زبان فراساخته

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


پرچم زبان فراساخته

برخی از افراد یا گروه‌ها، به خاطر دلایل شخصی، کاربردی، ایدئولوژیکی یا برای آزمایش، زبان‌های فراساخته (مصنوعی) خود را پدید آورده‌اند. زبان‌های کمکی فرامرزی (بین المللی) اغلب زبان‌های فراساخته‌ای هستند که سعی شده‌است ساده‌تر از زبان‌های طبیعی باشند. سایر زبان‌های فراساخته به گونه‌ای ایجاد شده‌اند که منطقی‌تر از زبان‌های طبیعی باشند؛ از نمونه‌های مشهور این زبان‌ها، زبان اسپرانتو (Esperanto)، زبان لگلان (Loglan) و زبان لژبان (Lojban) است.

برخی از نویسندگان، از جمله جي. آر. آر. تالکین با هدف‌هایی چون ادبیات، هنر یا دلایل شخصی زبان‌های تفننی آفریده‌اند. در سال‌های اخیر نويسندگان و طرف‌داران مجموعه تلویزیونی پیشتازان فضا (Star Trec) زبان نژاد کلینگان (Klingon)، که دارای دستور زبان و واژگان ویژه خود است را تحت نام زبان كلينگان گسترش داده‌اند.

زبان اسپرانتو مشهورترين و پرمتكلم‌ترين زبان علمی، ابداعي یا فراساخته‌ جهان است. این زبان توسط دکتر لودویک لازاروس زامنهوف ساخته شد و در سال 1887 منتشر گرديد. اسپرانتو به علت ساختار علمی و آسان خود مورد توجه متفکران و دانشمندان با ملیّت‌های گوناگون قرار گرفته و به خاطر ویژگی‌های منحصر به فرد آن، سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو) در سال 1954(میلادی) به اتفاق آرا آن را در قطع‌نامه‌اي به عنوان زبان بین‌المللی و بی‌طرف به رسمیت شناخت و آموزش اسپرانتو را به تمامی کشورهای عضو خود توصیه کرد. در سال 1986 نيز، به مناسبت جشن صدسالگي زبان بين‌المللي اسپرانتو، يونسكو قطعنامه‌ي مفصل‌تري را در جهت بهره‌گيري از زبان اسپرانتو به‌خصوص در مدارس و دانش‌گاه‌هاي جهان، تصويب كرد.

چند زبان فراساخته[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی