فوجین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فوجینخدای باد، سدهٔ ۱۷ میلادی

فوجین (風神) یا کازه-نو-کامی(風の神) یا فوئوهاکو(風伯) خدای باد در فرهنگ ژاپنی و یکی از کهن‌ترین خدایان آئین شینتو می‌باشد. او در هنگام آفرینش جهان حاضر بود و هنگامی که باد را از کیسه‌اش دمید، بادها مه بامدادی را زدوده و خورشید بر دروازهٔ میان بهشت و زمین تابید.

تصویر[ویرایش]

فوجین (راست) و رایجین (چپ)

فوجین معمولاً در هیئتی انی-مانند تصویر می‌شود که شکلی ترسناک دارد و پوشاکش از پوست پلنگ است، و کیسه‌ای بزرگ آکنده از باد بر کولش حمل می‌کند. معمولاً ذکر نام فوجین همراه رایجین می‌باشد.

اساس[ویرایش]

تحول از برئس (چپ) تا فوجین (راست)

بر اساس دانش پیکرنگاری، این خدا ظاهراً اثر مبادلهٔ فرهنگی نتیجهٔ راه ابریشم است. با آغاز عصر تمدن هیلینیک (یونانی) که یونانی‌ها قسمت‌هائی از آسیای مرکزی و هندوستان را اشغال کرده بودند، بُرِئَس خدای یونانی باد شمال به خدائی به نام واردو در هنر یونانی-بودائی محول شد، سپس یکی از خدایان باد در چین و پس از آن به ژاپن منتقل شد و به فوجین خدای باد محول شد. در این عملکرد دگرگونی خدای باد مظهر آشفته‌اش و کیسهٔ باد محفوظ ماند.

در افسانه‌های کهن بودائی آمده است که فوجین و رایجین در اصل دیو و دشمن خدایان بودند. بودا به لشکرش فرمان دستگیری این دو را داد، و پس از نبردی سخت میان این دو دیو و ۳۳ خدا، فوجین و رایجین دستگیر شده و سپس به کامی (خدا) محول شدند.

فرهنگ امروزه[ویرایش]

اخیراً فوجین و رایجین به لیست ۲۸ نگهبان «نیجوئوهاچی-بوشوئو» اضافه شدند. نیجوئوهاچی-بوشوئو عبارت‌اند از 28 خدائی که کسانی را نگهداری و نگهبانی می‌کنند که به کانن ایمان دارند.

پانویس[ویرایش]

۱.^  رماجی: Fuujin هیراگانا: ふうじん

۲.^  هیراگانا: かぜのかみ

۳.^  هیراگانا: ふうはく

۴.^  کانجی: 雷神 هیراگانا: らいじん، خدای تندر و آذرخش در آئین شینتو.

۵.^  آغاز عصر تمدن هیلینیک تقریباً در حدود سال ۳۲۳ پس از میلاد است.

۶.^  رماجی: nijuuhachibushuu کانجی: 二十八部衆 هیراگانا: にじゅうはちぶしゅう

۷.^  نام ژاپنی گوان یین، بوداسف دلسوزی در فرهنگ بودائی شرق آسیا.

منابع[ویرایش]