دانشگاه مفید

مختصات: ۳۴°۳۶′۲۵″شمالی ۵۰°۵۰′۵۶″شرقی / ۳۴٫۶۰۶۸۶۷°شمالی ۵۰٫۸۴۸۹۲۱°شرقی / 34.606867; 50.848921
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشگاه مفید قم
Another day in Mofid University - panoramio.jpg
نام مستعاردارالعلم مفید
شعارپای در سنت، رو به آینده
نوعغیردولتی
بنیانگذاری شده۱۳۶۸
رئیسسید مسعود موسوی اردبیلی
هیئت امناسیدعلی محقق داماد، گودرز افتخار جهرمی، محمدعلی صدیقی گیلانی، سیدسعید موسوی اردبیلی، سیدعلی موسوی اردبیلی، نجفقلی حبیبی، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، نماینده وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، استاندار قم
کارمندان مدیریتی
موقعیتقم
وبگاه

دانشگاه مفید به‌عنوان یک دانشگاه پیشرو در زمینۀ ایجاد فضایی علمی و دانشگاهی برای مباحث علوم انسانی، توسط مرحوم عبدالکریم موسوی اردبیلی در سال ۱۳۶۸ تأسیس شد. اگرچه ایدۀ ایجاد چنین فضایی برای پژوهش و تحقیق دربارۀ علوم انسانی و ربط و پیوند آن با مبانی دینی، نه در دهۀ شصت، بلکه در چند دهۀ پیش از آن در ذهن موسوی اردبیلی شکل گرفته بود. این ایدۀ اولیه بر پایۀ یک اصول روشمند برای تربیت نسل آینده در چهارچوب مدارس و مکتب مفید در دهۀ چهل به‌ظهور رسید و پس از رفع موانع و با همراهی برخی از صاحبان تفکر و نام‌آورانِ تقریب ایده‌های دینی و مباحث روز دنیا، در چهارچوب معدود دانشگاه‌های تخصصی علوم انسانی در ایران و همچنین نخستین دانشگاه استان قم و از اندک دانشگاه‌های خصوصی ایران، آغاز به فعالیت کرد.

تأسیس: با نظر مساعد امام خمینی و با تلاش آیت‌الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، مؤسس دانشگاه، اساسنامه‌ی دانشگاه علوم انسانی مفید در تابستان سال ۱۳۶۷ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. پس از آن، هیئت مؤسس دانشگاه همزمان با تشکیل هیئت امنا، زمینی به مساحت ۴۵ هکتار در جنوب شهر قم تهیه کرد و عملیات احداث ساختمان دانشگاه آغاز شد.

سرانجام فعالیت آموزشی دانشگاه از مهر سال ۱۳۶۸ با پذیرش دانشجو از بین طلاب حوزه در مقطع کارشناسی رشته‌ی اقتصاد نظری آغاز گردید. اما به‌ تدریج در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از دیگر رشته‌های علوم انسانی نیز اقدام به پذیرش دانشجو نمود و هم‌اکنون این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های اقتصاد، فلسفه، حقوق، علوم سیاسی و نیز دکتری رشته‌های حقوق و اقتصاد از میان شرکت‌کنندگان در آزمون سراسری با گرایش‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد.

به لحاظ سازمانی دانشگاه مفید از چهار رکن تشکیل شده است: هیئت مؤسس، هیئت امنا، ریاست دانشگاه و شورای علمی.

دیگر بخش‌های این دانشگاه شامل معاونت آموزشی، معاونت پژوهشی، معاونت اجرایی، کتابخانه و مرکز اسناد، مراکز مطالعاتی حقوق بشر، قرآن، اقتصاد و حقوق تطبیقی و ... است. در دانشگاه مفيد ۴۱ گرايش تحصيلی در شش دپارتمان «اقتصاد»، «حقوق»، «فلسفه»، «علوم سياسی»، «الهيات» و «زبان انگليسی» و در سه مقطعِ كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری ارائه می‌شود. ورود به دانشگاه مفيد از سه روش كنكور سراسری سازمان سنجش و آموزش کشور، آزمون اختصاصی (ويژۀ طلاب حوزه‌های علميه) و ورود بدون آزمون (استعداد درخشان) امکان‌پذیر است. هم‌اکنون بيش از ۱۸۰۰ دانشجوی آقا و خانم (ايرانی و غير ايرانی) در اين دانشگاه مشغول به تحصيل هستند.

دپارتمانهای آموزشی

دپارتمان اقتصاد

دپارتمان آموزشی اقتصاد در مقطع کارشناسی اقتصاد نظری (از سال ۱۳۶۸ تاکنون)، اقتصاد بازرگانی (از سال ۱۳۸۷) و پول و بانکداری (از سال ۱۳۸۲)، در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم اقتصادی (از سال ۱۳۷۳)و اقتصاد اسلامی (از سال ۱۳۹۰) و بانکداری اسلامی (از سال ۱۳۹۳) دوره دکتری تخصصی (P.H.D) علوم اقتصادی (از سال ۱۳۸۰) به آموزش دانشجویان مشغول است. مرحوم دکتر نظر پور، از دانش آموختگان این دانشگاه بود.

دپارتمان حقوق

دپارتمان آموزشی حقوق به عنوان دومین دپارتمان آموزشی در دانشگاه مفید (پس از گروه اقتصاد) در سال ۱۳۷۰ ایجاد شده‌است و به دلیل قدمت و کیفیت آموزشی بالا از معتبرترین دانشکده‌های حقوق کشور محسوب می‌شود. در مقطع کارشناسی رشته حقوق و مقطع کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل و کارشناسی ارشد حقوق خصوصی و کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی در این گروه آموزشی (به ترتیب از سال ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵)، حقوق بشر (ازسال)، حقوق عمومی (از سال ۱۳۹۳) دایر شده‌اند. در رشته دکترای تخصصی (P.H.D) حقوق خصوصی نیز از بهمن ۱۳۸۱ و دکتری تخصصی حقوق بین‌الملل عمومی (از سال ۱۳۹۳) آغاز به پذیرش دانشجو نموده‌است.

دپارتمان فلسفه

آموزش کارشناسی فلسفه در سال ۱۳۷۲ خورشیدی در این دپارتمان آموزشی راه‌اندازی شده‌است. رشته فلسفه دانشگاه مفید در بین دانشگاههای تراز اول کشور مي باشد. در سال ۱۳۷۷ کارشناسی ارشد فلسفه غرب و در سال ۱۳۷۸ کارشناسی ارشد فلسفه و کلام اسلامی و فلسفه دین در این گروه آموزشی دایر گردیده‌است.
اخیراً رشته فلسفه علم و فلسفه اخلاق در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین دکتری فلسفه غرب باگرایش عصرجدید هم افزوده شده‌است. دانشجویان در زمینه فلسفه اسلامی و فلسفه غرب آموزش می‌بینند.

دپارتمان علوم سیاسی

دپارتمان آموزشی علوم سیاسی از سال ۱۳۷۳ تا کنون دایر است. دوره کارشناسی ارشد علوم سیاسی در دو گرایش علوم سیاسی مسایل ایران(از سال ۱۳۷۸)، اندیشه‌های سیاسی (فلسفه سیاسی غرب و اسلام)از سال ۱۳۷۸ و مطالعات منطقه‌ای (گرایش خاورمیانه و شمال آفریقا) از سال (۱۳۸۹)، روابط بین‌الملل (از سال ۱۳۹۳)و مقطع دکتری رشته علوم سیاسی - مسائل ایران (از سال ۱۳۹۳) دایر شده‌است.

دپارتمان الهیات

تأسیس دپارتمان آموزشی معارف قرآن در سال ۱۳۸۳ و در همان سال پذیرش دانشجویان در رشته کارشناسی ارشد معارف قرآن آغاز شده‌است در ادامه این دپارتمان گسترش پیدا کرد و در مقطع کارشناسی رشته های فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوق و علوم قرآن و حدیث و در مقطع کارشناسی ارشد رشته فقه و مبانی حقوق (از سال ۱۳۹۳) و علوم قرآن و حدیث و در مقطع دکتری فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشجو پذیرفت.

دپارتمان زبان انگلیسی

دپارتمان آموزشی مترجمی زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی روزانه در دو گرایش مترجمی زبان انگلیسی و آموزش زبان انگلیسی (از سال ۱۳۸۷) به آموزش دانشجویان مشغول است.

بخشهای دیگر

جستارهای وابسته

پانویس

منابع

  • وبگاه دانشگاه مفید
  • ویکی‌پدیای انگلیسی: Mofid University
  • ویکی‌پدیای انگلیسی: Abdolkarim Mousavi Ardebili
  • شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساسنامه دانشگاه علوم انسانی (دارالعلم) مفید(ره)
  • همان (۱۳۶۹مجموعه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی (مربوط به سالهای ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۷)، تهران: اداره کل قوانین و مقررات کشور پارامتر |چاپ= اضافه است (کمک)

پیوند به بیرون