ششم کوچک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ششم کوچک
معکوس سوم بزرگ
نام
دیگر نام‌ها هگزاکورد کوچک، هگزاکوردون مینوس، هگزاکورد کمتر
مخفف m6
اندازه
نیم‌پرده‌ها ۸
رده ۴
نظام کوک خالص ۸:۵, ۱۱:۷
سنت
اعتدال مساوی ۸۰۰
اعتدال مساوی ۲۴ پرده‌ای ۸۰۰
نظام کوک خالص ۸۱۴, ۷۸۲, یا ۸۰۷

ششم کوچک (انگلیسی: Minor sixth) در موسیقی کلاسیک فرهنگ غربی، فاصله‌ای موسیقایی است که شامل شش نت روی خطوط حامل می‌شود. ششم کوچک، یکی از دو فاصله ششم رایج است (دیگری ششم بزرگ) و به این دلیل کوچک خوانده می‌شود که نسبت به ششم بزرگ (دارای نه نیم‌پرده) یک نیم‌پرده کمتر دارد (هشت نیم‌پرده) برای نمونه، فاصله بین نت لا (A) تا نت فا (F) یک ششم کوچک است. چنان‌که نت فا، هشت نیم‌پرده بالاتر از نت لا قرار دارد و شش نت بین آنها قرار گرفته است. ششم کاسته و افزوده نیز دارای همان تعداد نت هستند با این تفاوت که تعداد نیم‌پرده‌هایشان متفاوت است (به ترتیب هفت و ده نیم‌پرده)

در اعتدال مساوی ششم کوچک مترادف پنجم افزوده است. این اتفاق در اولین معکوس آکورد هفتم غالب و بزرگ و در دومین معکوس آکورد کوچک رخ می‌دهد.

یک ششم کوچک در نظام کوک خالص اغلب با نسبت ۸:۵ یا ۱٫۶:۱ (دربارهٔ این پرونده play ) از ۸۱۴ سنت مطابقت دارد.[۱][۲][۳] در اعتدال مساوی دوازده‌پرده‌ای، یک ششم بزرگ برابر است با هشت نیم‌پرده با نسبت ۲۲/۳:۱ (حدود ۱٫۵۸۷) یا ۸۰۰ سنت (۱۷ سنت کوچک‌تر). نسبت هر دو ششم کوچک و بزرگ با اعداد فیبوناچی مطابقت دارد؛ ۵ و ۸ برای ششم کوچک و ۳ و ۵ برای ششم بزرگ.

فاصله ششم کوچک از نت «دو» تا «لا بمل» دربارهٔ این پرونده بشنوید

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Hermann von Helmholtz and Alexander John Ellis (1912). On the Sensations of Tone as a Physiological Basis for the Theory of Music, p.456.
  2. Partch, Harry (1979). Genesis of a Music, p.68. شابک ‎۰-۳۰۶-۸۰۱۰۶-X.
  3. Benson, David J. (2006). Music: A Mathematical Offering, p.370. شابک ‎۰-۵۲۱-۸۵۳۸۷-۷.