دانشگاه ابن سینا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دانشگاه ابن‌سینا
شعار خرد و خود باوری
تأسیس ۱۳۸۹ خورشیدی
نوع غیردولتی
غیرانتفاعی
رئیس دکتر محمد امین احمدی
دانشجویان ۷٬۱۹۸ تن
کارشناسی دارد
کارشناسی ارشد دارد
دکترا ندارد
مکان کابل
مزارشریف، افغانستان
وب‌گاه http://www.avicenna.edu.af/dari

دانشگاه ابن‌سینا اولین دانشگاه غیرانتفاعی در افغانستان است که با مجوز رسمی وزارت تحصیلات عالی افغانستان در سال ۱۳۸۹ تأسیس شد و تا کنون پذیرای دانشجویان در ۱۴ رشته آموزشی زیر بوده‌است. دانشگاه ابن‌سینا دارای دانشکده‌های: علوم سیاسی، حقوق، علوم اجتماعی، اقتصاد و مدیریت، انجنیری و کامپیوترساینس می‌باشد؛ و هم‌چنین در رشته‌های روابط بین‌الملل، حقوق جزا و جرم‌شناسی، حقوق عامه و خصوصی در مقطع ماستری نیز فعالیت دارند.

دانشکده‌ها و رشته‌های آموزشی[ویرایش]

تعداد زیادی از استادان دانشگاه دارای مدرک تحصیلی دکتری (PHD) هستند و حداقل سطح تحصیلات سایر استادان مؤسسه ماستری (کارشناسی ارشد) می‌باشد. دانشگاه ابن سینا در سومین سال فعالیتش، شعبه‌ای در شهر مزار شریف افتتاح کرد.[۱]

دانشگاه ابن‌سینا دارای ۳۰ استاد کدر با درجه تحصیلی دکترا و بیش از ۱۰۰ استاد مدعو با درجه تحصیلی ماستری (کارشناسی ارشد) می‌باشد.

سیستم آموزشی[ویرایش]

تمام درس‌های دوره لیسانس ۱۳۶ کریدیت (واحد درسی) تعریف شده‌است، تکمیل این تعداد درس و فراغت از دوره لیسانس بستگی به خواست، توانایی و اوسط نمرات دانشجو دارد؛ محصل می‌تواند با گرفتن بیشترین کریدیت دوره لیسانس را در سه سال تمام کند یا با انتخاب درس کمتر، پس از چهار و نیم سال فارغ‌التحصیل گردد. به عبارت دیگر در این نظام آموزشی دانشجو می‌تواند در هر سمستر بین ۱۴ تا ۲۴ کریدیت درس انتخاب کند. اگر دانشجویی تعدادی از درس‌ها را قبلاً در یک مؤسسه یا دانشگاه دیگری اعم از دولتی و خصوصی گذرانده باشد و بخواهد در دانشگاه ابن سینا ادامه تحصیل دهد، در صورت قبولی در کنکور مؤسسه و همسانی مضامین درسی قبلی ایشان با برنامه درسی دانشگاه ابن سینا، دانشکده مربوطه پس از بررسی ریز نمرات دانشجو می‌تواند نمرات درسهای گذرانده شده را بدون شرکت دانشجو در صنف در پرونده تحصیلی او درج نماید و دانشجو می‌تواند به فراگیری درسهایی بپردازد که تا کنون آنها را نگذرانده‌است.

همکاران ملی و بین‌المللی[ویرایش]

فعالیت‌ها[ویرایش]

 • اجرای جشنوارهٔ دانشجویی با حضور تعدادی از شاعران و نویسندگان در تاریخ ۱۹ قوس ۱۳۹۲[۲]
 • نخستین جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه در تاریخ ۱۷ ژانویه ۲۰۱۴[۳]
 • برگزاری دوره‌های تخصصی برای ۴۰۰ تن از دانشجویان دانشگاه ابن‌سینا توسط مرکز مشاورهٔ شغلی دانشگاه ابن‌سینا ۳۰ سرطان ۱۳۹۷ [۱]
 • برگزاری نشست‌های علمی با حضور استادان دانشگاه ابن‌سینا و پژوهشگران منطقه‌ای ۲ عقرب 1397 [۲]
 • برگزاری نمایشگاه کتاب دانشجو در دو دوره ۱۶ سرطان 1397 [۳]
 • برگزاری دو دوره نمایشگاه آثار دانشجویان مهندسی معماری (آرشیتکت) دانشگاه ابن‌سینا ۳ تا ۵ میزان 1397 [۴]
 • برگزاری کارگاه آموزشی پالیسی منع آزار و اذیت جنسی ۱۳ سنبله ۱۳۹۷ [۵]
 • برگزاری سمینارهای آشنایی با بورسیه‌های کشورهای مختلف غربی و شرقی [۶]
 • برگزاری برنامهٔ «گفتمان آزاد: پارلمان و نقش آن در اصلاحات انتخاباتی»، ۹ عقرب 1396 [۷]
 • برگزاری محافل ادبی و رونمایی از آثار نویسندگان افغانستانی [۸] [۹] [۱۰] [۱۱] [۱۲] [۱۳]
 • تکمیل پروژهٔ تحقیقی تغییرات اقلیم با همکاری دانشگاه بامیان و دانشگاه اروین شهر کالیفرنیا، اواسط سال ۱۳۹۴ تا سال ۱۳۹۶ [۱۴]
 • برگزاری ششمین دور فراغت دانشجویان لیسانس و دومین دور فراغت دانشجویان ماستری، ۸ جدی ۱۳۹۶ [۱۵]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. دانشگاه ابن سینا
 2. «نخستین جشنواره دانشجویی دانشگاه ابن سینا در کابل برگزار شد». خبرگزاری بخدی. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۴ آبان ۱۳۹۴.
 3. «دانشجویان اولین دوره تحصیلی مؤسسه تحصیلات عالی ابن سینا فراغت شان را جشن گرفتند». وحدت‌نیوز. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۴ آبان ۱۳۹۴.