب پخش.

شهرها: سعدآباد و وحدتیه

شهرها: شبانکاره.

شهرها: تنگ ارم

شهرها: کلمه.

تغییرات تقسیمات کشوری[ویرایش]

بر اساس مصوبه دولت (۱۸ مرداد ماه ۱۳۸۸)، دهستان دشتی اسماعیل‌خانی به مرکزیت روستای دشتی اسماعیل خانی از توابع استان بوشهر از ترکیب روستاها، مزارع و مکانهای بصری، چم تنگ، تأسیسات گاز، بنارسلیمانی، بنه محمدعبداله خمیسی، پمپاژ چم تنگ ـ مکابری ـ قلعه سوخته ـ کره بند ـ زردکی سفلی ـ احشام شمالی احشام شیخی ـ هفت جوش ـ سه کنار ـ دره دون در تابعیت بخش آبپخش شهرستان دشتستان ایجاد و تأسیس می‌شود. بر این اساس، بخش آبپخش به مرکزیت شهر آبپخش مشتمل بر دهستان‌های درواهی و دشتی اسماعیل‌خانی در تابعیت شهرستان دشتستان ایجاد و تأسیس می‌شود.[۳]

نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شخصیتهای مشهور[ویرایش]

نمایندگان مجلس شورای اسلامی

شخصیتهای مشهور

شاهین نجفی/کارگردان و منتقد و مدرس/ دکترای مدیریت رسانه / ژورنالیست

منابع[ویرایش]

http://zivan.ir/ جدیدترین اخبار شهرستان دشتستان در سایت خبری زیوان

  1. سیری در گویش دشتستان ویستا
  2. بوشهر درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران
  3. دو شهرستان جدید در نقشه تقسیمات کشوری «و تغییرات در شهرستان دشتستان» پورتال وزارت کشور، 21 مرداد 1388.