سگ بزرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فارسیEnglish

مختصات: نقشه آسمان ۰۷h ۰۰m ۰۰s, −۲۰° ۰۰′ ۰۰″

سگ بزرگ
صورت فلکی
سگ بزرگ
نام لاتینCanis Major
نام‌های دیگرکلب اکبر
بعد۷ ساعت
میل−۲۰°
پهنهدرجه مربع
رتبه۴۳
نام نزدیک‌ترین ستارهشباهنگ
فاصله نزدیک‌ترین ستاره۸.۶ سال نوری سال نوری
نام درخشان‌ترین ستارهشباهنگ
مشهود بین عرض‌های °۸۰+ و °۹۰-
بهترین زمان مشاهده در ماه فوریه

سگ بزرگ که با نام عربی کلب اکبر هم نامیده می‌شود یکی از صورت‌های فلکی است. این پیکر آسمانی مجموعه‌ای از ستارگان درخشان است و ۸ سال نوری با ما فاصله دارد[۱]

پرنورترین ستاره آسمان شب یعنی شعرای یمانی یا شباهنگ (تیشتر) در این صورت و بر شانه آن قرار دارد. شباهنگ در قدر ۱٫۵ است. در آسمان زمستان، صورت فلکی شاخص بعد از صورت فلکی جبار، صورت فلکی سگ بزرگ (کلب اکبر) است که یافتنش هم ساده‌است. کلب اکبر یکی از دو سگ شکارچی (صورت فلکی جبار) است.

سگ بزرگ یکی از دو سگ شکارچی صورت فلکی جبار است.

شباهنگ، پرنورترین ستاره آسمان[ویرایش]

ستاره شعرای یمانی، تیشتر، شباهنگ، آلفا (α)- کلب اکبر از اسامی متعددی آنست، که نام انگلیسی آن Sirius است که برگرفته از نام یونانی این لغت است که در زبان یونانی به معنی «سوزاندن و مشتعل کردن» می‌باشد؛ به این لحاظ که در یونان باستان این ستاره را منبع حرارت می‌دانستند. اصطلاح «روزهای سگی» در گرمای تابستان به این خاطر رسم بوده‌است که زمان نزدیک شدن و تماس ظاهری این ستاره با خورشید در تابستان بوده‌است. «هزیود» یکی از شاعران یونانی گفته‌است: «شعرای یمانی از سر تا پای آدمی را آب نموده و می‌خشکاند».

از جمله نامهای دیگر این ستاره تیشتر و شباهنگ می‌باشد. همان‌طور که اشاره شد این ستاره پرنورترین ستاره آسمان می‌باشد که با قدر ۱/۴۴- در آسمان می‌درخشد. این ستاره به نسبت ستاره سهیل که به عنوان دومین ستاره درخشان آسمان شناخته شده، دو برابر درخشنده تر است و این به خاطر فاصله نزدیک این ستاره با مااست، این ستاره با فاصله‌ای معادل ۶/۸ سال نوری، پنجمین ستارهٔ نزدیک به خورشید است. گردش ظاهری سالانه این ستاره در آسمان به لحاظ درخشندگی فوق‌العاده اش برای بعضی از اقوام و مصریان و از ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد حکم تقویم را داشته‌است. شعرای یمانی با دمای سطحی ۱۰۰۰۰ درجه کلوین ستاره سفید رنگی است، اما به علت عبور لایه‌های متفاوت جو زمین و شکست نور در آنها، در هوای سرد شب‌های زمستانی رنگ به رنگ دیده می‌شود. البته رنگ این ستاره از زمانهای قدیم تاکنون تغییر کرده‌است. کلاودیوس بطلمیوس و دیگر ستاره شناسان دوران باستان این ستاره را سرخ گزارش کرده‌اند.

شعرای یمانی ستاره دوتایی است. همدم شعرای یمانی اولین کوتوله سفیدی بود که کشف شد. آلون کلارک در سال ۱۲۴۱/۱۸۶۲، هنگامی که تلسکوپ ۵/۱۸ اینچ خود را آزمایش می‌کرد آن را کشف کرد. این همدم خیال‌انگیز، شعرای یمانی B و توله سگ نیز نامیده می‌شود و با قدر ۴/۸ می‌درخشد. اما به دلیل درخشندگی زیاد شعرای یمانی A، آن را با تلسکوپ‌های کوچک نمی‌توان مشاهده کرد. قطر این ستاره فقط ۳ برابر زمین است.[۲]

مشخصات ستاره‌های واقع در صورت فلکی سگ بزرگ[ویرایش]

مشخصات ستاره شعرای یمانی A و شعرای یمانی B[ویرایش]

مشخصات

شعرای یمانی A

شعرای یمانی B

درخشندگی

۲۷ برابر خورشید

۰۰۱/۰ شعرای یمانی A

قطر

۲ برابر خورشید

۳ برابر زمین

جرم

۵/۱ برابر خورشید

۴/۰ شعرای یمانی A = ۲۵۰۰۰۰ برابر زمین

قدر مطلق

۴/۱+

۴/۱۱+

حرکت خاص

۳۰۷ ثانیه قوس در هر قرن

دوره تناوب گردش

۴۸ سال

چگالی

۳۶۰۰۰ برابر خورشید= ۶۰۰۰۰۰ برابر آب

بعد

۶ ساعت و ۴۳ دقیقه

۶ ساعت و ۴۳ دقیقه

میل

۵/۱۶- درجه

۵/۱۶- درجه

ستاره مرزم، جارچی، بتا (β)- کلب اکبر (Mirzam)[ویرایش]

ستاره بتا (β) از صورت‌فلکی سگ بزرگ (کلب اکبر) ستاره‌ای با قدر ۵/۲ است؛ که تقریباً ۲۰۰۰ درخشندگی خورشید درخشندگی دارد. فاصله آن از ما تقریباً ۵۰۱ سال نوری است.

نام عربی این ستاره مرزم به معنای «جارچی» است. این نام از این لحاظ است که طلوع آن نشانه از ظهور شعرای یمانی دارد. این ستاره همانند شعرای یمانی دوتایی است. هم دم آن از قدر ۸/۹ و فاصله زاویه‌ای آن از ستاره اصلی ۱۸۵ثانیه قوس است.

ستاره نو (ν)- کلب اکبر

ستاره‌ای سه تایی است. یکی از مولفه‌های آن از قدر ۴ و دوتای دیگر از قدر ۵ هستند. مشاهده این سه تایی زیبا با دوربین دو چشمی بسیار لذت بخش است.

ستاره‌های سیگما(σ) و اپسیلون(ε)- کلب اکبر[ویرایش]

ستاره‌هایی مناسب برای مقایسه رنگ، سیگما(σ) ستاره‌ای سرخ رنگ از قدر ۵/۳ که از ما ۱۲۳۰ سال نوری فاصله دارد. همسایه این ستاره، اپسیلون(ε)- کلب اکبر است که رنگی کاملاً سفید دارد و از سیگما(σ)-کلب اکبر درخشان تر است.

اپسیلون(ε)- کلب اکبر ستاره‌ای دوتایی است، با همدم‌هایی از قدرهای ۵/۱ و ۸ که با فاصله زاویه‌ای ۵/۷ ثانیه قوس از هم قرار گرفته‌اند.

ستاره اتا (η)- کلب اکبر

این ستاره یک ابرستاره واقعی است که در این صورت فلکی به سادگی دیده می‌شود. اتای کلب اکبر با ۱۰۰۰۰۰ بار درخشندگی بیشتر از خورشید ما، در آسمان ستاره‌ای متوسط با قدر ۴/۲ و در فاصله ۳۲۶۱ سال نوری قرار دارد.

ستاره دلتا (δ)- کلب اکبر

ستاره جالب توجه‌ای در این صورت فلکی قرار دارد که در عربی آن را وزن(Wezen) می‌نامند. علت این نامگذاری روشن نیست ولی وزن تقریبی آن ۱۰ برابر خورشید تخمین زده شده‌است.

شاید بهتر بود لقب «وزن» را به ستاره بسیار سنگین اتای کلب اکبر می‌دادند که از آن هم سنگین تر است.

ستاره دلتای کلب اکبر نیز یک ابرغول است ۵۰۰۰۰ برابر خورشید درخشندگی دارد. با اینکه ۱۸۱۲ سال نوری با ما فاصله دارد ولی قدرش ۸/۱ است. اگر شعرای یمانی (با فاصله ۸ سال نوری از ما) را می‌توانستیم به فاصله‌ای منتقل کنیم که دلتا یا اتای کلب اکبر قرار دارد، آنگاه قدر شعرای یمانی ۱۰ یا ۱۱ می‌رسید که در حد دید با چشم غیر مسلح نبود. برعکس اگر امکان داشت این دوستاره را به جای شعرای یمانی بنشانیم، درخشش آنها در حدود نصف درخشش ماه بود، در نتیجه شبهایی که در بالای افق می‌درخشیدند، زمین به تاریکی واقعی نمی‌رسید.

ستاره مو (μ)- کلب اکبر

این ستاره یک دوتایی است از قدرهای ۵/۴ و ۸ که ۹۱۸ سال نوری با ما فاصله دارندو ستاره پرنورتر از رده طیفی G۵ و دیگری از رده A۲ است. جدایی زاویهٔ آنها ۳ ثانیه قوس است.

تاو (τ) – کلب اکبر[ویرایش]

ستاره‌ای است سه تایی. همدم‌های آن از قدرهای ۵/۴، ۱۰ و ۱۱ هستند؛ که در حدود ۳۲۶۱ سال نوری با ما فاصله دارند. این ستاره ۳۰۰۰۰ برابر خورشید درخشندگی دارد.

خوشه‌های باز در صورت فلکی سگ بزرگ[ویرایش]

صورت فلکی سگ بزرگ (کلب اکبر) در جنوب شرق صورت فلکی جبار (شکارچی) واقع است. این صورت فلکی دارای دو خوشه باز بسیار زیبا است که با تلسکوپ‌های کوچک هم به خوبی دیده می‌شوند.

خوشه باز M۴۱ یا NGC2287[ویرایش]

برجسته‌ترین خوشه باز این صورت فلکی M۴۱ یا NGC۲۲۸۷ است. M۴۱ سطحی معادل قرص ماه را در آسمان می‌پوشاند و ۴ درجه جنوب ستاره شعرای یمانی قرار دارد.

در شرایط خوب ستاره‌شناسی (خارج از شهر و بدور از آلودگی نوری) حتی با چشم غیر مسلح نیز آن را به صورت لکه‌ای مه آلود قابل مشاهده‌است. ارسطو دانشمند معروف یونانی در ۳۲۵ سال قبل از میلاد نیز به آن اشاره کرده‌است.

اگر به دور از نور شهرها رصد کنید. مشاهده این خوشه با چشم غیر مسلح ملاک خوبی برای سنجش شفافیت آسمان و همچنین تیزبینی شماست.

امروزه می‌دانیم M۴۱، شامل بیش از ۵۰ ستاره غول از قدر ۷ است که با رنگهای زرد، سفید یا آبی-سفید و نارنجی می‌درخشند. درخشان‌ترین ستاره M۴۱ اندکی درخشان تر از قدر ۷ است و ۲۰ ستاره درخشانتر از قدر ۱۰ هستند. قدر مجموع خوشه ۵/۴ است. به همین دلیل در دوربین دو چشمی ۱۰x۵۰ نیمی از ستاره‌های خوشه مشاهده می‌شوند و با تلسکوپهای کوچک ستاره‌های بیشتری از آن را مشاهده می‌کنید. اگر بخواهید سرتاسر خوشه را ببینید باید از بزرگنمایی کم استفاده کنید. دقت کنید که ستاره‌های چگونه به صورت زنجیر وار به صورت خوشه قرار گرفته‌اند. اگر کمی دقت کنید ۴ ستاره درخشان M۴۱ را به شکل ذوزنقهٔ زیبایی می‌بینید.

قطر زاویه‌ای M۴۱، ۳۸ دقیقه قوس است. (بزرگ‌تر از قرص کامل ماه) به همین دلیل بهتر است در رصد با تلسکوپ از بزرگنمای کم استفاده کنید تا کل خوشه را در میدان دید ببینید.

خوشه NGC ۲۳۶۲ خوشه باز دیگری متراکم تر از خوشه M۴۱، با مرکزیت ابرغول آبی از قدر ۴ به نام تاو (τ) از صورت فلکی کلب اکبر است. این خوشه به راستی جواهری در میان خوشه‌های باز صورت فلکی سگ بزرگ است. خوشه NGC ۲۳۶۲ شامل ۶۰ ستاره با قدر بین ۴ تا ۱۱ قابل دید از درون تلسکوپهای کوچک است. این خوشه ۵۰۰۰ سال نوری از خورشید ما فاصله دارد.

در کنار خوشه NGC ۲۳۶۲، خوشه باز دیگری قرار دارد به نام NGC 2354. ستاره قدر دوم دلتا (δ) کلب اکبر کمک خوبی برای یافتن این خوشه باز است. این خوشه تنها در ۵/۱ درجه شمال شرق ستاره دلتا کلب اکبر قرار دارد. این خوشه با پهنای ۲۰ دقیقه، ۱۰۰ ستاره‌ای از قدر ۹ و حتی کم نورتر را شمال می‌شود. البته قدر مجموع آن ۵/۶ است. اگر از دوربین دو چشمی استفاده می‌کنید کافی است ستاره دلتا را در میدان دید داشته باشید. مسلماً خوشه را مانند لکه‌ای غبار آلود مشاهده می‌کنید. تلسکوپ ۱۰ سانتی‌متری و بزرگ‌تر، ستاره‌های درخشان خوشه را تفکیک می‌کند.

در حدود ۸ درجه شرق ستاره شعرای یمانی خوشه باز NGC ۲۳۶۰ قرار دارد. این خوشه فشرده ۸۰ ستاره دارد. قدر مجموع آن ۲/۷ و قطر زاویه‌ای آن ۱۳ دقیقه‌است.

خوشه باز NGC ۲۲۴۳ نیز یک خوشه ستاره‌ای باز است که در شمال شرقی صورت فلکی سگ بزرگ در ۳/۱ درجه لاندا (λ) – سگ بزرگ قرار دارد. این خوشه قدر مجموع ۱۰ دارد. با تلسکوپ‌های بالاتر از ۱۲ اینچ ممکن است بیش از ۱۰۰ ستاره آن تفکیک شود. اما با تلسکوپ‌های کوچک (۱۰ سانتی‌متری) تنها یک یا دو ستاره آن در توده‌ای مه آلود مشاهده می‌شود.

سحابی در صورت فلکی کلب اکبر[ویرایش]

سحابی اردک NGC ۲۳۵۹ که گاهی اوقات آن را گاو هلمت نیز می‌نامند. این سحابی یکی از اجرام غیر ستاره‌ای قابل توجه در سگ بزرگ است. این سحابی در ۴/۳ درجه شمال شرقی ستاره گاما (γ) کلب اکبر قرار گرفته‌است. این سحابی بسیار کم نور اما با رشته‌های مارپیچش بسیار گسترده (۸ دقیقه) می‌باشد. ستاره مرکزی آن یک ستاره ولف رایت از قدر ۱۱ است.

ستاره‌های معروف صورت فلکی سگ بزرگ

نام عمومی ستاره ''''

'بعد'(hh mm ss.ss)

'میل '(deg mm ss)

قدر ''''

SIRIUS – (شعرای یمانی، سیروس، شباهنگ، تیشتر)

۶٫۰۰:۴۵٫۰۰:۸٫۸۷

-۱۶٫۰۰:۴۲٫۰۰:۵۷٫۹۹

-۱٫۴۶

ADHARA - (عذاری)

۶٫۰۰:۵۸٫۰۰:۳۷٫۵۴

-۲۸٫۰۰:۵۸٫۰۰:۱۹٫۵۰

۱٫۵۰

DEL 'CMA

۷٫۰۰:۸٫۰۰:۲۳٫۴۸

-۲۶٫۰۰:۲۳٫۰۰:۳۵٫۵۵

۱٫۸۶

MIRZAM (مرزم)-

۶٫۰۰:۲۲٫۰۰:۴۱٫۹۶

-۱۷٫۰۰:۵۷٫۰۰:۲۱٫۳۷

۱٫۹۸

ALUDRA (عذاری)-

۷٫۰۰:۲۴٫۰۰:۵٫۶۹

-۲۹٫۰۰:۱۸٫۰۰:۱۱٫۲۳

۲٫۴۵

FURUD

۶٫۰۰:۲۰٫۰۰:۱۸٫۷۹

-۳۰٫۰۰:۳٫۰۰:۴۸٫۲۶

۳٫۰۲

OMI2 CMA

۷٫۰۰:۳٫۰۰:۱٫۴۶

-۲۳٫۰۰:۴۹٫۰۰:۵۹٫۹۶

۳٫۰۲

SIG CMA

۷٫۰۰:۱٫۰۰:۴۳٫۱۴

-۲۷٫۰۰:۵۶٫۰۰:۵٫۴۵

۳٫۴۷

KAP CMA

۶٫۰۰:۴۹٫۰۰:۵۰٫۴۵

-۳۲٫۰۰:۳۰٫۰۰:۳۰٫۶۰

۳٫۹۶

THE CMA

۶٫۰۰:۵۴٫۰۰:۱۱٫۳۹

-۱۲٫۰۰:۲٫۰۰:۱۹٫۱۳

۴٫۰۷

GAM CMA

۷٫۰۰:۳٫۰۰:۴۵٫۴۸

-۱۵٫۰۰:۳۷٫۰۰:۵۹٫۷۴

۴٫۱۱

XI2 CMA

۶٫۰۰:۳۵٫۰۰:۳٫۳۷

-۲۲٫۰۰:۵۷٫۰۰:۵۳٫۳۶

۴٫۵۴

اجرام غیر ستاره‌ای کمتر از قدر ۱۰در صورت فلکی سگ بزرگ[ویرایش]

نام جرم غیر ستاره‌ای''''

بعد ''''

میل ''''

نوع جرم غیر ستاره‌ای''''

قدر ''''

M41 – NGC ۲۲۷۸

۰۶ ۴۶٫۲۲

-۲۰ ۴۳

خوشه باز

۰۴٫۵

NGC ۲۲۰۴

۰۶ ۱۵٫۷

-۱۸ ۳۹

خوشه باز

۰۸٫۶

NGC ۲۲۴۳

۰۶ ۲۹٫۸

-۳۱ ۱۷

خوشه باز

۰۹٫۴

NGC ۲۲۸۷

۰۶ ۴۷٫۰

-۲۰ ۴۴

خوشه باز

۰۴٫۵

Cr ۱۲۱

۰۶ ۵۴٫۲

-۲۴ ۳۸

خوشه باز

۰۲٫۶

NGC ۲۳۴۵

۰۷ ۰۸٫۳

-۱۳ ۱۰

خوشه باز

۰۷٫۷

NGC ۲۳۵۴

۰۷ ۱۴٫۳

-۲۵ ۴۴

خوشه باز

۰۶٫۵

Cr ۱۳۲

۰۷ ۱۴٫۴

-۳۱ ۱۰

خوشه باز

۰۳٫۶

Basel 11A

۰۷ ۱۷٫۱

-۱۳ ۵۸

خوشه باز

۰۸٫۲

Basel ۱۱

۰۷ ۱۷٫۳

-۱۲ ۱۲

خوشه باز

۰۸٫۲

NGC ۲۳۶۰

۰۷ ۱۷٫۸

-۱۵ ۳۷

خوشه باز

۰۷٫۲

NGC ۲۳۶۲

۰۷ ۱۸٫۸

-۲۴ ۵۷

خوشه باز

۰۴٫۱

Haffner ۶

۰۷ ۲۰٫۱

-۱۳ ۰۸

خوشه باز

۰۹٫۲

NGC ۲۳۶۷

۰۷ ۲۰٫۱

-۲۱ ۵۶

خوشه باز

۰۷٫۹

Haffner ۸

۰۷ ۲۳٫۴

-۱۲ ۲۰

خوشه باز

۰۹٫۱

Cr ۱۴۰

۰۷ ۲۳٫۹

-۳۲ ۱۲

خوشه باز

۰۳٫۵

NGC ۲۳۷۴

۰۷ ۲۴٫۰

-۱۳ ۱۶

خوشه باز

۰۸

NGC ۲۳۸۳

۰۷ ۲۴٫۸

-۲۰ ۵۶

خوشه باز

۰۸٫۴

Ru ۱۸

۰۷ ۲۴٫۸

-۲۶ ۱۳

خوشه باز

۰۹٫۴

NGC ۲۳۸۴

۰۷ ۲۵٫۱

-۲۱ ۰۲

خوشه باز

۰۷٫۴

Tr ۶

۰۷ ۲۶٫۱

-۲۴ ۱۸

خوشه باز

۱۰٫۰

Ru ۲۰

۰۷ ۲۶٫۷

-۲۸ ۵۳

خوشه باز

۰۹٫۵

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. "Canis Major, Constellation Boundary". The Constellations. International Astronomical Union. Retrieved 15 November 2012.
 2. نعمتی، اکبر. «صورت فلکی سگ بزرگ (کلب اکبر) - Canis Major». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۳-۲۱.

بر پایه داده‌هایی در: فراس، نایجل، آسمان شب، ترجمه علی رئوف، تهران: چاپ دوم ۱۳۶۹، ص۳۲.

Canis Major
Constellation
Canis Major
AbbreviationCMa
GenitiveCanis Majoris
Pronunciation/ˌknɪs ˈmər/, genitive /ˈknɪs məˈɒrɪs/
Symbolismthe greater dog
Right ascension06h 12.5m to 07h 27.5m [1]
Declination−11.03° to −33.25°[1]
Area380 sq. deg. (43rd)
Main stars8
Bayer/Flamsteed
stars
32
Stars with planets7
Stars brighter than 3.00m5
Stars within 10.00 pc (32.62 ly)1
Brightest starSirius (α CMa) (−1.46m)
Messier objects1
Meteor showers0
Bordering
constellations
Visible at latitudes between +60° and −90°.
Best visible at 21:00 (9 p.m.) during the month of February.

Canis Major is a constellation in the southern celestial hemisphere. In the second century, it was included in Ptolemy's 48 constellations, and is counted among the 88 modern constellations. Its name is Latin for "greater dog" in contrast to Canis Minor, the "lesser dog"; both figures are commonly represented as following the constellation of Orion the hunter through the sky. The Milky Way passes through Canis Major and several open clusters lie within its borders, most notably M41.

Canis Major contains Sirius, the brightest star in the night sky, known as the "dog star". It is bright because of its proximity to the Solar System. In contrast, the other bright stars of the constellation are stars of great distance and high luminosity. At magnitude 1.5, Epsilon Canis Majoris (Adhara) is the second-brightest star of the constellation and the brightest source of extreme ultraviolet radiation in the night sky. Next in brightness are the yellow-white supergiant Delta (Wezen) at 1.8, the blue-white giant Beta (Mirzam) at 2.0, blue-white supergiants Eta (Aludra) at 2.4 and Omicron2 at 3.0, and white spectroscopic binary Zeta (Furud), also at 3.0. The red hypergiant VY Canis Majoris is one of the largest stars known, while the neutron star RX J0720.4-3125 has a radius of a mere 5 km.

History and mythology

In western astronomy

In ancient Mesopotamia, Sirius, named KAK.SI.DI by the Babylonians, was seen as an arrow aiming towards Orion, while the southern stars of Canis Major and a part of Puppis were viewed as a bow, named BAN in the Three Stars Each tablets, dating to around 1100 BC. In the later compendium of Babylonian astronomy and astrology titled MUL.APIN, the arrow, Sirius, was also linked with the warrior Ninurta, and the bow with Ishtar, daughter of Enlil.[2] Ninurta was linked to the later deity Marduk, who was said to have slain the ocean goddess Tiamat with a great bow, and worshipped as the principal deity in Babylon.[3] The Ancient Greeks replaced the bow and arrow depiction with that of a dog.[4]

Sirius A, the brightest star in the night sky, lies in Canis Major.

In Greek Mythology, Canis Major represented the dog Laelaps, a gift from Zeus to Europa; or sometimes the hound of Procris, Diana's nymph; or the one given by Aurora to Cephalus, so famed for its speed that Zeus elevated it to the sky.[5] It was also considered to represent one of Orion's hunting dogs,[6] pursuing Lepus the Hare or helping Orion fight Taurus the Bull; and is referred to in this way by Aratos, Homer and Hesiod. The ancient Greeks refer only to one dog, but by Roman times, Canis Minor appears as Orion's second dog. Alternative names include Canis Sequens and Canis Alter.[5] Canis Syrius was the name used in the 1521 Alfonsine tables.[5]

The Roman myth refers to Canis Major as Custos Europae, the dog guarding Europa but failing to prevent her abduction by Jupiter in the form of a bull, and as Janitor Lethaeus, "the watchdog".[7] In medieval Arab astronomy, the constellation became al-Kalb al-Akbar, "the Greater Dog", transcribed as Alcheleb Alachbar by 17th century writer Edmund Chilmead. Islamic scholar Abū Rayḥān al-Bīrūnī referred to Orion as Kalb al-Jabbār, "the Dog of the Giant".[5] Among the Merazig of Tunisia, shepherds note six constellations that mark the passage of the dry, hot season. One of them, called Merzem, includes the stars of Canis Major and Canis Minor and is the herald of two weeks of hot weather.[8]

Canis Major as depicted on the Manuchihr Globe made in Mashhad 1632-33 AD. Adilnor Collection, Sweden.

In non-western astronomy

, Canis Major, observed above Kuantan.

In Chinese astronomy, the modern constellation of Canis Major is located in the Vermilion Bird (南方朱雀; Nán Fāng Zhū Què), where the stars were classified in several separate asterisms of stars. The Military Market (軍市; Jūnshì) was a circular pattern of stars containing Nu3, Beta, Xi1 and Xi2, and some stars from Lepus.[9] The Wild Cockerel (野雞; Yějī) was at the centre of the Military Market, although it is uncertain which stars depicted what. Schlegel reported that the stars Omicron and Pi Canis Majoris might have been them,[10] while Beta or Nu2 have also been proposed.[11] Sirius was Tiānláng (天狼), the Celestial Wolf,[12] denoting invasion and plunder.[11] Southeast of the Wolf was the asterism Húshǐ (弧矢), the celestial Bow and Arrow, which was interpreted as containing Delta, Epsilon, Eta and Kappa Canis Majoris and Delta Velorum. Alternatively, the arrow was depicted by Omicron2 and Eta and aiming at Sirius (the Wolf), while the bow comprised Kappa, Epsilon, Sigma, Delta and 164 Canis Majoris, and Pi and Omicron Puppis.[13]

Both the Māori people and the people of the Tuamotus recognized the figure of Canis Major as a distinct entity, though it was sometimes absorbed into other constellations. Te Huinga-o-Rehua, also called Te Putahi-nui-o-Rehua and Te Kahui-Takurua, ("The Assembly of Rehua" or "The Assembly of Sirius") was a Māori constellation that included both Canis Minor and Canis Major, along with some surrounding stars.[14][15] Related was Taumata-o-Rehua, also called Pukawanui, the Mirror of Rehua, formed from an undefined group of stars in Canis Major.[16][17] They called Sirius Rehua and Takarua, corresponding to two of the names for the constellation, though Rehua was a name applied to other stars in various Māori groups and other Polynesian cosmologies.[18][19] The Tuamotu people called Canis Major Muihanga-hetika-o-Takurua, "the abiding assemblage of Takarua".[20]

The Tharumba people of the Shoalhaven River saw three stars of Canis Major as Wunbula (Bat) and his two wives Murrumbool (Mrs Brown Snake) and Moodtha (Mrs Black Snake); bored of following their husband around, the women try to bury him while he is hunting a wombat down its hole. He spears them and all three are placed in the sky as the constellation Munowra.[21] To the Boorong people of Victoria, Sigma Canis Majoris was Unurgunite (which has become the official name of this star[22]), and its flanking stars Delta and Epsilon were his two wives.[23] The moon (Mityan, "native cat") sought to lure the further wife (Epsilon) away, but Unurgunite assaulted him and he has been wandering the sky ever since.[24]

Characteristics

Canis Major is a constellation in the Southern Hemisphere's summer (or northern hemisphere's winter) sky, bordered by Monoceros (which lies between it and Canis Minor) to the north, Puppis to the east and southeast, Columba to the southwest, and Lepus to the west. The three-letter abbreviation for the constellation, as adopted by the International Astronomical Union in 1922, is "CMa".[25] The official constellation boundaries, as set by Belgian astronomer Eugène Delporte in 1930, are defined by a quadrilateral; in the equatorial coordinate system, the right ascension coordinates of these borders lie between 06h 12.5m and 07h 27.5m , while the declination coordinates are between −11.03° and −33.25°.[1] Covering 380 square degrees or 0.921% of the sky, it ranks 43rd of the 88 currently-recognized constellations in size.[26]

Features

The stars of Canis Major as they can be seen by the naked eye; lines have been added for clarity.

Stars

Canis Major is a prominent constellation because of its many bright stars. These include Sirius (Alpha Canis Majoris), the brightest star in the night sky, as well as three other stars above magnitude 2.0.[6] Furthermore, two other stars are thought to have previously outshone all others in the night sky—Adhara (Epsilon Canis Majoris) shone at −3.99 around 4.7 million years ago, and Mirzam (Beta Canis Majoris) peaked at −3.65 around 4.42 million years ago. Another, NR Canis Majoris, will be brightest at magnitude −0.88 in about 2.87 million years' time.[27]

The German cartographer Johann Bayer used the Greek letters Alpha through Omicron to label the most prominent stars in the constellation, including three adjacent stars as Nu and two further pairs as Xi and Omicron,[28] while subsequent observers designated further stars in the southern parts of the constellation that were hard to discern from Central Europe.[3] Bayer's countryman Johann Elert Bode later added Sigma, Tau and Omega;[29] the French astronomer Nicolas Louis de Lacaille added lettered stars a to k (though none are in use today).[29] John Flamsteed numbered 31 stars, with 3 Canis Majoris being placed by Lacaille into Columba as Delta Columbae (Flamsteed had not recognised Columba as a distinct constellation).[30] He also labelled two stars—his 10 and 13 Canis Majoris—as Kappa1 and Kappa2 respectively, but subsequent cartographers such as Francis Baily and John Bevis dropped the fainter former star, leaving Kappa2 as the sole Kappa.[28] Flamsteed's listing of Nu1, Nu2, Nu3, Xi1, Xi2, Omicron1 and Omicron2 have all remained in use.[31]

Canis Major as depicted in Urania's Mirror, a set of constellation cards published in London c.1825. Next to it are Lepus and Columba (partly cut off).

Sirius is the brightest star in the night sky at apparent magnitude −1.46 and one of the closest stars to Earth at a distance of 8.6 light-years. Its name comes from the Greek word for "scorching" or "searing". Sirius is also a binary star; its companion Sirius B is a white dwarf with a magnitude of 8.4–10,000 times fainter than Sirius A to observers on Earth.[32] The two orbit each other every 50 years. Their closest approach last occurred in 1993 and they will be at their greatest separation between 2020 and 2025. Sirius was the basis for the ancient Egyptian calendar.[6] The star marked the Great Dog's mouth on Bayer's star atlas.[33]

Flanking Sirius are Beta and Gamma Canis Majoris. Also called Mirzam or Murzim, Beta is a blue-white Beta Cephei variable star of magnitude 2.0, which varies by a few hundredths of a magnitude over a period of six hours.[34] Mirzam is 500 light-years from Earth, and its traditional name means "the announcer", referring to its position as the "announcer" of Sirius, as it rises a few minutes before Sirius does.[6] Gamma, also known as Muliphein, is a fainter star of magnitude 4.12, in reality a blue-white bright giant of spectral type B8IIe located 441 light-years from earth.[35] Iota Canis Majoris, lying between Sirius and Gamma, is another star that has been classified as a Beta Cephei variable, varying from magnitude 4.36 to 4.40 over a period of 1.92 hours.[36] It is a remote blue-white supergiant star of spectral type B3Ib, around 46,000 times as luminous as the sun and, at 2500 light-years distant, 300 times further away than Sirius.[37]

Epsilon, Omicron2, Delta, and Eta Canis Majoris were called Al Adzari "the virgins" in medieval Arabic tradition.[38] Marking the dog's right thigh on Bayer's atlas is Epsilon Canis Majoris,[33] also known as Adhara. At magnitude 1.5, it is the second-brightest star in Canis Major and the 23rd-brightest star in the sky. It is a blue-white supergiant of spectral type B2Iab, around 404 light-years from Earth.[39] This star is one of the brightest known extreme ultraviolet sources in the sky.[40] It is a binary star; the secondary is of magnitude 7.4. Its traditional name means "the virgins", having been transferred from the group of stars to Epsilon alone.[41] Nearby is Delta Canis Majoris, also called Wezen. It is a yellow-white supergiant of spectral type F8Iab and magnitude 1.84, around 1605 light-years from Earth.[42] With a traditional name meaning "the weight", Wezen is 17 times as massive and 50,000 times as luminous as the Sun. If located in the centre of the Solar System, it would extend out to Earth as its diameter is 200 times that of the Sun. Only around 10 million years old, Wezen has stopped fusing hydrogen in its core. Its outer envelope is beginning to expand and cool, and in the next 100,000 years it will become a red supergiant as its core fuses heavier and heavier elements. Once it has a core of iron, it will collapse and explode as a supernova.[43] Nestled between Adhara and Wezen lies Sigma Canis Majoris, known as Unurgunite to the Boorong and Wotjobaluk people,[23] a red supergiant of spectral type K7Ib that varies irregularly between magnitudes 3.43 and 3.51.[44]

Also called Aludra, Eta Canis Majoris is a blue-white supergiant of spectral type B5Ia with a luminosity 176,000 times and diameter around 80 times that of the Sun.[45] Classified as an Alpha Cygni type variable star, Aludra varies in brightness from magnitude 2.38 to 2.48 over a period of 4.7 days.[46] It is located 1120 light-years away. To the west of Adhara lies 3.0-magnitude Zeta Canis Majoris or Furud, around 362 light-years distant from Earth.[47] It is a spectroscopic binary, whose components orbit each other every 1.85 years, the combined spectrum indicating a main star of spectral type B2.5V.[48]

Between these stars and Sirius lie Omicron1, Omicron2, and Pi Canis Majoris. Omicron2 is a massive supergiant star about 21 times as massive as the Sun.[49] Only 7 million years old,[49] it has exhausted the supply of hydrogen at its core and is now processing helium.[50] It is an Alpha Cygni variable that undergoes periodic non-radial pulsations, which cause its brightness to cycle from magnitude 2.93 to 3.08 over a 24.44-day interval.[51] Omicron1 is an orange K-type supergiant of spectral type K2.5Iab that is an irregular variable star, varying between apparent magnitudes 3.78 and 3.99.[52] Around 18 times as massive as the Sun, it shines with 65,000 times its luminosity.[53]

North of Sirius lie Theta and Mu Canis Majoris, Theta being the most northerly star with a Bayer designation in the constellation.[54] Around 8 billion years old, it is an orange giant of spectral type K4III that is around as massive as the Sun but has expanded to 30 times the Sun's diameter.[55] Mu is a multiple star system located around 1244 light-years distant,[56] its components discernible in a small telescope as a 5.3-magnitude yellow-hued and 7.1-magnitude bluish star.[57] The brighter star is a giant of spectral type K2III,[56] while the companion is a main sequence star of spectral type B9.5V.[58] Nu Canis Majoris is a yellow-hued giant star of magnitude 5.7, 278 light-years away; it is at the threshold of naked-eye visibility. It has a companion of magnitude 8.1.[6]

At the southern limits of the constellation lie Kappa and Lambda Canis Majoris. Although of similar spectra and nearby each other as viewed from Earth, they are unrelated.[26] Kappa is a Gamma Cassiopeiae variable of spectral type B2Vne,[59] which brightened by 50% between 1963 and 1978, from magnitude 3.96 or so to 3.52.[60] It is around 659 light-years distant.[61] Lambda is a blue-white B-type main sequence dwarf with an apparent magnitude of 4.48 located around 423 light-years from Earth.[62] It is 3.7 times as wide as and 5.5 times as massive as the Sun, and shines with 940 times its luminosity.[54]

Very Large Telescope image of the surroundings of VY Canis Majoris

Canis Major is also home to many variable stars. EZ Canis Majoris is a Wolf–Rayet star of spectral type WN4 that varies between magnitudes 6.71 and 6.95 over a period of 3.766 days; the cause of its variability is unknown but thought to be related to its stellar wind and rotation.[63] VY Canis Majoris is a remote red hypergiant located approximately 3,800 light-years away from Earth. It is one of largest stars known (sometimes described as the largest known)[64] and is also one of most luminous with a radius varying from 1,420 to 2,200 times the Sun's radius, and a luminosity around 300,000 times greater than the Sun. Its current mass is about 17 ± 8 solar masses, having shed material from an initial mass of 25–32 solar masses.[65][66] VY CMa is also surrounded by a red reflection nebula that has been made by the material expelled by the strong stellar winds of its central star. W Canis Majoris is a type of red giant known as a carbon star—a semiregular variable, it ranges between magnitudes 6.27 and 7.09 over a period of 160 days.[67] A cool star, it has a surface temperature of around 2,900 K and a radius 234 times that of the Sun, its distance estimated at 1,444–1,450 light-years from Earth.[68] At the other extreme in size is RX J0720.4-3125, a neutron star with a radius of around 5 km.[69] Exceedingly faint, it has an apparent magnitude of 26.6.[70] Its spectrum and temperature appear to be mysteriously changing over several years. The nature of the changes are unclear, but it is possible they were caused by an event such as the star's absorption of an accretion disc.[69]

Tau Canis Majoris is a Beta Lyrae-type eclipsing multiple star system that varies from magnitude 4.32 to 4.37 over 1.28 days.[71] Its four main component stars are hot O-type stars, with a combined mass 80 times that of the Sun and shining with 500,000 times its luminosity, but little is known of their individual properties. A fifth component, a magnitude 10 star, lies at a distance of 13,000 astronomical units (0.21 ly). The system is only 5 million years old.[72] UW Canis Majoris is another Beta Lyrae-type star 3000 light-years from Earth; it is an eclipsing binary that ranges in magnitude from a minimum of 5.3 to a maximum of 4.8. It has a period of 4.4 days;[6] its components are two massive hot blue stars, one a blue supergiant of spectral type O7.5–8 Iab, while its companion is a slightly cooler, less evolved and less luminous supergiant of spectral type O9.7Ib. The stars are 200,000 and 63,000 times as luminous as the Sun. However the fainter star is the more massive at 19 solar masses to the primary's 16.[73] R Canis Majoris is another eclipsing binary that varies from magnitude 5.7 to 6.34 over 1.13 days,[74] with a third star orbiting these two every 93 years. The shortness of the orbital period and the low ratio between the two main components make this an unusual Algol-type system.[75]

Seven star systems have been found to have planets. Nu2 Canis Majoris is an ageing orange giant of spectral type K1III of apparent magnitude 3.91 located around 64 light-years distant.[76] Around 1.5 times as massive and 11 times as luminous as the Sun, it is orbited over a period of 763 days by a planet 2.6 times as massive as Jupiter.[77] HD 47536 is likewise an ageing orange giant found to have a planetary system—echoing the fate of the Solar System in a few billion years as the Sun ages and becomes a giant.[78] Conversely, HD 45364 is a star 107 light-years distant that is a little smaller and cooler than the Sun, of spectral type G8V, which has two planets discovered in 2008. With orbital periods of 228 and 342 days, the planets have a 3:2 orbital resonance, which helps stabilise the system.[79] HD 47186 is another sunlike star with two planets; the inner—HD 47186 b—takes four days to complete an orbit and has been classified as a Hot Neptune, while the outer—HD 47186 c—has an eccentric 3.7-year period orbit and has a similar mass to Saturn.[80] HD 43197 is a sunlike star around 183 light-years distant that has a Jupiter-size planet with an eccentric orbit.[81]

Z Canis Majoris is a star system a mere 300,000 years old composed of two pre-main-sequence stars—a FU Orionis star and a Herbig Ae/Be star,[82] which has brightened episodically by two magnitudes to magnitude 8 in 1987, 2000, 2004 and 2008.[83] The more massive Herbig Ae/Be star is enveloped in an irregular roughly spherical cocoon of dust that has an inner diameter of 20 AU (3.0×109 km) and outer diameter of 50 AU (7.5×109 km). The cocoon has a hole in it through which light shines that covers an angle of 5 to 10 degrees of its circumference. Both stars are surrounded by a large envelope of in-falling material left over from the original cloud that formed the system. Both stars are emitting jets of material, that of the Herbig Ae/Be star being much larger—11.7 light-years long.[84] Meanwhile, FS Canis Majoris is another star with infra-red emissions indicating a compact shell of dust, but it appears to be a main-sequence star that has absorbed material from a companion. These stars are thought to be significant contributors to interstellar dust.[85]

Deep-sky objects

The band of the Milky Way goes through Canis Major, with only patchy obscurement by interstellar dust clouds. It is bright in the northeastern corner of the constellation, as well as in a triangular area between Adhara, Wezen and Aludra, with many stars visible in binoculars. Canis Major boasts several open clusters.[86] The only Messier object is M41 (NGC 2287), an open cluster with a combined visual magnitude of 4.5, around 2300 light-years from Earth. Located 4 degrees south of Sirius, it contains contrasting blue, yellow and orange stars and covers an area the apparent size of the full moon—in reality around 25 light-years in diameter.[87] Its most luminous stars have already evolved into giants. The brightest is a 6.3-magnitude star of spectral type K3. Located in the field is 12 Canis Majoris, though this star is only 670 light-years distant.[88] NGC 2360, known as Caroline's Cluster after its discoverer Caroline Herschel, is an open cluster located 3.5 degrees west of Muliphein and has a combined apparent magnitude of 7.2. Around 15 light-years in diameter, it is located 3700 light-years away from Earth,[89] and has been dated to around 2.2 billion years old.[90] NGC 2362 is a small, compact open cluster, 5200 light-years from Earth. It contains about 60 stars, of which Tau Canis Majoris is the brightest member.[6] Located around 3 degrees northeast of Wezen, it covers an area around 12 light-years in diameter, though the stars appear huddled around Tau when seen through binoculars. It is a very young open cluster as its member stars are only a few million years old. Lying 2 degrees southwest of NGC 2362 is NGC 2354 a fainter open cluster of magnitude 6.5, with around 15 member stars visible with binoculars.[87] Located around 30' northeast of NGC 2360,[91] NGC 2359 (Thor's Helmet or the Duck Nebula) is a relatively bright emission nebula in Canis Major, with an approximate magnitude of 10, which is 10,000 light-years from Earth. The nebula is shaped by HD 56925, an unstable Wolf–Rayet star embedded within it.[92]

ESO 489-056 is an irregular dwarf galaxy, located 16 million light-years distant.[93]

In 2003, an overdensity of stars in the region was announced to be the Canis Major Dwarf, the closest satellite galaxy to Earth. However, there remains debate over whether it represents a disrupted dwarf galaxy or in fact a variation in the thin and thick disk and spiral arm populations of the Milky Way. Investigation of the area yielded only ten RR Lyrae variables—consistent with the Milky Way's halo and thick disk populations rather than a separate dwarf spheroidal galaxy.[94] On the other hand, a globular cluster in Puppis, NGC 2298—which appears to be part of the Canis Major dwarf system—is extremely metal-poor, suggesting it did not arise from the Milky Way's thick disk, and instead is of extragalactic origin.[95]

NGC 2207 and IC 2163 are a pair of face-on interacting spiral galaxies located 125 million light-years from Earth. About 40 million years ago, the two galaxies had a close encounter and are now moving farther apart; nevertheless, the smaller IC 2163 will eventually be incorporated into NGC 2207. As the interaction continues, gas and dust will be perturbed, sparking extensive star formation in both galaxies.[96] Supernovae have been observed in NGC 2207 in 1975 (type Ia SN 1975a),[97] 1999 (the type Ib SN 1999ec),[98] 2003 (type 1b supernova SN 2003H),[99] and 2013 (type II supernova SN 2013ai).[100] Located 16 million light-years distant,[93] ESO 489-056 is an irregular dwarf- and low-surface-brightness galaxy that has one of the lowest metallicities known.[101]

References

Citations

 1. ^ a b c "Canis Major, Constellation Boundary". The Constellations. Retrieved 15 November 2012.
 2. ^ Rogers, John H. (1998). "Origins of the Ancient Constellations: I. The Mesopotamian traditions". Journal of the British Astronomical Association. 108 (1): 9–28. Bibcode:1998JBAA..108....9R.
 3. ^ a b Wagman 2003, p. 71.
 4. ^ Rogers, John H. (1998). "Origins of the Ancient Constellations: II. The Mediterranean Traditions". Journal of the British Astronomical Association. 108 (2): 79–89. Bibcode:1998JBAA..108...79R.
 5. ^ a b c d Allen 1963, p. 117.
 6. ^ a b c d e f g Ridpath & Tirion 2001, pp. 98–99.
 7. ^ Allen 1963, p. 118.
 8. ^ Oxby, Claire (October 1999). "A Review of African Ethno-Astronomy: With Particular Reference to Saharan Livestock-Keepers". La Ricerca Folklorica (40): 57–58. doi:10.2307/1479768. JSTOR 1479768.
 9. ^ Schlegel 1967, p. 428.
 10. ^ Schlegel 1967, p. 430.
 11. ^ a b Ridpath, Ian. "Canis Major – the Greater Dog". Star Tales. Retrieved 1 March 2014.
 12. ^ Schlegel 1967, p. 431.
 13. ^ Schlegel 1967, p. 434.
 14. ^ Makemson 1941, p. 212.
 15. ^ Makemson 1941, p. 215.
 16. ^ Makemson 1941, p. 258.
 17. ^ Makemson 1941, p. 247.
 18. ^ Makemson 1941, p. 249.
 19. ^ Makemson 1941, p. 254.
 20. ^ Makemson 1941, p. 236.
 21. ^ Ridley, William (1875). Kámilarói, and other Australian languages (PDF) (2nd ed.). Sydney, New South Wales: T. Richards, government printer. pp. 144–45.
 22. ^ "Naming Stars". IAU.org. Retrieved 30 July 2018.
 23. ^ a b Hamacher, Duane W.; Frew, David J. (2010). "An Aboriginal Australian Record of the Great Eruption of Eta Carinae". Journal of Astronomical History & Heritage. 13 (3): 220–34. arXiv:1010.4610. Bibcode:2010JAHH...13..220H.
 24. ^ Smyth, Robert Brough (1878). The Aborigines of Victoria: with Notes Relating to the Habits of the Natives of other Parts of Australia and Tasmania. Melbourne, Victoria: J. Ferres, government printer. pp. 433–34.
 25. ^ Russell, Henry Norris (1922). "The New International Symbols for the Constellations". Popular Astronomy. 30: 469–71. Bibcode:1922PA.....30..469R.
 26. ^ a b Bagnall, Philip M. (2012). The Star Atlas Companion: What You Need to Know about the Constellations. New York, New York: Springer. pp. 99–106. ISBN 978-1-4614-0830-7.
 27. ^ Tomkin, Jocelyn (April 1998). "Once and Future Celestial Kings". Sky and Telescope. 95 (4): 59–63. Bibcode:1998S&T....95d..59T.
 28. ^ a b Wagman 2003, p. 73.
 29. ^ a b Wagman 2003, p. 74.
 30. ^ Wagman 2003, p. 368.
 31. ^ Wagman 2003, pp. 73–74.
 32. ^ Holberg, J.B. (2007). Sirius: Brightest Diamond in the Night Sky. Chichester, United Kingdom: Praxis Publishing. p. 214. ISBN 978-0-387-48941-4.
 33. ^ a b Wagman 2003, p. 504.
 34. ^ Kaler, James B. (4 May 2007). "Mirzam". Stars. University of Illinois. Retrieved 2 January 2012.
 35. ^ "Gamma Canis Majoris – Star in Cluster". SIMBAD Astronomical Database. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Retrieved 16 February 2014.
 36. ^ Watson, Christopher (4 January 2010). "Iota Canis Majoris". AAVSO Website. American Association of Variable Star Observers. Retrieved 2 March 2014.
 37. ^ Kaler, James B. (26 February 2010). "Iota Canis Majoris". Stars. University of Illinois. Retrieved 2 March 2014.
 38. ^ Knobel, Edward B. (1895). "Al Achsasi Al Mouakket, on a Catalogue of Stars in the Calendarium of". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 55 (8): 429–38. Bibcode:1895MNRAS..55..429K. doi:10.1093/mnras/55.8.429.
 39. ^ "Epsilon Canis Majoris – Double Star". SIMBAD Astronomical Database. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Retrieved 16 February 2014.
 40. ^ Wilkinson, E.; Green, J.C.; McLean, R.; Welsh, B. (1996). "Extreme Ultraviolet Spectrum of ɛ Canis Majoris Between 600–920 Å". Bull. Am. Astron. Soc. 28 (2): 915. Bibcode:1996BAAS...28..915W.
 41. ^ Kunitzsch, Paul; Smart, Tim (2006). A Dictionary of Modern star Names: A Short Guide to 254 Star Names and Their Derivations (2nd rev. ed.). Cambridge, Massachusetts: Sky Pub. p. 23. ISBN 978-1-931559-44-7.
 42. ^ "Delta Canis Majoris – Variable Star". SIMBAD Astronomical Database. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Retrieved 16 February 2014.
 43. ^ Kaler, James B. "Wezen". Stars website. University of Illinois. Retrieved 17 February 2014.
 44. ^ Watson, Christopher (4 January 2010). "Sigma Canis Majoris". AAVSO Website. American Association of Variable Star Observers. Retrieved 24 February 2014.
 45. ^ Jerzykiewicz, M.; Molenda-Zakowicz, J. (2000). "Empirical Luminosities and Radii of Early-Type Stars after Hipparcos" (PDF). Acta Astronomica. 50: 369–80. Bibcode:2000AcA....50..369J.
 46. ^ Watson, Christopher (3 May 2013). "Eta Canis Majoris". AAVSO Website. American Association of Variable Star Observers. Retrieved 5 February 2014.
 47. ^ "Zeta Canis Majoris – Cepheid Variable". SIMBAD Astronomical Database. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Retrieved 17 February 2014.
 48. ^ Kaler, James B. (2 February 2007). "Furud". Stars website. University of Illinois. Retrieved 17 February 2014.
 49. ^ a b Tetzlaff, N.; Neuhäuser, R.; Hohle, M. M. (January 2011). "A Catalogue of Young Runaway Hipparcos Stars within 3 kpc from the Sun". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 410 (1): 190–200. arXiv:1007.4883. Bibcode:2011MNRAS.410..190T. doi:10.1111/j.1365-2966.2010.17434.x. S2CID 118629873.
 50. ^ Kaler, James B. "Omicron-2 Canis Majoris". Stars. University of Illinois. Retrieved 24 February 2014.
 51. ^ Lefèvre, L.; Marchenko, S. V.; Moffat, A. F. J.; Acker, A. (November 2009). "A systematic study of variability among OB-stars based on HIPPARCOS photometry". Astronomy and Astrophysics. 507 (2): 1141–1201. Bibcode:2009A&A...507.1141L. doi:10.1051/0004-6361/200912304.
 52. ^ Watson, Christopher (4 January 2010). "Omicron1 Canis Majoris". AAVSO Website. American Association of Variable Star Observers. Retrieved 15 February 2014.
 53. ^ Kaler, James B. "Omicron1 Canis Majoris". Stars. University of Illinois. Retrieved 24 February 2014.
 54. ^ a b Kaler, James B. (8 March 2013). "Theta Canis Majoris". Stars website. University of Illinois. Retrieved 18 February 2014.
 55. ^ da Silva, L.; Girardi, L.; Pasquini, L.; Setiawan, J.; von der Lühe, O.; de Medeiros, J.R.; Hatzes, A.; Döllinger, M.P.; Weiss, A. (2006). "Basic Physical Parameters of a Selected Sample of Evolved Stars". Astronomy and Astrophysics. 458 (2): 609–23. arXiv:astro-ph/0608160. Bibcode:2006A&A...458..609D. doi:10.1051/0004-6361:20065105. S2CID 9341088.
 56. ^ a b "18 Canis Majoris". SIMBAD Astronomical Database. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Retrieved 18 February 2014.
 57. ^ Consolmagno, Guy (2011). Turn Left at Orion: Hundreds of Night Sky Objects to See in a Home Telescope – and How to Find Them. Cambridge, United Kingdom: Cambridge University Press. p. 81. ISBN 978-1-139-50373-0.
 58. ^ "HD 51251 – Star in double system". SIMBAD Astronomical Database. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Retrieved 18 February 2014.
 59. ^ Watson, Christopher (4 January 2010). "Kappa Canis Majoris". AAVSO Website. American Association of Variable Star Observers. Retrieved 24 February 2014.
 60. ^ Kaler, James B. (1 March 2013). "Kappa Canis Majoris". Stars. University of Illinois. Archived from the original on 11 February 2017. Retrieved 24 February 2014.
 61. ^ "Kappa Canis Majoris – Be Star". SIMBAD Astronomical Database. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Retrieved 2 March 2014.
 62. ^ "Lambda Canis Majoris – Star". SIMBAD Astronomical Database. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Retrieved 2 March 2014.
 63. ^ The IUE Mega Campaign: Wind Structure and Variability of HD 50896 (WN5) Astrophysical Journal Letters 452 #1, pp. L57 (October 1995) Bibcode:1995ApJ...452L..57S
 64. ^ Alcolea, J; Bujarrabal, V; Planesas, P; Teyssier, D; Cernicharo, J; De Beck, E; Decin, L; Dominik, C; Justtanont, K; De Koter, A; Marston, A. P; Melnick, G; Menten, K. M; Neufeld, D. A; Olofsson, H; Schmidt, M; Schöier, F. L; Szczerba, R; Waters, L. B. F. M (2013). "HIFISTARSHerschel/HIFI observations of VY Canis Majoris". Astronomy & Astrophysics. 559: A93. arXiv:1310.2400. Bibcode:2013A&A...559A..93A. doi:10.1051/0004-6361/201321683. S2CID 55758451.
 65. ^ Wittkowski, M.; Hauschildt, P.H.; Arroyo-Torres, B.; Marcaide, J.M. (2012). "Fundamental Properties and Atmospheric Structure of the Red Supergiant VY CMa based on VLTI/AMBER spectro-interferometry". Astronomy & Astrophysics. 540: L12. arXiv:1203.5194. Bibcode:2012A&A...540L..12W. doi:10.1051/0004-6361/201219126. S2CID 54044968.
 66. ^ Kamiński, T; Gottlieb, C. A; Menten, K. M; Patel, N. A; Young, K. H; Brünken, S; Müller, H. S. P; McCarthy, M. C; Winters, J. M; Decin, L (2013). "Pure rotational spectra of TiO and TiO2 in VY Canis Majoris". Astronomy and Astrophysics. 551 (2013): A113. arXiv:1301.4344. Bibcode:2013A&A...551A.113K. doi:10.1051/0004-6361/201220290. S2CID 59038056.
 67. ^ Otero, Sebastian Alberto (7 November 2011). "W Canis Majoris". AAVSO Website. American Association of Variable Star Observers. Retrieved 12 March 2014.
 68. ^ van Belle, Gerard T.; Paladini, Claudia; Aringer, Bernhard; Hron, Josef; Ciardi, David (2013). "The PTI Carbon Star Angular Size Survey: Effective Temperatures and Non-sphericity". The Astrophysical Journal. 775 (1): 45. arXiv:1307.6585. Bibcode:2013ApJ...775...45V. doi:10.1088/0004-637X/775/1/45. S2CID 43847096.
 69. ^ a b Hohle, M.M.; Haberl, F.; Vink, J.; de Vries, C.P.; Turolla, R.; Zane, S.; Méndez, M. (2012). "The Continued Spectral and Temporal Evolution of RX J0720.4-3125". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 423 (2): 1194–99. arXiv:1203.3708. Bibcode:2012MNRAS.423.1194H. doi:10.1111/j.1365-2966.2012.20946.x. S2CID 55696761.
 70. ^ Kaplan, D.L.; van Kerkwijk, M.H.; Marshall, H.L.; Jacoby, B.A.; Kulkarni, S. R.; Frail, D.A. (2003). "The Nearby Neutron Star RX J0720.4-3125 from Radio to X-rays". The Astrophysical Journal. 590 (2): 1008–1019. arXiv:astro-ph/0303126. Bibcode:2003ApJ...590.1008K. doi:10.1086/375052. S2CID 17115753.
 71. ^ Watson, Christopher (4 January 2010). "Tau Canis Majoris". AAVSO Website. American Association of Variable Star Observers. Retrieved 21 March 2014.
 72. ^ Kaler, James B. "Tau Canis Majoris". Stars. University of Illinois. Retrieved 22 March 2014.
 73. ^ Bagnuolo, William G. , Jr.; Gies, Douglas R.; Hahula, Michael E.; Wiemker, Rafael; Wiggs, Michael S. (1994). "Tomographic Separation of Composite Spectra. 2: The Components of 29 UW Canis Majoris". The Astrophysical Journal. 423: 446–55. Bibcode:1994ApJ...423..446B. doi:10.1086/173822.
 74. ^ Watson, Christopher (4 January 2010). "R Canis Majoris". AAVSO Website. American Association of Variable Star Observers. Retrieved 18 February 2014.
 75. ^ Budding, E.; Butland, R. (2011). "Observations and Analysis of the System R Canis Majoris". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 418 (3): 1764–73. Bibcode:2011MNRAS.418.1764B. doi:10.1111/j.1365-2966.2011.19597.x.
 76. ^ "7 Canis Majoris – Variable Star". SIMBAD Astronomical Database. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Retrieved 26 February 2014.
 77. ^ Wittenmyer; Endl, Michael; Wang, Liang; Johnson, John Asher; Tinney, C.G.; O'Toole, S.J. (2011). "The Pan-Pacific Planet Search. I. A Giant Planet Orbiting 7 CMa". Astrophysical Journal. 743 (2): 184–91. arXiv:1111.1007. Bibcode:2011ApJ...743..184W. doi:10.1088/0004-637X/743/2/184. S2CID 26948630.
 78. ^ "Distant World in Peril Discovered from La Silla: Giant Exoplanet Orbits Giant Star". ESO for the Public (Press release). Garching, Germany: European Southern Observatory. 22 January 2003. Retrieved 16 March 2014.
 79. ^ Correia, A. C. M.; Udry, S.; Mayor, M.; Benz, W.; Bertaux, J.-L.; Bouchy, F.; Laskar, J.; Lovis, C.; Mordasini, C.; Pepe, F.; Queloz, D. (2009). "The HARPS Search for Southern Extra-solar Planets XVI. HD 45364, a Pair of Planets in a 3:2 Mean Motion Resonance". Astronomy and Astrophysics. 496 (2): 521–26. arXiv:0902.0597. Bibcode:2009A&A...496..521C. doi:10.1051/0004-6361:200810774. S2CID 119235349.
 80. ^ Bouchy, F.; Mayor, M.; Lovis, C.; Udry, S.; Benz, W.; Bertaux, J.-L.; Delfosse, X.; Mordasini, C.; Pepe, F. (2009). "The HARPS Search for Southern Extra-solar Planets. XVII. Super-Earth and Neptune-mass Planets in Multiple Planet Systems HD 47186 and HD 181433". Astronomy and Astrophysics. 496 (2): 527–31. arXiv:0812.1608. Bibcode:2009A&A...496..527B. doi:10.1051/0004-6361:200810669. S2CID 117778593.
 81. ^ Naef, D.; Mayor, M.; Curto, G. Lo; Bouchy, F.; Lovis, C.; Moutou, C.; Benz, W.; Pepe, F.; Queloz, D. (2010). "The HARPS Search for Southern Extrasolar Planets XXIII. 8 Planetary Companions to Low-activity Solar-type Stars". Astronomy and Astrophysics. 523: A15. arXiv:1008.4600. Bibcode:2010A&A...523A..15N. doi:10.1051/0004-6361/200913616. S2CID 118845989.
 82. ^ Szeifert, T.; Hubrig, S.; Schöller, M.; Schütz, O.; Stelzer, B.; Mikulášek, Z. (2010). "The Nature of the Recent Extreme Outburst of the Herbig Be/FU Orionis Binary Z Canis Majoris". Astronomy and Astrophysics. 509: L7. arXiv:0912.3889. Bibcode:2010A&A...509L...7S. doi:10.1051/0004-6361/200913704. S2CID 14928968.
 83. ^ Whelan, E.T.; Dougados, C.; Perrin, M. D.; Bonnefoy, M.; Bains, I.; Redman, M.P.; Ray, T.P.; Bouy, H.; Benisty, M.; Bouvier, J.; Chauvin, G.; Garcia, P.J.V.; Grankvin, K.; Malbet, F. (2010). "The 2008 Outburst in the Young Stellar System Z CMa: The First Detection of Twin Jets". The Astrophysical Journal Letters. 720 (1): L119–24. arXiv:1008.0111. Bibcode:2010ApJ...720L.119W. doi:10.1088/2041-8205/720/1/L119. S2CID 119237775.
 84. ^ Canovas, H.; Min, M.; Jeffers, S.V.; Rodenhuis, M.; Keller, C.U. (2012). "Constraining the Circumbinary envelope of Z Canis Majoris via Imaging Polarimetry". Astronomy & Astrophysics. 543 (A70): 8 pp. arXiv:1205.3784. Bibcode:2012A&A...543A..70C. doi:10.1051/0004-6361/201117762. S2CID 53690653.
 85. ^ Miroshnichenko, Anatoly S. (2007). "Toward Understanding the B[e] Phenomenon. I. Definition of the Galactic FS CMa Stars". The Astrophysical Journal. 667 (1): 497–504. Bibcode:2007ApJ...667..497M. CiteSeerX 10.1.1.548.81. doi:10.1086/520798.
 86. ^ Crossen, Craig; Rhemann, Gerald (2004). Sky Vistas: Astronomy for Binoculars and Richest-Field Telescopes. New York, New York: Springer. pp. 113–15. ISBN 978-3-211-00851-5. Canis Major.
 87. ^ a b Kambic, Bojan (2009). Viewing the Constellations with Binoculars: 250+ Wonderful Sky Objects to See and Explore. New York, New York: Springer. pp. 230–32. ISBN 978-0-387-85355-0.
 88. ^ De Laet, Rony (2011). The Casual Sky Observer's Guide: Stargazing with Binoculars and Small Telescopes. New York, New York: Springer. pp. 95–97. ISBN 978-1-4614-0595-5.
 89. ^ O'Meara, Stephen James (2002). The Caldwell Objects. Cambridge, United Kingdom: Cambridge University Press. pp. 231–33. ISBN 978-0-521-82796-6.
 90. ^ Mermilliod, Jean-Claude; Mayor, Michel (1990). "Red Giants in Open Clusters. III - Binarity and Stellar Evolution in Five Intermediate-age Clusters: NGC 2360, 2423, 5822, 6811, and IC 4756". Astronomy and Astrophysics. 273 (1): 61–72. Bibcode:1990A&A...237...61M.
 91. ^ Thompson, Robert and Barbara (2007). Illustrated Guide to Astronomical Wonders: From Novice to Master Observer. Sebastopol, California: O'Reilly Media, Inc. p. 144. ISBN 978-0-596-52685-6.
 92. ^ Levy, David H. (2005). Deep Sky Objects. Amherst, New York: Prometheus Books. p. 108. ISBN 978-1-59102-361-6.
 93. ^ a b "Stars Fleeing a Cosmic Crash". ESA/Hubble Picture of the Week. Retrieved 14 August 2013.
 94. ^ Mateu, Cecilia; Vivas, A. Katherina; Zinn, Robert; Miller, Lissa R.; Abad, Carlos (2009). "No Excess of RR Lyrae Stars in the Canis Major Overdensity". The Astronomical Journal. 37 (5): 4412–23. arXiv:0903.0376. Bibcode:2009AJ....137.4412M. doi:10.1088/0004-6256/137/5/4412. S2CID 18967866.
 95. ^ O'Meara, Stephen James (2011). Deep-Sky Companions: The Secret Deep. Cambridge, United Kingdom: Cambridge University Press. p. 139. ISBN 978-0-521-19876-9.
 96. ^ Wilkins & Dunn 2006, p. 456.
 97. ^ Kirshner, Robert P.; Arp, H.C.; Dunlap, J.R. (1976). "Observations of Supernovae – 1975a in NGC 2207 and 1975b in the Perseus Cluster". Astrophysical Journal. 207 (1): 44–52. Bibcode:1976ApJ...207...44K. doi:10.1086/154465.
 98. ^ Jha, S.; Garnavich, P.; Challis, P.; Kirshner, R.; Berlind, P. (1999). "Supernova 1999ec in NGC 2207". IAU Circular. 7269: 2. Bibcode:1999IAUC.7269....2J.
 99. ^ Bishop, David. "Bright Supernovae – 2003". Rochester University. Retrieved 7 March 2014.
 100. ^ Alain, Klotz; E., Conseil; M., Fraser; Joseph, Brimacombe; C., Inserra; N., Walton; N., Blagorodnova; M., Nicholl; S., Benetti; A., Pastorello; S., Valenti; S., Taubenberger; J., Smartt S.; K., Smith; D., Young; M., Sullivan; A., Gal-Yam; O., Yaron (2013). "Supernova 2013ai in NGC 2207 = Psn J06161835-2122329". Central Bureau Electronic Telegrams. 3431: 1. Bibcode:2013CBET.3431....1K.
 101. ^ Kunth, Daniel; Östlin, Goran (2000). "The Most Metal-poor Galaxies". The Astronomy and Astrophysics Review. 10 (1–2): 1–79. arXiv:astro-ph/9911094. Bibcode:2000A&ARv..10....1K. doi:10.1007/s001590000005. S2CID 15487742.

Bibliography

 • Allen, Richard Hinckley (1963) [1899]. Star Names: Their Lore and Meaning. New York, New York: Dover. ISBN 978-0-486-21079-7.CS1 maint: ref=harv (link)
 • Makemson, Maud Worcester (1941). The Morning Star Rises: An Account of Polynesian Astronomy. New Haven, Connecticut: Yale University Press.CS1 maint: ref=harv (link)
 • Ridpath, Ian; Tirion, Wil (2001). Stars and Planets Guide. Princeton, New Jersey: Princeton University Press. ISBN 978-0-691-08913-3.CS1 maint: ref=harv (link)
 • Schlegel, Gustaaf (1967) [1875]. Uranographie Chinoise (in French). Taipei, Republic of China: Ch'eng Wen Publishing Company.CS1 maint: ref=harv (link)
 • Wagman, Morton (2003). Lost Stars: Lost, Missing and Troublesome Stars from the Catalogues of Johannes Bayer, Nicholas Louis de Lacaille, John Flamsteed, and Sundry Others. Blacksburg, Virginia: The McDonald & Woodward Publishing Company. ISBN 978-0-939923-78-6.CS1 maint: ref=harv (link)
 • Wilkins, Jamie; Dunn, Robert (2006). 300 Astronomical Objects: A Visual Reference to the Universe. Buffalo, New York: Firefly Books. ISBN 978-1-55407-175-3.CS1 maint: ref=harv (link)

External links

Coordinates: Sky map 07h 00m 00s, −20° 00′ 00″