دوم افزوده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دوم افزوده
معکوس هفتم کاسته
نام
دیگر نام‌ها -
مخفف A2[۱]
اندازه
نیم‌پرده‌ها ۳
کلاس فاصله ۳
نظام کوک خالص ۷۵:۶۴[۲] یا ۱۲۵:۱۰۸ یا ۱۹:۱۶
سنت
اعتدال مساوی ۳۰۰
اعتدال مساوی ۲۴ پرده‌ای ۳۰۰
نظام کوک خالص ۲۷۵ یا ۲۵۳ یا ۲۹۸

دوم افزوده (انگلیسی: Augmented second) در موسیقی کلاسیک برگرفته از فرهنگ غربی فاصله‌ای موسیقایی است که از نظر صوتی، معادل یک سوم کوچک است که سه نیم‌پرده دارد. این فاصله با افزودن یک نیم‌پرده کروماتیک به یک دوم بزرگ ساخته می‌شود.[۱][۳] برای نمونه، فاصله نت دو تا نت ر (C تا D) یک فاصله دوم بزرگ است که دو نیم‌پرده وسعت دارد و فاصله نت دو تا نت ر دیِز (C تا D) یک دوم افزوده است که سه نیم‌پرده وسعت دارد.

دوم افزوده در گام‌های زیادی ایجاد می‌شود. از با اهمیت‌ترین آنها می‌توان به گام مینور و مدهای مختلفش اشاره کرد. این فاصله همین‌طور در گام‌های جیپسی (که اغلب شامل دوم کوچک و افزوده می‌شود) ایجاد می‌شود. در گام‌های مینور، دوم افزوده بین درجات ششم و هفتم گام ایجاد می‌شود. برای نمونه، در گام لا مینور (Am) نت‌های فا و سل دیز یک دوم افزوده را شکل می‌دهند. این مشخصه متمایز گام‌های مینور به عنوان نتیجه‌ای از بالا رفتن کروماتیک درجه هفتم گام است تا به آکوردهای کلید مینور اجازه دهد همان قواعد هماهنگی را که در کلیدهای ماژور دیده می‌شود دنبال کند.

دوم افزوده از نت «دو» تا «ر دیز» دربارهٔ این پرونده بشنوید .

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Benward & Saker (2003). Music: In Theory and Practice, Vol. I, p.54. شابک ‎۹۷۸-۰-۰۷-۲۹۴۲۶۲-۰. Specific example of an A2 not given but general example of major intervals described.
  2. Haluska, Jan (2003). The Mathematical Theory of Tone Systems, p.xxvi. شابک ‎۰-۸۲۴۷-۴۷۱۴-۳. Classic augmented second.
  3. Hoffmann, F.A. (1881). Music: Its Theory & Practice, p.89-90. Thurgate & Sons. Digitized Aug 16, 2007. Archaically: redundant or extreme sharp second.

پیوند به بیرون[ویرایش]