دارابکلا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دارابکلا
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان میان‌دورود
بخش مرکزی
دهستان کوهدشت غربی
نام محلی دارکلا
مردم
جمعیت ۴۶۶۱نفر
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱۵/۲۱ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۱۰ متر از سطح دریای آزاد
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۰
روزهای یخبندان سالانه ۵۹ روز
اطلاعات روستایی
کد آماری ۰۱۹۸۷۸
پیش‌شمارهٔ تلفن ۰۱۱

دارابکلا، روستایی است از توابع بخش میان‌دورود شهرستان ساری در استان مازندران ایران.

روستای دارابکلا از نظر تقسیمات سیاسی جز دهستان کوهدشت غربی از توابع بخش مرکزی شهرستان میان‌دورود می‌باشد. این روستا با ارتفاع ۱۱۰ متر از سطح آبهای دریای آزاد قرار گرفته‌است. از نظر موقعیت ریاضی از ˝۵۱ ´۲۴ º۳۶ تا ˝۳۲ ´۳۶ º۳۶ عرض شمالی و از˝۵۰ ´۱۲ º۵۳ تا ˝۰۳ ´۲۷ º۵۳ طول شرقی در نیمکره شمالی قرار گرفته‌است. مساحت آن۱۵/۲۱کیلومتر مربع می‌باشد. روستای مذکور از شمال به جاده ساری- نکا و شهر سورک، از جنوب به روستای اوسا و جنگل، از شرق به روستاهای جامخانه و پیله کوه و از غرب به روستاهای لالیم و اسبوکلا محدود می‌گردد. راه دسترسی به روستای دارابکلا از طریق محور ساری- نکا بوده و فاصله آن با شهر ساری ۱۵ کیلومتر می‌باشد. از لحاظ توپوگرافی، این روستا در منطقه جلگه‌ای واقع گردیده که شیب عمومی آن از جنوب به سمت شمال می‌باشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان کوهدشت قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال 1395 صورت گرفته، جمعیت آن 5262نفر (1678خانوار) بوده‌است.[۱]

سابقه تاریخی[ویرایش]

مکانی که اکنون دارابکلا در آن واقع شده‌است سابقه‌ای کمتر از سیصد سال دارد و قبل از آن روستا در مکانی به نام گنبه که اکنون به منطقه جنگلی تبدیل شده است، واقع شده بود و پیران این روستا وجود بناها و معبد، قبرستان، حمام و غیره آن را دیده‌اند. البته دست طمع کار گروهی آن را به ویرانه‌ای تبدیل کرده‌است. پدران و پدر بزرگان آجر و چوب آن بناها را کنده و جهت ساختن خانه‌های خود به اینجا آورده‌اند. وجود قبرستان و طریقه دفن مرده‌ها حکایت از ساکنین غیرمسلمان در این مکان دارد شاید بعد از هجوم اعراب مردم این روستا از مکانی که قبل ازآن (امامزاده جعفر نام دارد) ساکن بوده‌اند به گنبه کوچ کرده‌اند. سنگ قبرهای موجود در امامزاده تاریخ هزار ساله را نشان می‌دهد این مکان نشانه‌هایی از آبادانی در گذشته‌های بسیار دور دارد وجود بقایای چند پل بر روی داربکلا رود در این منطقه حکایت از آبادانی آن در گذشته دارد که آجرهای این پل بوسیله اهالی کنده وجهت بنای چند دستگاه ساختمان که هم اکنون وجود دارداستفاده شده‌است. احتمالاً مردم روستا بنا به دلایلی همچون زمین لرزه و ایجادگسل یا اپیدمی خاصی به مکان فعلی یعنی دارابکلا کوچ کرده‌اند که به گفته ریش سفیدان و پیران، مردم از منطقه گنبه بر اثر زلزله و وقوع یکسری پیش آمدهای دیگر آرام آرام به جایگاه فعلی کوچ کرده و سکنی اختیار نمودند. در باور عامه مردم، نام دارابکلا منتسب به داراب یکی از پادشاهان کهن ایران است و وجود قلعه‌ای به نام کیجا قلعه (دختر قلعه)، که دختر داراب شاه بوده‌است، دلیل بر مدعای ایشان است. با توجه به نمونه‌های تار یخی و محلی بر روی این نکته تأکید می‌شودکه داراب‌کلا در ادوار پیشین بوده‌است و در زمان ومکان معین، آخرین و صحیح‌ترین رسم‌الخط آن را علامه دهخدا داراب‌کلا آورده است.

ابنیه تاریخی[ویرایش]

مسجد جامع - تکیه بالامحله - تکیه پایین محله - امام زاده باقر (ع)- امام زاده جعفر (ع) - مسجد امام حسن عسگری (ع)

حوزه علمیه[ویرایش]

این روستا در حدود چهل سال قبل دارای اولین حوزه علمیه استان مازندران بوده‌است که استاد آن آیت‌الله دارابکلایی بوده‌است و نویسندگان معروفی چون آیت‌الله سید علی موسوی دارابی که دارای چندین جلد کتاب مانند (نصوص فی علوم القرآنی) است را معرفی کرده‌است.

مراسم عاشورا[ویرایش]

همه ساله در روز عاشورا مردم روستا از ساعت ۱۰ صبح واقعه ظهر عاشورا را به نمایش می‌کشند و مراسم خیمه سوزان در تکیه به راه می‌اندازند و در ادامه با دسته‌های سینه زنی و زنجیر زنی ادامه می‌یابد، نکته جالب اینکه تمام درهای منازل روستا آن روز به روی مهمانان برای ناهار باز است.

ناهمواری‌ها[ویرایش]

شکل ناهمواریهای روستای دارابکلا به گونه‌ای است که به روشنی می‌توان آن‌ها را به دو قسمت جلگه‌ای و کوهستانی تقسیم کرد. امتداد و جهت رشته کوه‌های روستا، به صورت دیواری مرتفع در مسافتی طولانی، خط ساحلی و جلگه‌های کناره‌ای محورساری به نکا رادربرمی گیرد. بدین علّت، تقریباً در سراسراین امتداد، شیب زمین از ارتفاعات به سوی جلگه کاهش می‌یابد. در محل تلاقی جلگه و کوهپایه‌های شمالی روستا، به علّت شدّت فرسایش و تراکم آبرفت، قسمتی از ناهمواری‌های قدیمی به وسیله رسوبات جدیدتر پوشیده شده و تنها در بعضی نقاط به صورت تپه ظاهر شده‌اند. در قسمت جلگه ای، تحت تأثیر نسیم بادهای محلی، تپه‌های خاکی تشکیل شده و سدی طبیعی وکم ارتفاع بین کوه وجلگه پدیدآورده‌اند.

مطالعات خاک در محدوده روستای دارابکلا[ویرایش]

خاک فوقانی‌ترین سطح تخریب زمین است که با پذیرش موجود زنده و در ارتباط با آب و هوای مخصوص منطقه، تحت تأثیر عوامل مختلف زمین‌شناسی از تغییر شکل سنگ‌ها نتیجه می‌شود. در واقع خاک حساس‌ترین و مهمترین بخش حیاتی زمین است. بنا براین تأثیر پنج عامل در تشکیل خاک مؤثر است. آب و هوا، موجودات زنده، سنگ مادر، توپوگرافی محل و زمان. در این روستا عوامل فرسایش در اثر بارش زیاد اثر بیشتری روی خاکها دارد. بخصوص خاک دامنه‌هایی با شیب زیاد؛ که دراثرازبین رفتن جنگلها تأثیر آب در خاک به تناسب نفوذ آب زیادشده و بر حسب جریانات پراکنده سطحی خاک سائیده شده وتاحدودی از بین رفته‌است. پوشش گیاهان (مرزبندی و تراس بندی در این روستا)، مقدار زیادی از شدت عوامل فرسایش نظیر جریانات پراکنده سطحی و جابجائی خاکهای رسی از سطح زمین را می‌کاهد و برای عوامل خاک زدایی که بنوبه خود مورد استفاده دامنه‌ها قرار می‌گیرند، مساعد می‌باشد. در سالهای اخیر در این روستا بدنبال پیشرفت تکنولوژی استفاده از ماشین آلات سنگین، صاحبان زمین‌ها که اراضی آن‌ها دارای شیب تند بود یا از یک سری ناهمواری ممتد تشکیل شده در صدد هموار کردن زمین‌ها یا کم کردن شیب برآمده‌اند. بدنبال این عمل، خاکهای سطحی را که در طی هزاران سال تحول یافته و بشکل فعلی درآمدند تراش داده و در قسمت‌های پائین دست زمین، چاله، رودخانه یا جاهای دیگر ریخته‌اند بدین ترتیب لباس یا پوشش اولیه و سطحی زمین را برداشته‌اند و خاک شکل برهنه پیداکرده است؛ که این نوع زمین‌ها بندرت دارای محصول و بازده مناسب می‌باشد (مگر اینکه کودهای حیوانی بر آن پاشیده شود) و این زمین‌ها سالیان درازی را باید در معرض هوا زدگی شیمیائی و مکانیکی قرار گیرند تا به سطح اولیه خویش برسند.

خاک زمین‌های زراعی روستای داراب‌کلا از دو نوع می‌باشند:

۱- خاک پر قوت و سیاه کناره جنگلی که دراثر آب و هوای خاص این ناحیه بوجود آمده و عموماً دامنه‌های جنوبی و شرقی و غربی را پوشانده است. جنس خاک رس توأم با لایه‌های آهک دار می‌باشد.

۲- در قسمت جلگه‌ای روستا خاک رسی و مخروطی از مارن و ماسه دیده می‌شود که ناشی از عقب‌نشینی دریا درزمان گذشته و به جای‌گذاری رسوبات دریائی می‌باشد. قشر نازکی از خاک رس ناحیه جنگلی بر اثر فرسایش شیمیائی با آن در هم آمیخته و لایه نمکی رسوبات دریائی بر اثر ریزش باران و شستشوی طبیعی از بین رفته و زمین را برای کشت و زراعت آماده نموده‌است.

آب کشاورزی روستا[ویرایش]

آب کشاورزی روستا از طریق رودخانه دارابکلارودکه ازچشمه‌های کوهای بالادست روستادرامتدادرشته کوهای متصل به جبال البرزمی باشد نزولات جوی وحفرچاه‌های عمیق درقسمت‌های پایین دست تأمین می‌گردد.

شکل سکونت

مردمی که درروستای دارابکلا زندگی می‌کنند اکثراً به صورت متمرکز در محل مستقرمی باشندوتعدادی هم باداشتن حرفه دامپروری تابستانهاازروستاکوچ کرده و به ییلاقات مهاجرت می‌نمایند. در این روستا مردم با ساختن خانه درزمینهایی که ازپدران خودبه ارث برده اندبهمراه دیگرخانواده خودنزدیک هم زندگی می‌کنند.

پیش‌بینی جمعیت[ویرایش]

پیش بینی جمعیت از سال ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰: ۸۶۲۸۱

نرخ موالید در سال ۱۳۸۵ بر مبنای ذیج مرکز بهداشت داربکلا: % ۸۵/۱

نرخ مرگ و میر در سال ۱۳۸۵ بر مبنای ذیج مرکز بهداشت دارابکلا: % ۷۸/۰

نرخ رشد طبیعی در سال ۱۳۸۵ بر مبنای ذیج مرکز بهداشت دارابکلا:% ۰۷/۱

نرخ رشد واقعی از سال ۷۵ تا ۸۵ بر مبنای مرکز آمار و بهداشت: % ۹۹/۹۸

گروه‌های اجتماعی[ویرایش]

ساکنین منطقه به دلیل کوچک بودن محیط روستا، و نزدیک بودن فرد فرد روستا از نظر قومی و خویشاوندی به یکدیگر و نیز به دلیل پیش برد. کارهای کشاورزی و دامپروری به یکدیگر وابستگی نزدیکی دارند.

کنترل اجتماعی در روستا[ویرایش]

کنترل اجتماعی در روستا از نوع کنترل غیررسمی بوده که به صورت قوانین عرفی قبلاً توسط اربابان و حال توسط شورا مردم روستا را به پیروی از هنجارها وادار می‌کنند.

طبقه اجتماعی:

بیشتر مردم روستا به شغل کشاورزی و دامداری مشغول اند و عده‌ای در بخش خدمات مشغول هستند و تحرک در روستا تحرک افقی بوده‌است.

سازمان اجتماعی:

در روستا گروه‌های اجتماعی کوچک و بزرگ از جمله گروه‌های خانوادگی صندوق پس‌انداز، گروه‌های کشاورزی (مثل گروه مدیریت از یک نسق زراعی در یک منطقه) و گروه‌های دیگر مانند شورای کشاورزی و شورای روستا مشاهده می‌شود.

انسجام در روستا

انسجام مکانیکی در روستا به صورت بارز مشاهده می‌شود به دلیل اینکه اغلب مردم روستا با هم رابطه سببی ونصبی دارند و همچنین از نظر کار کشاورزی و دامداری به یکدیگر تعلق و وابستگی دارند. (منبع: مصاحبه با دهیار)

وضعیت کشاورزی، دامپروری وویژگیهای اقتصادی روستا[ویرایش]

وضعیت اقلیم روستا:

وضعیت کشاورزی و محدوده اراضی و منابع طبیعی اراضی کشاورزی روستای دارابکلا به صورت پراکنده در داخل بافت روستا و پیرامون آن گسترده شده‌است این اراضی از شمال به جاده ساری نکا و شهر سورک، از جنوب به اراضی روستای اوسا و جنگل، از شرق به اراضی روستاهای جامخانه و پیله کوه، و از غرب به روستاهای اسبوکلا و لالیم محدود می‌شود. از منابع طبیعی موجود در روستامی توان به خاک حاصلخیز رودخانه دارابکلارود، چشمه‌های متعدد، جنگل و منابع غنی آب‌های زیرزمینی (چاه عمیق و نیمه عمیق) اشاره نمود که نقش بسزایی در توسعه اقتصادی روستا ایفا می‌کنند.

کارخانه[ویرایش]

کارخانه لبنیات لاله در این روستا واقع شده‌است که باعث اشتغال زایی روستا شده‌است و محصولاتش در شهرهای مختلف کشور از جمله تهران و تمام شهرهای استان مازندران یافت می‌شود.

تأسیسات اجتماعی روستا[ویرایش]

۱ـ امکانات تحصیلی درروستا:

پیش دبستانی، مدرسه ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان وحوزه علمیه

۲-امکانات زیربنایی:

برق، آب، تلفن، گازوجاده آسفالته

۳-بناهای ورزشی:

سالن ورزشی وزمین فوتبال

۴-سازمان‌ها و نهادهای خصوصی و دولتی:

۱. شرکت تعاونی

۲. بانک دولتی

۳. اداره پست و مخابرات

۴. پاسگاه انتظامی

۵-امکانات تفریحی و رفاهی:

۱. جنگل

۲. چشمه

۳. آبشار

۴. وجود دو امامزاده

۵. وجود قلعه تاریخی

خلاصه‌ای ازنحوه کاشت، داشت، برداشت[ویرایش]

مردم این روستا، ازگذشته‌های دوردرزمینه عملیات کشاورزی ازامکانات موجوداستفاده بهینه می‌کردند، لذاباتوجه به وضعیت توپوگرافی وپستی بلندیهای زمین‌های روستاهم ازادوات کذشته‌های دوروهم ازادوات کشاورزی مدرن امروزی استفاده می‌کنند؛ بنابراین باکاشت محصولاتی مانند. گندم، جو، کلزا، برنج، توتون، در سطح بیشتروکشت محصولاتی چون، لوبیاسبز، کنجد، جارودرسطح کمترومحصولات باغی مثل مرکبات (پرتقال، نارنگی، تامسون) سیاه ریشه‌ها (هلو، شلیل) سهمی دربازارمنطقه دارند.

امکانات بهداشتی[ویرایش]

روستای دارابکلادارای حمام، مرکز بهداشت، داروخانه، درمانگاه وپزشک می‌باشد. این روستا دارای دو با ب خانه بهداشت، یک مر کز درمانگاه، دو باب کلینیک خصوصی ویک مرکز داروخانه فعال می‌باشد.

آداب و رسوم روستا[ویرایش]

آداب و رسوم در روستا بر مبنای سال قمری (مذهبی) برگزاری مراسم عاشورای حسینی همراه با عزاداری و تعزیه خوانی و پذیرایی ازعزاداران می‌باشد.

آداب و رسوم روستا بر حسب سال شمسی، آئین‌های نوروزی و ۱۳ فروردین و برپایی شب چله می‌باشد.

وضیعت زبان[ویرایش]

زبان مردم این روستا فارسی و مازنی است.

وضعیت دین[ویرایش]

وضعیت دین در روستا شیعه دوازده امامی می‌باشد.

هنجارهای اجتماعی در روستا[ویرایش]

سابقه تاریخی روستا (تمدن آن) و همچنین بالا بودن ارزش‌های دینی و اجتماعی موجب کاهش هنجارهای اجتماعی در این روستا شده‌است.

بررسی مشکلات تولیدی در روستا[ویرایش]

۱. کمبود امکانات و سرمایه در بخش کشاورزی و دامداری

۲. نگهداری دام به صورت سنتی در منازل مسکونی

۳. پایین بودن دانش کشاورزی در روستا و بازدهی کم محصولات در هکتار و پایین بودن قیمت محصولات

پیشنهادها[ویرایش]

لذا با توجه به اطلاعات ارائه شده و اقلیم خوب منطقه‌ای روستا با توجه به اهمیت بخش بالا راهکارهایی در جهت توسعه روستا ارائه می‌شود تا روستا به یک توسه نسبی دست پیدا کند.

۱. تشکیل تعاونی‌های تولیدی و خدماتی مشاوره‌ای در بخش کشاورزی ودامی

۲. ایجاد تمهیدات لازم برای مکانیزاسیون زمین‌های کشاورزی و حفاظت از اراضی کشاورزی در سطح شیبدار

۳. ایجاد سیستم دامداری‌های صنعتی و کشاورزی پایدار

۴. تخصیص منابع و اعتبارات به بخش‌های دامداری و کشاورزی و صنایع تولیدی وابسته به آنها

۵. فراهم‌سازی زمینه‌های عرضه محصولات کشاورزی به بازار از طریق هماهنگی و همکاری با دستگاه‌های ذی‌ربط

۶. ایجاد تمهیدات لازم برای بهبود وضعیت فعالیت‌های ورزشی روستایی با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط در روستا

۷. همکاری و هماهنگی لازم برای شکل‌گیری بازارچه‌های محلی و تولیدی در روستا

۸.. بررسی و ارائه پیشنهادها و راهکارهای لازم برای مدیریت و بهره‌وری مؤثر و پایدار از منابع پایدار تولید در روستا

۹. ایجاد بسترهای لازم برای توسعه موسسات و نهادهای اجتماعی- فرهنگی در روستا با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط

منابع[ویرایش]

۱- مرکزآمارایران

۲- کتابخانه سازمان جهاد کشاورزی (سئوالات موردی ازکارشناسان این مرکز)

۳- پرسش وپاسخ ازدهیارواعضای شورای محل وریش سفیدان محل

۴- استفاده ازاسناد مرکزبهداشت روستا

5- کتاب داراب کلا در گذر زمان به قلم جعفر آهنگر دارابی