دانشگاه مفید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۴°۳۶′۲۵″شمالی ۵۰°۵۰′۵۶″شرقی / ۳۴٫۶۰۶۸۶۷°شمالی ۵۰٫۸۴۸۹۲۱°شرقی / 34.606867; 50.848921


دانشگاه مفید قم المقدسه
Another day in Mofid University - panoramio.jpg
تأسیس ۱۳۶۱
نوع دولتی
رئیس سید مسعود موسوی اردبیلی
هیئت امنا سیدعلی محقق داماد، احمد احمدی، محمدعلی صدیقی گیلانی، سیدسعید موسوی اردبیلی، سیدعلی موسوی اردبیلی، سعید رهایی، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، نماینده وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، استاندار قم
معاون آموزشی مرتضی محمدی
مکان قم
نام مستعار دارالعلم مفید
وب‌گاه www.mofidu.ac.ir

دانشگاه مفید دانشگاهی در زمینه علوم انسانی با روش و نگرش جدید حوزوی-دانشگاهی است که در شهر قم قرار دارد و در اوایل بنیانگذاری به دارالعلم مفید مشهور بود. این دانشگاه در سال ۱۳۶۸ خورشیدی (۱۴۰۹ قمری) توسط عبدالکریم موسوی اردبیلی بنیانگذاری شده و از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش و نیز آزمون اختصاصی ویژه طلاب حوزه‌های علمیه دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه از جهت آموزش همزمان دروس دانشگاهی و حوزوی به دانشگاه علوم اسلامی رضوی شباهت دارد.

اساسنامه دانشگاه مفید در تابستان سال ۱۳۶۷ تهیه و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. طبق ماده یک اساسنامه دانشگاه مفید، اهداف این دانشگاه در چند بند بیان شده‌است:

  1. مطالعه و تحقیق در علوم و معارف اسلامی و بازنگری در علوم انسانی بر اساس مبانی و موازین اسلامی.
  2. فراهم آوردن زمینه‌های لازم جهت گسترش فعالیت‌های علمی-پژوهشی در جهان اسلام و ارزیابی تحقیقات مشابه آن و معرفی و بکارگیری نتایج تحقیقات انجام شده در وجوه گوناگون حیات فرهنگی و اجتماعی ملل اسلامی.

گروه‌های آموزشی[ویرایش]

گروه مترجمی زبان انگلیسی[ویرایش]

گروه آموزشی مترجمی زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی روزانه در دو گرایش حضوری و نیمه حضوری (از سال ۱۳۸۷) به آموزش دانشجویان مشغول است. از اعضای هیئت علمی این گروه می‌توان به مرتضی نعمت اللهی، الهام فراهانی و محسن محمودی اشاره کرد.

گروه اقتصاد[ویرایش]

گروه آموزشی اقتصاد در مقطع کارشناسی اقتصاد نظری (از سال ۱۳۶۸ تاکنون)، اقتصاد بازرگانی (از سال ۱۳۸۷) و پول و بانکداری (از سال ۱۳۸۲)، در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم اقتصادی (از سال ۱۳۷۳)و اقتصاد اسلامی (از سال ۱۳۹۰) و بانکداری اسلامی (از سال ۱۳۹۳) دوره دکتری تخصصی (P.H.D) علوم اقتصادی (از سال ۱۳۸۰) به آموزش دانشجویان مشغول است.

گروه فلسفه[ویرایش]

آموزش کارشناسی فلسفه در سال ۱۳۷۲ خورشیدی در این گروه آموزشی راه‌اندازی شده‌است. رشته فلسفه غرب دانشگاه مفید قم در بین دانشگاههای تراز اول کشور مطرح می‌باشد. در سال ۱۳۷۷ کارشناسی ارشد فلسفه غرب و در سال ۱۳۷۸ کارشناسی ارشد فلسفه و کلام اسلامی و فلسفه دین در این گروه آموزشی دایر گردیده‌است.
اخیراً رشته فلسفه علم هم افزوده شده‌است. دانشجویان در زمینه فلسفه اسلامی و فلسفه غرب آموزش می‌بینند.

گروه علوم سیاسی[ویرایش]

گروه آموزشی علوم سیاسی از سال ۱۳۷۳ تا کنون دایر است. دوره کارشناسی ارشد علوم سیاسی در دو گرایش علوم سیاسی مسایل ایران(از سال ۱۳۷۸)، اندیشه‌های سیاسی (فلسفه سیاسی غرب و اسلام)از سال ۱۳۷۸ و مطالعات منطقه‌ای (گرایش خاورمیانه و شمال آفریقا) از سال (۱۳۸۹)، روابط بین‌الملل (از سال ۱۳۹۳)و مقطع دکتری رشته علوم سیاسی - مسائل ایران (از سال ۱۳۹۳) دایر شده‌است.

گروه حقوق[ویرایش]

گروه آموزشی حقوق به عنوان دومین گروه آموزشی در دانشگاه مفید (پس از گروه اقتصاد) در سال ۱۳۷۰ ایجاد شده‌است و به دلیل قدمت و کیفیت آموزشی بالا از معتبرترین دانشکده‌های حقوق کشور محسوب می‌شود. در مقطع کارشناسی رشته حقوق و مقطع کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل و کارشناسی ارشد حقوق خصوصی و کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی در این گروه آموزشی (به ترتیب از سال ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵)، حقوق بشر (ازسال)، حقوق عمومی (از سال ۱۳۹۳) دایر شده‌اند. در رشته دکترای تخصصی (P.H.D) حقوق خصوصی نیز از بهمن ۱۳۸۱ و دکتری تخصصی حقوق بین‌الملل عمومی (از سال ۱۳۹۳) آغاز به پذیرش دانشجو نموده‌است.

گروه معارف قرآن[ویرایش]

تأسیس گروه آموزشی معارف قرآن در سال ۱۳۸۳ و در همان سال پذیرش دانشجویان در رشته کارشناسی ارشد معارف قرآن آغاز شده‌است و در مقطع کارشناسی ارشد رشته فقه و مبانی حقوق (از سال ۱۳۹۳) و مقطع کارشناسی علوم قرآن و حدیث و مقطع دکتری فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشجو می‌پذیرد.

بخشهای دیگر[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • وبگاه دانشگاه مفید
  • ویکی‌پدیای انگلیسی: Mofid University
  • ویکی‌پدیای انگلیسی: Abdolkarim Mousavi Ardebili
  • شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساسنامه دانشگاه علوم انسانی (دارالعلم) مفید(ره)
  • همان (۱۳۶۹مجموعه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی (مربوط به سالهای ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۷)، تهران: اداره کل قوانین و مقررات کشور پارامتر |چاپ= اضافه است (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]