دانشگاه ابن سینا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دانشگاه ابن سینا
شعار خرد و خود باوری
تأسیس ۱۳۸۹ خورشیدی
نوع غیردولتی
غیرانتفاعی
رئیس محمد امین احمدی
دانشجویان ۲٬۴۰۰ تن
کارشناسی دارد
کارشناسی ارشد دارد
دکترا ندارد
مکان کابل
مزارشریف، افغانستان
وب‌گاه http://www.ibnesina.edu.af

دانشگاه ابن سینا اولین دانشگاه غیرانتفاعی در افغانستان است که با مجوز رسمی وزارت تحصیلات عالی افغانستان در سال ۱۳۸۹ تأسیس شد و تا کنون پذیرای دانشجویان در ۱۴ رشته آموزشی زیر بوده‌است. دانشگاه ابن سینا دارای دانشکده‌های: علوم سیاسی، حقوق، علوم اجتماعی، اقتصاد، انجنیری می‌باشد؛ و هم‌چنین در رشته‌های روابط بین‌الملل، حقوق جزا و جرم‌شناسی، حقوق عامه و خصوصی در مقطع ماستری نیز فعالیت دارند.

دانشکده‌ها و رشته‌های آموزشی[ویرایش]

تعداد زیادی از استادان دانشگاه دارای مدرک تحصیلی دکتری (PHD) هستند و حداقل سطح تحصیلات سایر استادان مؤسسه ماستری (کارشناسی ارشد) می‌باشد. دانشگاه ابن سینا در سومین سال فعالیتش، شعبه‌ای در شهر مزار شریف افتتاح کرد.[۱]

سیستم آموزشی[ویرایش]

تمام درس‌های دوره لیسانس ۱۳۶ کریدیت (واحد درسی) تعریف شده‌است، تکمیل این تعداد درس و فراغت از دوره لیسانس بستگی به خواست، توانایی و اوسط نمرات دانشجو دارد؛ محصل می‌تواند با گرفتن بیشترین کریدیت دوره لیسانس را در سه سال تمام کند یا با انتخاب درس کمتر، پس از چهار و نیم سال فارغ‌التحصیل گردد. به عبارت دیگر در این نظام آموزشی دانشجو می‌تواند در هر سمستر بین ۱۴ تا ۲۴ کریدیت درس انتخاب کند. اگر دانشجویی تعدادی از درس‌ها را قبلاً در یک مؤسسه یا دانشگاه دیگری اعم از دولتی و خصوصی گذرانده باشد و بخواهد در دانشگاه ابن سینا ادامه تحصیل دهد، در صورت قبولی در کنکور مؤسسه و همسانی مضامین درسی قبلی ایشان با برنامه درسی دانشگاه ابن سینا، دانشکده مربوطه پس از بررسی ریز نمرات دانشجو می‌تواند نمرات درسهای گذرانده شده را بدون شرکت دانشجو در صنف در پرونده تحصیلی او درج نماید و دانشجو می‌تواند به فراگیری درسهایی بپردازد که تا کنون آنها را نگذرانده‌است.

فعالیت‌ها[ویرایش]

  • اجرای جشنوارهٔ دانشجویی با حضور تعدادی از شاعران و نویسندگان در تاریخ ۱۹ قوس ۱۳۹۲[۲]
  • نخستین جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه در تاریخ ۱۷ ژانویه ۲۰۱۴[۳]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]