دانشگاه ادیان و مذاهب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۶۵°۵۴′۱۴″ شمالی ۸۱°۲۳′۴۲″ شرقی / ۶۵.۹۰۳۸° شمالی ۸۱.۳۹۵۰° شرقی / 65.9038; 81.3950


دانشگاه ادیان و مذاهب
Logo.urd.ac.jpg
تأسیس ۱۳۸۴
نوع غیر دولتی
بنیانگذار سیدابوالحسن نواب
رئیس سیدابوالحسن نواب
معاون آموزشی جعفر طیاری
معاون دانشجویی محمدرضاآقایا
معاون پژوهشی امداد توران
ارائه دهنده رشته‌های ادیان ابراهیمی، ادیان غیر ابراهیمی، دین شناسی، شیعه شناسی، تاریخ تشیع، فرق تشیع، مذاهب اسلامی و عرفان و تصوف.
مکان قم
وب‌گاه http://www.urd.ac.ir

دانشگاه ادیان و مذاهب (University of Religions and Denominations) مرکزی آموزشی، پژوهشی و بین‌المللی است که در زمینهٔ ادیان و مذاهب در داخل و خارج از ایران فعالیت می‌کند. این دانشگاه غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیرتجاری است.[۱][۲]

تاریخچه[ویرایش]

 • سال ۱۳۷۳ شمسی (۱۹۹۴ میلادی) جمعی از دانشوران حوزه علمیه قم گرد هم آمدند تا در سه رشته ادیان ابراهیمی (مسیحیت و یهودیتادیان شرق (بودیسم، هندوئیسم، خاور دور و ایران باستان) و مذاهب اسلامی (مذاهب کلامی، فرق و عرفان و تصوف) تخصص بیایند. این گروه در دوره‌ای چهار ساله افزون بر مطالعه در آن سه رشته با زبان انگلیسی، سنسکریت و عبری نیز آشنا شدند.
 • مطالعات ادیان و مذاهب ادامه داشت تا سال ۱۳۸۳ شمسی (۲۰۰۴ میلادی) که به دنبال تلاش‌ها و پیگیری‌ها برای تربیت نیرو در حوزه ادیان و مذاهب، سرفصل‌های سه رشته تدوین شد و آن را به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد کردند. شورای عالی گسترش وزارت علوم سر فصل‌ها را تصویب کرد و آن گاه در سال ۱۳۸۴ شمسی (۲۰۰۵ میلادی) با عنوان «مرکز آموزش عالی مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب»، نخستین گروه دانشجویی مشغول به تحصیل شدند.
 • از آنجا که برخی رشته‌ها نخستین بار در کشور تدریس می‌شد اعضای علمی با پشتوانه تجربه و تخصص خود سرفصل برخی رشته‌ها را تهیه و تدوین کردند. از این رو سرفصل شش رشته را خود نوشتند و پس از تصویب در وزارت علوم خود به تدریس آن سرفصل‌ها پا پیش نهادند.
 • وزیر علوم تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۷ شمسی (۲۰۰۸ میلادی) پذیرفت مرکز آموزش عالی مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب به «دانشگاه ادیان و مذاهب» ارتقاء یابد. دکتر محمد مهدی زاهدی، با این ارتقای رتبه به دلیل مطابقت کیفیت آموزشی دانشگاه با موازین قانونی، موافقت قطعی کرد و نیازی به گذراندن مرحله «موافقت اصولی» ندید؛ مرحله‌ای که تنها به معنای تأیید اعلام نیاز و امکان‌سنجی برای تأسیس یک مجموعه آموزشی در شورای گسترش آموزش عالی است که پس از فراهم کردن امکانات زیرساختی، نیروی انسانی و... بررسی مجدد و تصویب اساسنامه پیشنهادی در شورای گسترش، درصورت داشتن شرایط لازم با طی مراحل قانونی به صدور مجوز قطعی تأسیس تبدیل می‌شود.
 • وزیر علوم وقت در نامه اش به سید ابوالحسن نواب، مؤسس و رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب، خبر تصویب ارتقای دانشگاه را چنین نوشت:

"شورای گسترش آموزش عالی در جلسه مورخ ۳۱ فروردین ۱۳۸۷ خود با ارتقای مؤسسه آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی ادیان و مذاهب به «دانشگاه غیردولتی ـ غیرانتفاعی ادیان و مذاهب» موافقت قطعی به عمل آورد."

بیانیه رسالت[ویرایش]

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفتگو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه‌های اهل‌بیت علیهم‌السّلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می‌نماید.

وظایف[ویرایش]

 • تربیت متخصص در زمینهٔ ادیان و مذاهب.
 • انجام پژوهش‌های بنیادی، کاربردی و تطبیقی در زمینهٔ ادیان و مذاهب.
 • اطلاع‌رسانی، چاپ و نشر مجلات، کتب و دائرةالمعارف در زمینهٔ ادیان و مذاهب.
 • برقراری ارتباط متقابل با مراکز مشابه و دین‌پژوهان.
 • گفتگو بین ادیان و مذاهب و تلاش در جهت نزدیک ساختن دیدگاه‌ها.
 • معرفی منطقی و علمی اسلام (با رویکرد شیعی) در عین احترام به عقاید، باورها و آیین سایر ادیان و مذاهب.

دانشکده‌ها[ویرایش]

 • دانشکده ادیان
 • دانشکده مذاهب اسلامی
 • دانشکده شیعه شناسی

دفترها و مرکزهای وابسته[ویرایش]

 • مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب
 • دفتر گفتگوی ادیان
 • نشر ادیان
 • مرکز عالی اطلاع رسانی ادیان و مذاهب

دانشگاه ادیان و مذاهب در نگاه شخصیت‌ها[ویرایش]

این متأله و حکیم میراث دار حکمت متعالیه، آثار چاپ شده در حوزة ادیان در دانشگاه ادیان و مذاهب را بسیار پرمایه و پر برکت می‌داند و معتقد است در انتشار آثار ترجمه‌ای باید مراقب نفوذ برخی مفاهیم نادرست فلسفی نیز بود. ایشان بر تولید علم در مراکز دانشگاهی حوزوی نظیر دانشگاه ادیان و مذاهب تأکید دارد و خواستار ترجمة آن دسته از آثار پژوهشی این دانشگاه شد که معرف فقه و فلسفة اسلام هستند و در حکمت این مهم به اعضای هیئت علمی دانشگاه ادیان ومذاهب گفته است: باید این کتب به دیگر زبان‌ها ترجمه و به جهان غرب عرضه شود؛ چرا که آنان تشنة معرفت هستند.[نیازمند منبع]

مکارم شیرازی در دیدار اعضای هیئت علمی دانشگاه ادیان ومذاهب با وی فعالیت در زمینة ادیان و مذاهب را به شمشیری دو لبه تشبیه کرده که از هر سو باید آن را از گزند بهانه جویان به دور داشت. ایشان از توسعة چشمگیر دانشگاه ادیان و مذاهب ابراز خرسندی کرده است و بر لزوم حفظ اعتدال در فعالیت این مرکز تأکید دارد و معتقد است مدیریت این دانشگاه از آن جمله مواردی است که وسواس در آن مذموم نیست؛ لذا باید با اعمال نظارت بیشتر بر مطالب ذکر شده در جلسات، کلاس‌ها و بالاخص کتب که جنبة عمومی تری دارند بر شکل گیری آثار سازنده اهتمام ورزید و از ایجاد آثار تخریبی جلوگیری نمود. مرجع تقلید شیعیان این دانشگاه را در حوزة علمیه منزوی می‌داند و معتقد است که دانشگاه ادیان ومذاهب باید با گسترش ارتباط خود با مراکز حوزوی به ویژه حوزة علمیه قم از این حالت انزواء و جزیره‌ای خارج شود.[نیازمند منبع]

استادان سرشناس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]