دانشگاه مفید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۴°۳۶′۲۵″شمالی ۵۰°۵۰′۵۶″شرقی / ۳۴٫۶۰۶۸۶۷°شمالی ۵۰٫۸۴۸۹۲۱°شرقی / 34.606867; 50.848921

دانشگاه مفید
Mofid-University-Qom.jpg
شعار پای در سنت، رو به آینده
تأسیس ۱۳۶۸
نوع غیردولتی - غیرانتفاعی
بنیانگذار سید عبدالکریم موسوی اردبیلی
رئیس سید مسعود موسوی اردبیلی
هیئت امنا سید علی محقق داماد، محمدعلی صدیقی گیلانی، سید مسعود موسوی اردبیلی، میرسعید موسوی اردبیلی، سید علی موسوی اردبیلی، مسعود ادیب، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، محمدرضا یوسفی شیخ رباط، مجید رضایی، و همچنین استاندار قم و نماينده وزارت علوم، تحقيقات و فناوری.
معاون آموزشی مرتضی محمدی
معاون پژوهشی حسین سلیمانی
مکان قم
وب‌گاه www.mofidu.ac.ir

دانشگاه مفید دانشگاهی غیردولتی-غیرانتفاعی در حوزه علوم انسانی است که در سال ۱۳۶۸ توسط سید عبدالکریم موسوی اردبیلی در شهر قم تأسیس شد. سید مسعود موسوی اردبیلی، از سال ۱۳۹۵ ریاست دانشگاه مفید را بر عهده دارد. هدف این دانشگاه، بازنگری و تلفیق علوم حوزوی و دانشگاهی، نظریه‌پردازی و پاسخ به مسائل دنیای معاصر از دیدگاه اسلام اعلام شده است. دانشگاه مفید، ۳۶ گرایش تحصیلی در ۶ دپارتمان اقتصاد، حقوق، فلسفه، علوم سیاسی، الهیات و معارف اسلامی، و زبان انگلیسی دارد.[۱]

ورود به دانشگاه مفید، از ۳ طریق کنکور سراسری، آزمون اختصاصی ویژه طلاب حوزه‌های علمیه، و همچنین ورود بدون آزمون برای استعدادهای درخشان و اتباع خارجی امکان‌پذیر است.[۲]

مجله علمی-پژوهشی «نامه مفید»، در دانشگاه مفید منتشر می‌شده و اولین مجله علمی-پژوهشی در استان قم بوده است. دانشگاه مفید همچنین اولین کلینیک حقوقی در ایران را تأسیس کرده و دارنده تنها مجله تخصصی دوزبانه حقوق بشر در ایران است. کتابخانه دانشگاه مفید، یکی از بزرگترین و غنی‌ترین کتابخانه‌های دانشگاه در ایران دانسته می‌شود. تعداد دانشجویان دانشگاه مفید، حدود ۲ هزار مرد و زن است.

تاریخچه تأسیس[ویرایش]

اساسنامه دانشگاه مفید در تابستان ۱۳۶۷ش به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید[۳] و ساختمان و محوطه دانشگاه در زمینی به مساحت ۴۵ هکتار ساخته شد و در سال ۱۳۶۸، با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری[۴] و تحت نظارت سازمان سنجش و آموزش کشور، با پذیرش تعداد اندکی دانشجو از بین طلاب حوزه‌های علمیه، با راه‌اندازی دپارتمان اقتصاد آغاز به کار کرد. دپارتمان‌های حقوق، فلسفه و علوم سیاسی دانشگاه مفید نیز بین سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۳ راه‌اندازی شد. دپارتمان الهیات و معارف اسلامی در سال ۱۳۸۳، و دپارتمان زبان انگلیسی در سال ۱۳۸۶ آغاز به کار کردند. دانشجویان دانشگاه مفید در سال‌های ابتدایی تنها از میان طلاب حوزه‌های علمیه پذیرش می‌شدند، اما از سال ۱۳۸۲، ورود به این دانشگاه برای همه داوطلبان زن و مرد، امکانپذیر شد.

رؤسای دانشگاه[ویرایش]

ریاست دانشگاه مفید، از ابتدای تأسیس در سال ۱۳۶۸ تا سال ۱۳۹۵ در اختیار سید عبدالکریم موسوی اردبیلی بود و از سال ۱۳۹۵ تاکنون، سید مسعود موسوی اردبیلی رییس دانشگاه مفید است.

مؤسس دانشگاه[ویرایش]

سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، بنیانگذار دانشگاه مفید، از مراجع تقلید شیعه و از نزدیکان امام خمینی در جریان انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ بوده و پیش از انقلاب اسلامی، مؤسساتی مانند مکتب امیرالمؤمنین، کانون توحید و مدارس مفید را اداره می‌کرده است. وی عضو شورای انقلاب، عضو مجلس خبرگان قانون اساسی، نماینده دور اول مجلس خبرگان رهبری، امام جمعه موقت تهران، دادستان کل کشور، رییس دیوان عالی کشور، عضو شورای بازنگری قانون اساسی، مسئول اجرای فرمان ۶ ماده‌ای امام خمینی بوده است. وی پس از درگذشت امام خمینی در سال ۱۳۶۸ از فعالیت‌های اجرایی و حکومتی کناره گرفت و به قم رفت. سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، در ۳ آذر ۱۳۹۵ و در ۹۱ سالگی درگذشت و در حرم حضرت معصومه دفن شد.[۵]

دپارتمان‌های آموزشی[ویرایش]

دپارتمان اقتصاد[ویرایش]

اولین دپارتمان آموزشی دانشگاه مفید، دپارتمان اقتصاد بوده است که سال ۱۳۶۸ در مقطع کارشناسی اقتصاد نظری، شروع به پذیرش دانشجو کرده است. مقطع کارشناسی ارشد این دپارتمان آموزشی، در سال ۱۳۷۳، و مقطع دکتری تخصصی، در سال ۱۳۸۰ راه‌اندازی شده است.

گرایش‌های اقتصاد در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مفید عبارتند از: اقتصاد مالی اسلامی، اقتصاد اسلامی، بانکداری اسلامی، توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی، و همچنین اقتصاد نظری. در مقطع دکتری، گرایش‌های اقتصاد پولی و اقتصاد بین‌الملل در این دانشگاه ارائه می‌شود.

دانشگاه مفید، از مراکز آکادمیک پیشرو در رابطه با اقتصاد اسلامی به شمار می‌رود.[۶]

دپارتمان حقوق[ویرایش]

دپارتمان حقوق دانشگاه مفید در سال ۱۳۷۰ آغاز به کار کرده و به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی پرداخته است. مقطع کارشناسی ارشد در سال ۱۳۷۴ و دکتری در سال ۱۳۸۱، در این دپارتمان راه‌اندازی شده است. همچنین این دپارتمان از معدود دپارتمان‌های آموزشی در ایران است که از سال ۱۳۸۳، گرایش حقوق بشر را در مقطع کارشناسی ارشد راه‌اندازی کرده است.

گرایش‌های دپارتمان حقوق در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مفید عبارتند از: حقوق بشر، حقوق بین الملل، حقوق عمومی، حقوق جزا و جرم‌شناسی، و همچنین حقوق خصوصی. در مقطع دکتری نیز گرایش حقوق خصوصی و حقوق بین‌الملل عمومی در این دانشگاه ارائه می‌شود.

دپارتمان حقوق دانشگاه مفید یکی از دپارتمان‌های معتبر حقوقی در میان دانشگاه‌های ایران است. ارائه خدمات علمی و عام‌المنفعه حقوقی از طریق کلینیک حقوقی دانشگاه مفید، از جمله ویژگی‌های دپارتمان مذکور است. از آنجا که دانشگاه مفید جزو دانشگاه‌های گروه اول در ایران است، فارغ‌التحصیلان هر یک از مقاطع تحصیلی دپارتمان حقوق این دانشگاه، به شرط کسب معدل لازم، بدون شرکت در آزمون کتبی شغل قضاوت، می‌توانند به صورت مستقیم در مصاحبه علمی آن حضور یابند.[۷]

دپارتمان فلسفه[ویرایش]

دپارتمان فلسفه، سومین دپارتمان دانشگاه مفید، از سال ۱۳۷۲ تأسیس شد و در مقطع کارشناسی رشته فلسفه، به پذیرش دانشجو پرداخت. راه‌اندازی دوره کارشناسی ارشد، در سال ۱۳۷۷ و دوره دکتری در سال ۱۳۹۴ صورت گرفت.

گرایش‌های دپارتمان فلسفه در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از: فلسفه غرب، فلسفه و کلام اسلامی، الهیات و معارف اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، فلسفه دین، فلسفه علم، و فلسفه اخلاق. همچنین گرایش‌ها در مقطع دکتری عبارتند از: فلسفه عصر جدید، و فلسفه و کلام اسلامی. دانش‌آموختگان دپارتمان فلسفه دانشگاه مفید، جزو رتبه‌های برتر در مقاطع تحصیلات تکمیلی بوده‌اند.[۸]

دپارتمان علوم سیاسی[ویرایش]

دپارتمان علوم سیاسی دانشگاه مفید در سال ۱۳۷۳ تأسیس شد و تا سال ۱۳۷۷، فقط در مقطع کارشناسی به پذیرش دانشجو در رشته علوم سیاسی می‌پرداخت. از سال ۱۳۷۸، دوره کارشناسی ارشد و از سال ۱۳۹۳، مقطع دکتری در این دپارتمان راه‌اندازی شد.

گرایش‌های دپارتمان علوم سیاسی در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از: علوم سیاسی، اندیشه سیاسی در اسلام، مطالعات منطقه‌ای و روابط بین‌الملل، و همچنین در مقطع دکتری رشته علوم سیاسی، گرایش مسائل ایران، به پذیرش دانشجو می‌پردازد.[۹]

دپارتمان الهیات و معارف اسلامی[ویرایش]

دپارتمان الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مفید در سال ۱۳۸۳، با راه‌اندازی دوره کارشناسی ارشد معارف قرآن آغاز به کار کرد. دوره علوم قرآن و حدیث در مقطع کارشناسی، و همچنین فقه و مبانی حقوق اسلامی در مقطع دکتری، در سال ۱۳۹۰ در این دپارتمان آغاز به کار کرد. هم‌اکنون در مقطع کارشناسی، گرایش‌های ادیان و عرفان، علوم قرآن و حدیث، و همچنین فقه و مبانی حقوق اسلامی، در مقطع کارشناسی به پذیرش دانشجو می‌پردازد. گرایش‌های ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از: علوم قرآن و حدیث، و فقه و مبانی حقوق اسلامی. همچنین رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی، در مقطع دکتری، به پذیرش دانشجو می‌پردازد.[۱۰]

دپارتمان زبان انگلیسی[ویرایش]

دپارتمان زبان انگلیسی دانشگاه مفید در سال ۱۳۸۶ تأسیس شد و رشته مترجمی زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی، در آن ارائه می‌شود.[۱۱]

مراکز مطالعاتی[ویرایش]

دانشگاه مفید، ۴ مرکز مطالعاتی تخصصی دارد که مشغول به فعالیت‌های پژوهشی هستند.


مرکز مطالعات قرآن[ویرایش]

مرکز مطالعات قرآن دانشگاه مفید در سال ۱۳۸۵ تأسیس شده و برنامه‌های مختلفی از جمله همایش‌ها و کارگاه‌های دوره‌ای را با حضور اساتید داخلی و خارجی برگزار کرده است. این مرکز، نشریه‌ای تخصصی با عنوان پرتو وحی را از سال ۱۳۹۳ منتشر می‌کند. حامد شیواپور، مدیر مرکز مطالعات قرآن دانشگاه مفید است.

اهداف مرکز مطالعات قرآن، عبارتند از: تدوین و تبیین معارف قرآنی با تأکید بر مکتب اهل بیت، حمایت از پژوهشگران حوزه مطالعات قرآن، مطالعه مسائل جدید فکری جهان معاصر از منظر قرآن کریم، و همچنین تلاش برای تبیین اصول مشترک قرآنی در جوامع اسلامی و در سطح بین‌الملل.[۱۲]

مرکز مطالعات حقوق بشر[ویرایش]

مرکز مطالعات حقوق بشر دانشگاه مفید در سال ۱۳۸۲ با هدف ساماندهی فعالیت‌های دانشگاه مفید در حوزه حقوق بشر تأسیس شده است. برگزاری ۱۰ همایش بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی، برگزاری ۳۴ کارگاه آموزشی و مدرسه تابستانی، ۸۹ مورد مشارکت در همایش‌ها، نشست‌ها و کارگاه‌های ملی و بین‌المللی، ۸ اثر پژوهشی منتشرشده، ۱۲ اثر پژوهشی در دست انتشار، و ۵۹ نشست علمی و کرسی ترویجی، از جمله فعالیت‌های مرکز مذکور است.

مرکز مطالعات حقوق بشر، دارای اولین و تنها نشریه تخصصی دوزبانه حقوق بشر در ایران، با عنوان دوفصلنامه حقوق بشر است که از سال ۱۳۸۵، بیش از ۲۵ شماره از آن انتشار یافته و به صورت چاپی و الکترونیکی در دسترس است. رشته حقوق بشر در دانشگاه مفید، ابتدا در این مرکز آغاز به کار کرده، اما در سال ۱۳۹۴، امور آموزشی آن به دپارتمان حقوق واگذار شده است. اولین کلینیک حقوقی ایران، در این مرکز راه‌اندازی شده است.

برخی از همایش‌های بین‌المللی برگزارشده از سوی مرکز مطالعات حقوق بشر دانشگاه مفید عبارتند از: «حقوق بشر و گفتگوی تمدن‌ها»، «مبانی نظری و حقوق بشر»، «هویت‌ها، تفاوت‌ها و حقوق بشر»، «حقوق بشر و دین»، «صلح، حقوق بشر و دین»، «اسلام و حقوق بشردوستانه بین‌المللی»، «نقش ادیان و رهبران دینی در مقابله با خشونت علیه کودکان»، «ادیان ابراهیمی و همزیستی مسالمت‌آمیز»، و «معاضدت حقوقی و کلینیک‌های حقوقی».

اهداف مرکز مذکور، تولید دانش و توسعه ادبیات در حوزه حقوق بشر با تأکید بر پژوهش‌های میان‌رشته‌ای، تبیین نسبت میان حقوق بشر، ادیان و تمدن‌ها، و همچنین تبیین اندیشه‌های راستین اسلام در زمینه حقوق بشر برای دستیابی به اصولی همچون صلح، عدالت، آزادی و امنیت، اعلام شده است. مدیریت مرکز مطالعات حقوق بشر، بر عهده سید مسعود موسوی اردبیلی است.[۱۳]

مرکز مطالعات اقتصادی[ویرایش]

مرکز مطالعات اقتصادی دانشگاه مفید در سال ۱۳۸۴ تأسیس شد و انجام طرح‌های تحقیقاتی، برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های کوتاه‌مدت، همایش‌ها، سخنرانی‌ها، نشست‌های تخصصی و ارائه مشاوره به نهادهای اجرایی کشور، برخی از اقدامات آن بوده است. ایجاد بانک اطلاعاتی و اطلاع‌رسانی درباره کتاب‌ها و مقالات اقتصادی، خصوصا اقتصاد اسلامی، و همچنین ایجاد بانک اطلاعاتی درباره مراکز و متخصصان حوزه اقتصاد و مخصوصا اقتصاد اسلامی، تشکیل حلقه‌های علمی-پژوهشی در موضوعات اقتصادی، فراهم کردن مشارکت دانشجویان در کارگاه‌های آموزشی داخل و خارج کشور، حمایت از تحقیقات دانشجویی، از دیگر اقدامات مرکز مطالعات اقتصادی دانشگاه مفید است.

دوفصلنامه علمی‌-پژوهشی مطالعات و سیاست‌های اقتصادی، از تولیدات مرکز مذکور است که به صورت چاپی و الکترونیکی انتشار می‌یابد. برخی از همایش‌های برگزار شده از سوی مرکز مطالعات اقتصادی عبارتند از: «اندیشه‌های اقتصادی شهید صدر»، «وقف در بازار سرمایه»، «مبانی فقهی و اقتصادی مالیات‌های اسلامی»، و «بررسی اندیشه‌های قرآنی و اقتصادی آیت الله طالقانی».

اهداف این مرکز عبارتند از: ساماندهی و تمرکز فعالیت‌های دانشگاه مفید در حوزه اقتصاد، تولید دانش و توسعه ادبیات اقتصادی، با تأکید بر پژوهش‌های اقتصاد اسلامی و میان‌رشته‌ای، تبیین و ترویج اندیشه‌های اسلامی در زمینه اقتصاد، تبیین مبانی و اصول جاری در نظام اقتصادی مبتنی بر تعالیم اسلامی، مشاوره و تبادل علمی با مراکز مشابه در داخل و خارج از کشور. مدیر این مرکز، محمدرضا یوسفی شیخ‌رباط است.[۱۴]

مرکز مطالعات حقوق تطبیقی[ویرایش]

مرکز مطالعات حقوق تطبیقی دانشگاه مفید، در سال ۱۳۸۸ تأسیس شده است. دوفصلنامه علمی-پژوهشی با عنوان «حقوق تطبیقی» توسط این مرکز منتشر می‌شود. همچنین این مرکز در برگزاری همایش‌هایی مشارکت داشته است؛ از جمله: «حقوق ملی و بین‌المللی از سنت تا پست‌مدرن»، «حقوق تطبیقی و حقوق تجارت اسلامی»، «اصول ۲۰۱۰ یونیدورا و اصول قراردادهای تجاری بین‌المللی و حقوق داخلی»، «اجرای حقوق اسلامی در نظام حقوقی فرانسه و اروپا».

اهداف این مرکز عبارتند از: تحقیق و تطبیق مباحث و دستاوردهای علمی در نظام‌های مختلف حقوقی به منظور گسترش و تحول دانش حقوق و دستیابی به بهترین قواعد، مطالعه و تطبیق میان آموزه‌های فقه اسلامی به ویژه فقه امامیه با آموزه‌های دانش حقوق و تبیین مبانی فقهی موضوعات و مسائل حقوقی، ارزیابی و نقد علمی قوانین و مقررات ملی در حوزه‌های گوناگون حقوقی به منظور اصلاح و به‌روزرسانی آنها، و رفع خلأها و کاستی‌ها در زمینه‌های نظریه‌پردازی و اجرایی. مدیر مرکز مطالعات حقوق تطبیقی، حسین جعفری است.[۱۵]

کلینیک حقوقی[ویرایش]

کلینیک حقوقی دانشگاه مفید که اولین نمونه از نوع خود در جمهوری اسلامی ایران شناخته می‌شود، در سال ۱۳۸۶ در دانشگاه مفید تأسیس شد. این کلینیک، نهادی مردمی-دانشگاهی است که با هدف ارائه خدمات حقوقی رایگان به محرومان و مشاوره به آسیب‌دیدگان اجتماعی برای بازپروری آنان تأسیس شده است. بنابر اهداف اعلام شده این مرکز، سرعت بخشیدن به حل منازعات به روش‌های مسالمت‌آمیز، و همچنین افزایش آگاهی مردم درباره قوانین و در نتیجه نهادینه کردن حقوق شهروندی، از دیگر اهداف آن است.

برگزاری همایش‌های بین‌المللی، مدارس تابستانی و سمینارهای علمی، با همکاری نهادهای داخل و خارج از ایران، از جمله اقدامات کلینیک حقوقی دانشگاه مفید است. این مرکز، با نهادهایی از جمله سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی، وزارت دادگستری، و همچنین مراجع ملی و بین‌المللی حقوقی، همکاری مستمر دارد.[۱۶]

مرکز آموزش‌های آزاد و مجازی[ویرایش]

مرکز آموزش‌های آزاد و مجازی دانشگاه مفید، با هدف توانمندسازی، مهارت‌افزایی، و ایجاد فرصت‌های شغلی و هدایت شغلی متقاضیان دانشگاهی و غیردانشگاهی، در سال ۱۳۹۵ تأسیس شد. برگزاری دوره‌ها، کارگاه‌ها و همایش‌های عمومی و تخصصی از قبیل ICDL، کارآفرینی، حسابداری، بیمه، تایپ سریع، فتوشاپ، فن بیان، ویراستاری، آموزش زبان انگلیسی و آموزش نحوه ثبت شرکت‌ها، برخی از این اقدامات است.

مرکز آموزش زبان دانشگاه مفید زیر نظر مرکز آموزش‌های آزاد و مجازی فعالیت می‌کند و به آموزش آزاد زبان‌های انگلیسی، عربی، فرانسه، آلمانی و... می‌پردازد. بر اساس آمارهای اعلام‌شده این مرکز، تاکنون نزدیک به ۸۰ درصد فراگیران آن، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم وارد بازار کار شده‌اند. مرکز آموزش‌های آزاد و مجازی، دوره‌های خود را به همراه صدور گواهینامه رسمی برای شرکت‌کنندگان برگزار می‌کند.

کتابخانه و مرکز اسناد[ویرایش]

کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه مفید، از ابتدای تأسیس این دانشگاه، راه‌اندازی شده و هم‌اکنون نزدیک به ۲۴۵ هزار مدرک کتابخانه‌ای شامل ۱۰۲ هزار جلد کتاب به زبان‌های فارسی و عربی، ۶۱ هزار جلد کتاب به زبان‌های اروپایی، بیش از هزار عنوان نشریه ادواری در ۸۰ هزار نسخه، و ۲۵۰۰ پایان‌نامه را در دسترس دانشجویان و پژوهشگران قرار می‌دهد. این کتابخانه، از نظر وسعت منابع، اولین کتابخانه دانشگاهی استان قم، و چهارمین کتابخانه دانشگاهی ایران است.[۱۷]

کتابخانه دانشگاه مفید از رده‌بندی کنگره استفاده می‌کند و به صورت قفسه‌باز در دسترس است. زمینه اصلی کتاب‌های آن، موضوعات مختلف علوم انسانی است. مراجعه‌کنندگان می‌توانند با استفاده از رایانه‌های کتابخانه، به اطلاعات کتابشناختی، پایگاه‌های اطلاعاتی و منابع الکترونیکی،‌ دسترسی پیدا کنند. این کتابخانه همچنین ایده‌پرداز مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم (مکتا) و عضوی از آن است و اعضای کتابخانه می‌توانند به منابع ۴۰ کتابخانه دانشگاهی، تخصصی و حوزوی ایران دسترسی داشته باشند. آرشیو روزنامه‌های معتبر از سال ۱۳۰۴ش نیز در این کتابخانه قابل دسترسی است.[۱۸]

سازمان انتشارات[ویرایش]

سازمان انتشارات دانشگاه مفید، در سال ۱۳۸۰ تأسیس شد و مسئولیت جذب و انتشار آثار علمی و پژوهشی اساتید و محققان داخل و خارج از دانشگاه را بر عهده دارد. آثار فراوان تألیفی و ترجمه، در موضوعات مختلفی از جمله فلسفه، اقتصاد، حقوق، علوم سیاسی، الهیات، عرفان، عمومی و... توسط این سازمان منتشر شده است.[۱۹][۲۰] سازمان انتشارات دانشگاه مفید، هر ساله در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور می‌یابد و به معرفی آثار خود می‌پردازد. مسئولیت چاپ و انتشار نشریات دانشگاه مفید نیز بر عهده این مرکز است. این نشریات عبارتند از:

 1. فصلنامه نامه مفید، اولین نشریه دانشگاه مفید و اولین نشریه علمی-پژوهشی استان قم، از بهار ۱۳۷۴، هر سه ماه یک بار منتشر می‌شده است. این فصلنامه، از نشریات معتبر میان‌رشته‌ای در حوزه علوم انسانی بوده است که در سال ۱۳۹۳، و پس از انتشار ۱۰۰ شماره، در سه نشریه مجزا با نام‌های حقوق تطبیقی، مطالعات و سیاست‌های اقتصادی، و هستی و شناخت، منتشر می‌شود.[۲۱]
 2. دوفصلنامه علمی-پژوهشی هستی و شناخت، در حوزه فلسفه، از سال ۱۳۹۳ منتشر می‌شود و پیش از آن، از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳، با عنوان نشریه نامه فلسفی، به عنوان بخشی از فصلنامه نامه مفید، انتشار می‌یافته است. مباحث تطبیقی در فلسفه اسلامی و فلسفه غرب، از جمله موضوعات این دوفصلنامه است که سردبیری آن را سید ضیاء موحد بر عهده دارد.[۲۲]
 3. دوفصلنامه علمی-پژوهشی مطالعات و سیاست‌های اقتصادی، از سال ۱۳۹۳ با هدف گسترش مفاهیم اقتصادی در ایران، انعکاس دیدگاه‌های موجود،‌ و ارائه نظریات نوین اقتصاددانان، خصوصا در بُعد اقتصاد اسلامی، انتشار می‌یابد و سردبیر آن، اکبر کمیجانی است. این نشریه پیش از سال ۱۳۹۳، با عنوان نامه اقتصادی و ذیل مجله نامه مفید، منتشر می‌شده است.[۲۳]
 4. دوفصلنامه علمی-پژوهشی حقوق تطبیقی، با هدف تحلیل و تطبیق مباحث و دستاوردهای حقوقی در سیستم‌های حقوقی اصیل، گسترش و ارتقای دانش حقوقی، بررسی تحلیلی نظام حقوقی اسلام و مطالعه تطبیقی آن با دیگر نظام‌های حقوقی معاصر، از سال ۱۳۹۰ انتشار می‌یابد و ربیعا اسکینی، سردبیری آن را بر عهده دارد.[۲۴]
 5. دوفصلنامه حقوق بشر،با هدف گسترش پژوهش‌های اصولی در حوزه حقوق بشر، ارائه جدیدترین مطالعات، دستاوردها و پژوهش‌های بین رشته‌ای اندیشمندان داخلی و خارجی، تقویت گفتمان حقوق بشر بین نظام‌های حقوقی با رویکرد حقوق بشری و ارائه جدیدترین دیدگاه‌های اندیشمندان مسلمان در حوزه حقوق بشر، از سال ۱۳۸۵ منتشر می‌شود و سردبیری آن را سید محمد قاری سیدفاطمی بر عهده دارد.[۲۵]
 6. دوفصلنامه پرتو وحی، با هدف تقویت مطالعات و پژوهش‌های مرتبط با علوم قرآن، و نیز انتشار آخرین دستاوردهای علمی پژوهشگران درباره قرآن کریم، از سال ۱۳۹۳ انتشار می‌یابد و سردبیر آن، حامد شیواپور است.[۲۶]
 7. دوفصلنامه سیاست‌نامه مفید، از سال ۱۳۹۶ انتشار می‌یابد و سردبیر آن محمود شفیعی است. این نشریه به دنبال آن است که دانش سیاسی را تجربه مشترک بشری و متعلق به همه افراد و گروه‌ها معرفی کند، و همچنین در پی نهادینه کردن این باور است که بهره‌گیری عملی از تجربه‌های بشری در جامعه اسلامی، نیازمند بازنگری آن تجربه با تکیه بر سنت دینی و تجربه تاریخی مسلمانان و ایرانیان است.[۲۷]
 8. نشریه علمی-دانشجویی دانش‌پژوهان، حاوی مقالات دانشجویان دانشگاه مفید است. همچنین مصاحبه، نقد، تلخیص، گزارش‌های علمی، متن سخنرانی، کنفرانس و... نیز در این نشریه منتشر می‌شود. سردبیر نشریه دانش‌پژوهان، علی‌اکبر گلقندشتی است.[۲۸]

بورسیه تحصیلی[ویرایش]

بر اساس سیاست‌های دانشگاه مفید برای جذب طلاب واجد صلاحیت حوزه‌های علمیه و آموزش علوم روز به آنها، هر ساله طلاب متقاضی به شرط دارا بودن شرایط لازم، و قبولی در آزمون اختصاصی و مصاحبه حضوری، می‌توانند از امتیاز تحصیل رایگان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، برخوردار شوند.[۲۹] این بورسیه، با عنوان «بورس آیت الله العظمی موسوی اردبیلی» شناخته می‌شود. از سال تحصیلی ۹۷-۹۸، این دانشجویان، کمک‌هزینه تحصیلی ماهانه هم دریافت خواهند کرد.

بیشتر اعضای هیأت علمی دانشگاه مفید، از میان دانش‌آموختگان بورسیه این دانشگاه برگزیده شده‌اند. از ابتدای تأسیس دانشگاه مفید تاکنون، بیش از ۱۴۰۰ طلبه آقا و خانم، به عنوان دانشجوی بورسیه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، در دانشگاه مفید تحصیل کرده‌اند.[۳۰] آزمون اختصاصی دانشگاه مفید ویژه طلاب حوزه‌های علمیه، هر ساله در فصل بهار و با نظارت سازمان سنجش و آموزش کشور در محل دانشگاه مفید برگزار می‌شود.[۳۱]

امکانات رفاهی[ویرایش]

 • خوابگاه‌ها: دانشگاه مفید دارای دو مجتمع خوابگاهی با ظرفیت بیش از ۱۶۰۰ نفر برای اسکان دانشجویان زن و مرد است. این دو مجتمع در کنار دانشگاه و شامل امکانات رفاهی کامل است. این خوابگاه‌ها محدودیت اقامت در زمان تحصیل برای حضور دانشجویان را ندارند.[۳۲]


خوابگاه پسران دانشگاه مفید، در فاصله ۵۰۰ متری از دانشگاه احداث شده و دارای ۴ بلوک مجزا با ظرفیت ۱۲۷۰ نفر است. سالن مطالعه، نمازخانه، سالن تنیس روی میز و فوتبال دستی، بدنسازی، ایستگاه دوچرخه، پیست دوچرخه‌سواری، فروشگاه، آرایشگاه، رختشوخانه مرکزی، سالن تلویزیون، زمین‌های ورزشی، سیستم گرمایشی و سرمایشی و آب‌شیرین‌کن مرکزی، از امکانات این خوابگاه است.

خوابگاه دختران دانشگاه مفید، در فاصله ۱۵۰۰ متری دانشگاه مفید قرار گرفته و دارای ۵ بلوک مجزا با ظرفیت ۳۴۰ نفر است. سالن مطالعه، اتاق مشاوره، نمازخانه، سالن تنیس روی میز و فوتبال‌دستی، بدنسازی، آب‌شیرین‌کن مرکزی و سالن تلویزیون، برخی از امکانات این خوابگاه است.

 • فضاهای ورزشی: دانشگاه مفید از دانشگاه‌های دارای سرانه مطلوب ورزشی است. دو قطعه زمین فوتبال با چمن مصنوعی، سالن ورزشی مسقف چندمنظوره برای فوتسال، والیبال، بسکتبال و ورزش‌های رزمی، و نیز سالنی مجزا برای ورزش‌های تنیس روی میز، دارت و فوتبال دستی در این دانشگاه ساخته شده است. علاوه بر بوستان و فضای سبز گسترده، امکانات ورزشی از قبیل دستگاه‌های ورزشی عمومی و جاده جنگلی ویژه پیاده‌روی و مسابقات دو، در دسترس دانشجویان است.
 • محوطه دانشگاه و فضای سبز: علیرغم ویژگی‌های اقلیمی و کویری بودن آب و هوای شهر قم، بیش از ۴۰ هکتار از مساحت ۴۵ هکتاری دانشگاه مفید، پوشیده از درخت و فضای سبز است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. «معرفی دانشگاه مفید قم».
 2. «دانشگاه مفید در ام القرای اسلامی از دانشمندان ایران و جهان بهره می گیرد».
 3. «دانشگاه مفید».
 4. «فهرست دانشگاه ها وموسسه های آموزش عالي مورد تائيد وزارت».
 5. «زندگی‌نامه».
 6. «گروه اقتصاد».
 7. «دانشكده حقوق».
 8. «بخش فلسفه».
 9. «دانشکده علوم سیاسی».
 10. «گروه علوم سیاسی».
 11. «بخش زبان انگلیسی».
 12. «مرکز مطالعات قرآن».
 13. «درباره مركز».
 14. «مرکز مطالعات اقتصادی».
 15. «درباره مرکز».
 16. «کلینیک حقوقی دانشگاه مفید».
 17. «کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه مفید».
 18. «معرفی کتابخانه».
 19. «چاپ ۵۰ کتاب توسط انتشارات دانشگاه مفید»؛ «انتشارات دانشگاه مفید».
 20. «کتاب «بانکداری بدون ربا از نظریه تا تجربه» منتشر شد».
 21. «نامه مفید».
 22. «دوفصلنامه علمی و پژوهشی هستی و شناخت».
 23. «دوفصلنامه علمی-پژوهشی مطالعات و سیاست‌های اقتصادی».
 24. «دوفصلنامه علمی و پژوهشی حقوق تطبیقی».
 25. «دوفصلنامه حقوق بشر».
 26. «مجله پرتو وحی».
 27. «سیاست‌نامه مفید».
 28. «اخبار نشریه دانش‌پژوهان»؛ «نشريه علمي - دانشجويي «دانش پژوهان» منتشر شد».
 29. «پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه مفید».
 30. [ «ثبت نام مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه مفيد آغاز شد»].
 31. [ «ثبت نام آزمون اختصاصی کارشناسی ارشد دانشگاه مفید قم 97»].
 32. «شرایط دریافت خوابگاه دانشجویی».

منابع[ویرایش]

 • وبگاه دانشگاه مفید
 • ویکی‌پدیای انگلیسی: Mofid University
 • ویکی‌پدیای انگلیسی: Abdolkarim Mousavi Ardebili
 • شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساسنامه دانشگاه علوم انسانی (دارالعلم) مفید(ره)
 • همان (۱۳۶۹مجموعه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی (مربوط به سالهای ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۷)، تهران: اداره کل قوانین و مقررات کشور

پیوند به بیرون[ویرایش]