گام مینور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گام کوچک یا گام مینور (به انگلیسی: Minor Scale) نوعی گام دیاتونیک است که درجه سوم آن نسبت به نت پایهٔ گام دارای فاصله سوم کوچک می‌باشد.[۱]

گونه‌های گام کوچک[ویرایش]

در موسیقی غربی سه گونه گام کوچک رایج است که عبارت‌اند از گام کوچک نظری (تئوریک)، هماهنگ (هارمونیک) و نغمگی (ملودیک).

گام کوچک نظری[ویرایش]

گام کوچک تئوریک در تونالیته لا

هرگاه نیم پرده‌های گامی بین درجات دوم وسوم و پنجم و ششم واقع شوند آن گام را کوچک نظری یا مینور تئوریک (به فرانسوی: Minor Théorique) گویند. فاصله‌های درجات این گام نسبت به تونیک این گونه هستند: دوم بزرگ، سوم کوچک، چهارم و پنجم درست، ششم و هفتم کوچک و هشتم درست.

گام دو ماژور به این شکل است: C D E F G A B C بنابراین گام کوچک نظری نسبی آن به این ترتیب می‌شود: A B C D E F G A (لا درجه ششم گام دو بزرگ است)

گام کوچک هماهنگ[ویرایش]

گام کوچک هماهنگ در تونالیته لا

هرگاه درجه هفتم گام کوچک نظری را برای ایجاد محسوس نیم‌پردهٔ کروماتیک بالا ببریم، به گام کوچک هماهنگ یا مینور هارمونیک (به فرانسوی: Minor Harmonique) تبدیل می‌شود. در این گام فاصله بین درجات ششم و هفتم یک و نیم پرده است. در نتیجه شامل سه نیم پرده در میان درجات دوم و سوم، پنجم و ششم و هفتم و هشتم خواهد بود و فاصله‌های درجات آن نسبت به تونیک به ترتیب عبارت‌اند از: دوم بزرگ، سوم کوچک، چهارم و پنجم درست، ششم کوچک، هفتم بزرگ و هشتم درست.

برای نمونه در تونالیته لا گام کوچک هماهنگ به این شکل خواهد بود: A B C D E F G# A

گام کوچک نغمگی[ویرایش]

گام کوچک نغمگی در تونالیته لا

هرگاه درجه ششم و هفتم گام کوچک نظری را در حالت بالا رونده نیم پرده کروماتیک بالا ببریم و در حالت پایین رونده مجدداً آن‌ها را پایین بیاوریم، گام کوچک نغمگی یا مینور ملودیک (به فرانسوی: Minor Mélodique) به وجود می‌آید که فاصله درجات آن در حالت بالارونده نسبت به تونیک از این قرار است: دوم بزرگ، سوم کوچک، چهارم و پنجم درست، ششم و هفتم بزرگ و هشتم درست. روشن است که حالت پایین رونده آن مانند گام کوچک نظری خواهد بود.

منابع[ویرایش]

  1. کمال پورتراب، مصطفی (کارنامه). تئوری بنیادین موسیقی. تهران: ۱۳۷۶. صص. ۱۲۸. شابک ۹۶۴۴۳۱۰۰۷۱. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
    • ویکی‌پدیای انگلیسی