بنداروز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۲۹°۱۳′۲۹″ شمالی ۵۱°۱۲′۵۰″ شرقی / ۲۹.۲۲۴۷۲° شمالی ۵۱.۲۱۳۸۹° شرقی / 29.22472; 51.21389[۱]

بنداروز
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان بوشهر
شهرستان دشتستان
بخش بخش مرکزی
دهستان حومه دشتستان
مردم
جمعیت ۱۷۶۴نفر

بنداروز، روستایی است از توابع بخش مرکزی در شهرستان دشتستان استان بوشهر ایران.

تاريخچه روستا[ویرایش]

روستاي بنداروز در بخش مرکزي شهرستان دشتستان در دهستان حومه و 4 کيلومتري جنوب شهر برازجان (مرکز شهرستان) در مسير جاده برازجان به اهرم قرار دارد. همچنين اين روستا از لحاظ مختصات جغرافيايي در عرض 29.22.27شمالي و 51.2108 طول شرقي قرار دارد.

با توجه به کتاب هاي تاريخي موجود که در ارتباط با تاريخ شهرستان دشتستان مي باشد. قدمت روستاي بنداروز از شهر برازجان هم قديمي تر مي باشد. نقل است طايفه آهنگران که يکي از طوايف قديمي برازجان است پس از آن که از کاشان به کازورن و از کازورن به دشتستان کوچ کنند ابتدا در روستاي بنداروز اقامت گزيدند و سالها بعد که برازجان رو به توسعه گذاشت اين طايفه و طوايف ديگر به انجا نقل مکان کردند.

شواهد و آثار تاريخي نشان مي دهد که روستاي بنداروز ابتدا در سمت مغرب جاده کنوني قرار داشته است ولي بعدها به علل نامعلومي ساکنان آن به محل کنوني نقل مکان نموده اند. در مغرب روستاي کنوني بنداروز چند تپه تاريخي وجود دارد که قدمت آنان به قبل از اسلام ميرسد و شايد متعلق به دوره ساسانيان و قبل از آن مي باشد. در ميان ساخورده گان مشهور است که زماني در اين محل مردم گبر (زردشتي )بسر ميبرده اند. يکي از تپه هاي موجود در مغرب بنداروز به نام تل اسپيد خوانده مي شود که تپه وسيعي است که در حفاري هاي که توسط سازمان ميراث فرهنگي در اين مکان صورت گرفته است پي ستون هاي ضخيم وشالوده ديوارهاي که از قلوه سنگ و آجر و گچ ساخته شده است بدست آمد . روي اين تپه تا شعاع چندين متري شالوده حصار و آجر هاي قرمز رنگ و گوپال و تکه سفال هاي رنگين لعاب و بدون لعاب به مقدار زياد پراکنده است و اين آثار گواه اين است که روزي بر اين تپه بنايي عظيم وجود داشته است. در نزديکي تل اسپيد و در امتداد آن به سمت جنوب نخلستاني وجود دارد که در ميان مردم محل به باغ " تل شهيدي " مشهور است. نقل است که در گذشته هاي دور مردماني در آنجا زندگي مي کرده اند. در بالاي اين تپه آثار يک بناي بزرگ به چشم مي خورد . مصالحي که در اين بنا بکار رفته آجرهاي قرمز رنگ و قلوه سنگ و گچ است. چند متر پايين تر از تپه رو به سمت شمال چند سرستون سنگي حجاري شده به چشم مي خورد که اين سرستون ها هنگام خاکبرداري به وسيله لودر شکسته شده اند. ظواهر اين تپه و سر ستون هاي پيدا شده گواه اين که روزگاري بناي بزرگي همچون آتشکده يا معبد در اين مکان وجود داشته است.

جمعیت[ویرایش]

بر اساس سرشماري سال 1390 جمعيت آن 2933نفر و 535 خانوار مي‌باشد. ارتفاع اين روستا از سطح دريا 50 متر مي باشد عمده مردمان ساکن اين روستا به کار کشاورزي و باغداري مشغولند. دانشکده کشاورزي دشتستان در جوار اين روستا قرار دارد. این روستای شهیدپرور دارای 11 شهید میباشد همچنین این روستا دارای کشاورزانی نمونه در عرصه ی شوت کاری و تمباکو دارد.

منابع[ویرایش]