سلسله هاشمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
House of Hashim
الهاشمیون
Hashemites
Coat of arms of Jordan.svg
نشان ملی اردن
کشورپادشاهی حجاز (که امروزه بخشی از عربستان سعودی است)، پادشاهی عربی سوریه، پادشاهی عراق، اردن
املاکC.f. نگهبانی هاشمی از اماکن مقدس بیت‌المقدس
خاندان نیاضوء عون شاخه‌ای از بنی قتادة، از بنی حسن، از بنی‌هاشم، از قریش
عنوان‌ها
پیدایش
  • در حجاز :۱۹۱۶
  • در سوریه: ۱۹۲۰
  • در عراق و اردن: ۱۹۲۱
بنیان‌گذارشریف حسین
آخرین فرمان‌روا
فرمان‌روای کنونی
برکناری

سلسله هاشمی (به عربی: الهاشمیون)، سلسله‌ای از حکمرانان عرب سنی است که خود را منسوب به قبیله قریش و محمد بن عبدالله پیامبر اسلام می‌دانند. خاندان هاشمی، خاندان سلطنتی اردن هستند که از سال ۱۹۲۱ بر آن حکومت کرده‌اند و خاندان سلطنتی پادشاهی حجاز (۱۹۱۶–۱۹۲۵)، سوریه (۱۹۲۰) و عراق (۱۹۲۱–۱۹۵۸) بودند.

این خانواده از قرن دهم میلادی به‌طور مستمر بر شهر مکه حکومت می‌کردند. آنها اغلب به عنوان دست نشانده قدرت‌های خارجی بودند. در پی اتحادشان با امپراتوری بریتانیا در جنگ جهانی اول، تاج و تخت حجاز، سوریه، عراق و اردن به آنها داده شد. این ترتیب به «راه حل شریفیان» (به عربی: الحلول الشریفیة) معروف شد.

شریف حسین، بنیانگذار سلسله هاشمی[ویرایش]

این سلسله فرزندان حسین الهاشمی معروف به شریف حسین محسوب می‌شوند که امیر و حکمران حجاز بود. شریف حسین پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی، قدرت بیشتری گرفت.

بعد از جنگ جهانی اول، سرزمین‌هایی مانند عراق و اردن و فلسطین زیر قیومیت انگلیس قرار گرفت. فرزندان شریف حسین با حمایت انگلیس، دولت‌های جدیدی را در عراق و اردن پایه‌ریزی نموده و حکم رانی کردند. پسر ارشد وی شریف علی مدتی امیر و حکمران حجاز بود. دو پسر دیگر او عبدالله و فیصل به عنوان پادشاه بر اردن و عراق حکومت کردند.

سلسله هاشمی در عراق[ویرایش]

فیصل اول پسر سوم شریف حسین اولین پادشاه عراق مدرن و بنیانگذار سلسله هاشمی در عراق بود. پس از او، فرزندش غازی اول به عنوان پادشاه، حکومت عراق را در دست گرفت.

آخرین پادشاه این سلسله در عراق فیصل دوم فرزند غازی اول بود که با کودتای ۱۹۵۸ از قدرت برکنار شد. پس از کودتا، فیصل دوم همراه با ولیعهدش و نخست‌وزیر (نوری سعید) همگی به طرز فجیعی اعدام شدند. بعد از این کودتا، در عراق جمهوری اعلام شد، ولی تا حمله آمریکا به عراق تحت تسلط اعراب سنی باقی ماند.

سلسله هاشمی در اردن[ویرایش]

عبدالله اول سرسلسله خاندان هاشمی در اردن دومین پسر شریف حسین بود. پس از او فرزندش طلال بن عبدالله و پس از او ملک حسین حکومت را در دست گرفتند.

در حال حاضر ملک عبدالله دوم فرزند ملک حسین پادشاه اردن است.

پادشاهان[ویرایش]

در عراق

در اردن