دانشگاه غور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دانشگاه غور
شعار تحصیل مطمین و کارا برای جوانان افغانستان
تأسیس ۱۳۹۱
نوع دولتی
رئیس عطاالله فاضل
هیئت امنا (دکتر فریده مومند وزیر تحصیلات عالی افغانستان، استاد عطاالله فاضل رئیس دانشگاه غور، سیما جوینده والی غور، رئیس شورای ولایتی)
مکان ولایت غور، افغانستان، Flag of Afghanistan.svg

مؤسسه تحصیلات عالی غور (پشتو: د غور پوهنتون) یکی از دانشگاه‌های دولتی در افغانستان است. در حال حاضر عطاالله فاضل ریاست این دانشگاه را به عهده دارد. امتیاز تأسیس این دانشگاه را وزارت تحصیلات عالی افغانستان دارد که دارای چهار دانشکده می‌باشد. تعداد دانشجویان این دانشگاه بیشتر از ۱۰۰۰ نفر می‌باشد که ۱۶ در صد آن را دختران تشکیل می‌دهد. این دانشگاه در شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور از ولایات مرکزی افغانستان موقعیت دارد و یکی از دانشگاه‌های جوان افغانستان می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

دانشگاه غور در سال ۱۳۹۱ از طرف وزارت تحصیلات عالی افغانستان به هدف رشد و انکشاف تعلیم و تربیه و ارائه خدمات تحصیلی بهتر تأسیس شده‌است. تا اکنون دانشکده‌های تعلیم و تربیه و زراعت در چوکات این نهاد آکادمیک از طرف وزارت تحصیلات عالی منظور گردیده‌اند. دانشکده تعلیم و تربیه با داشتن هشت بخش (دری، انگلیسی، پشتو، ریاضی، فیزیک، کیمیا، بیولوژی، ثقافت اسلامی و علوم کامپیوتر) اساس این نهاد تحصیلی را تشکیل می‌دهد که تاکنون از منابع انسانی غنی برخوردار می‌باشد. بخش آکادمیک این مؤسسه توسط ۳۰ نفر استاد با درجه تحصیلی ماستر و لیسانس از کادرهای جوان این مؤسسه فعال و استوار است که در رشته‌های مختلف مشغول تدریس می‌باشند. این مؤسسه تحصیلی در مقطع ماستری نیز در خارج از کشور استادان خویش را اعزام داشته که بعد از اکمال تخصص دوباره درین دانشگاه به ایفای وظیفه خواهند پرداخت. دانشکده‌های زراعت با دو گروه کشاورزی و علوم حیوانی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی با گروه‌های دری، پشتو و انگلیسی و دانشکده علوم طبیعی با رشته‌های ریاضی، فیزیک، کیمیا، بیولوژی و کامپیوتر ساینس نیز قرار است در سال ۱۳۹۵ محصل بپذیرد.[۱]

رئیس دانشگاه[ویرایش]

رئیس دانشگاه غور استادیار عطاالله فاضل می‌باشد. وی دومین رئیس این مؤسسه تحصیلی است که دارای تحصیلات عالی به درجه ماستر از کشور هندوستان می‌باشد. فاضل قبلاً در دانشگاه پروان افغانستان بیشتر از پنج سال در بخش‌های آکادمیک و مدیریت ایفای وظیفه نموده‌است. در خلال وظیفه رسمی ایشان به حیث استاد در دانشگاه‌های خصوصی رابعه بلخی و خاتم النبیین در کابل پایتخت افغانستان نیز تدریس نموده‌است. از ایشان مقالات علمی زیادی به زبان‌های انگلیسی و فارسی در نشریات ملی و بین‌المللی به نشر رسیده‌است.[۲]

دانشکده‌ها[ویرایش]

  • دانشکده تعلیم و تربیت
  • دانشکده ادبیات و علوم انسانی
  • دانشکده علوم طبیعی
  • دانشکده زراعت

رؤسا[ویرایش]

دانشگاه غور در سال ۱۳۹۱ در زمان وزارت سرور دانش وزیر تحصیلات عالی افغانستان و با فرمان رئیس‌جمهور حامد کرزی تأسیس گردید. روسای آن قرار شرح زیر است:

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]