سگ کوچک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سگ کوچک
صورت فلکی
سگ کوچک
نام لاتینCanis Minor

سگ کوچک معادل عربی:کلب اصغر معادل انگلیسیCMi زمان رسیدن به نصف‌النهار:۱۱ اسفند مساحت:۱۸۲ درجه مربع. این صورت فلکی در نزدیکی صورت‌های فلکی شکارچی و سگ بزرگ قرار دارد.

افسانه[ویرایش]

چون جبار شکارچی است طبیعی است که سگ‌ها از آن او باشند سگ بزرگ و سگ کوچک هردو به فاصلهٔ اندکی از آسمان جبار را دنبال می‌کنند افسانهٔ لطیفی در بارهٔ ایکاریوس(Icarius) و سگ با وفایش مرا(Mera) نقل می‌شود. مرا تمام عمر حتی پس از آن که صاحبش کشته شد در کنار او ماند بنابراین افسانه خدایان وفای مرا را با قرار دادن او در آسمان پاداش دادند و اوسگ کوچک(کلب اصغر) شد.

ستاره‌ها[ویرایش]

ستارهٔ پر نور صورت فلکی سگ کوچک شعرای شامی است. قدر ظاهری آن ۵ر۰ است و به زردی میزند که شاخص آن آست و نیم پیش از شعرای یمانی ستارهٔ پرنور سگ بزرگ طلوع می‌کند.نام یونانی این ستاره procyon از دو کلمه به معنای (پیشاپیش سگ) مشتق شده‌است. شعرای شامی از ما فقط ۱۱٫۴ سال نوری فاصله داشته و چهاردهمین ستاره شناخته شده نزدیک در آسمان و پنجمین ستاره قابل مشاهده با چشم غیر مسلح است نوع ططیف آن F۵ IV.شعرای شامی دارای همدمی از نوع کوتولهٔ سفید است که فقط با تلسکوپ‌های قوی قابل مشاهده‌است.

اجرام عمقی آسمان[ویرایش]

هیچ یک به سادگی قابل مشاهده نیستند

منابع[ویرایش]