بازیکن فوتبال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فوتبالیست)
بازیکن فوتبال
Lionel Messi 20180626.jpg
پیشه
نام‌هابازیکن فوتبال، فوتبالیست
نوع پیشه
حرفه
زمینه‌های فعالیت
ورزش

بازیکن فوتبال (به انگلیسی: Football player) یا فوتبالیست (به انگلیسی: Footballer) ورزشکاری است که یکی از انواع مختلف ورزش فوتبال را بازی می‌کند. انواع اصلی فوتبال عبارتند از: فوتبال، فوتبال آمریکایی، فوتبال کانادایی، فوتبال استرالیایی، فوتبال گیلیک، راگبی ۱۳ نفره و راگبی ۱۵ نفره.

واژهٔ فوتبالیست از زبان انگلیسی وارد زبان فارسی شده‌است.

تخمین زده شده است که ۲۵۰ میلیون بازیکن فوتبال در جهان وجود دارد،[۱] و بسیاری از آنها به شکل‌های دیگری از فوتبال بازی می‌کنند.

گونه‌ها[ویرایش]

بازیکنان میانه/هافبک‌ها با رنگ آبی نشان داده شده‌اند.

در فوتبال بازیکن فردی است که بر پایهٔ قوانین فوتبال٫ فوتبال بازی می‌کند. در یک بازی فوتبال هر تیم ۱۱ بازیکن دارد که یکی از آن‌ها دروازه‌بان است و بقیه یا پدافندگر یا بازیکن میانه یا مهاجم هستند.

دروازه‌بان[ویرایش]

در بازی فوتبال به کسی که برای نگهداری و محافظت از دروازه می‌کوشد و مانع ورود توپ به داخل آن می‌شود دروازه‌بان می‌گویند. دروازه‌بان تنها بازیکنی است که می‌تواند از دستانش برای گرفتن توپ استفاده کند. او فقط می‌تواند در محوطه جریمه توپ را با دست بگیرد.

مدافع[ویرایش]

مدافع بازیکنی است که در پشت هافبک‌ها قرار دارد و پیشترین و اولین هدفش پشتیبانی از دروازه‌بان است. وظیفهٔ اولیه او جلوگیری از حریف برای گل زدن است.

هافبک دفاعی/ دفاع جلوزن[ویرایش]

بازیکنی است که جلوی مدافعین وسط ایستاده و فضای خالی بین مدافعین پشت خود را در هنگام تهاجم تیم مقابل پر می‌کند، در ضمن رابطی است برای دریافت توپ از مدافعین خودی و ارسال پاس به بازیکنان پست هافبک وسط و هافبک‌های کناری. در بعضی سیستم‌های بازی مثل ۴-۲-۳-۱ مربیان ۲ هافبک دفاعی در زمین می‌گذارند.[۲]

هافبک/بازیکن میانه[ویرایش]

هافبک یا بازیکن میانه بازیکنی است که جایگاهش بین پدافندگر (مدافع) و مهاجم است (در شکل با رنگ آبی نشان داده‌شده‌است). وظیفهٔ اصلی آن‌ها بی بهره کردن تیم حریف از توپ است (که معمولاً با تکل انجام می‌شود)٫ تا توپ را به تصرف هافبک درآورند و برای مهاجمان خودی بفرستند.

فوروارد/مهاجم[ویرایش]

فورواردها یا مهاجمان بازیکنانی هستند که در نزدیک‌ترین ردیف به دروازهٔ حریف بازی می‌کنند که مسئولیت گل زدن را دارند.

منابع[ویرایش]

  1. Rolin, Jack, "football", Britannica Online Encyclopedia
  2. «http://footballonline.ir/». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ فوریه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۷ فوریه ۲۰۱۸. پیوند خارجی در |title= وجود دارد (کمک)