دهستان گفشه لشت نشا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گفشه لشت نشا
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانگیلان
شهرستانرشت
بخشلشت نشا
جمعیت۹۱۸۷نفر

گفشه لشت نشا، دهستانی است از توابع بخش لشت نشا شهرستان رشت در استان گیلان ایران.

جمعیت[ویرایش]

براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۹۱۸۷نفر (۲۸۶۷خانوار) بوده‌است. [۱]

دهستان گفشه مجموعه‌است از چند روستای چسبیده به هم شامل بالاگفشه، میان گفشه، لاله گفشه، شیخانگفشه، پسبیجارگفشه.مجموع جمعیت این روستاها بالغ بر ۱۲ هزار نفر تخمین زده می‌شود. در فاصله چهارکیلومتری بخش لشت نشاء در مسیر اصلی از لشت نشاء به کوچصفهان قرار دارد.

شغل اکثر مردم این روستاها کشاورزی است. البته نگهداری دام به صورت خانگی نیز یکی دیگر از منابع درآمدی مردم می‌باشد. از کنار جاده در هر طرف، پس از پشت سرگذاردن منازل مسکونی - که اغلب ویلایی و دارای حیاطهای بزرگی است که از آن به عنوان باغچه استفاده می‌شود و مایحتاج اولیه مثل سبزیجات از آن تأمین می‌شود - به زمین‌های کشاورزی می رسیم. زمین‌های کشاورزی این منطقه به دلیل رطوبت زیاد هوا و بارندگی قابل توجه و همچنین قرار گرفتن در ارتفاع پایین‌تر از سطح دریا، در اغلب اوقات سال مملو از آب است و در این زمین‌ها تنها برنج کشت می‌شود. البته در تابستانها و پس از برداشت محصول که زمین کمی خشک تر است محل انجام بازیهای محلی شده و گاهی هم به زمین فوتبال تبدیل می گردد.

در شرق روستاهای شیخانگفشه، میانگفشه و لاله گفشه شاخه کوچکی از سفیدرود که در قدیم‌الایام، بیشتر منطقه‌ای را که اینک زمین کشاورزی است، در بر می گرفت و به نام "اوشمک" معروف است از میان زمین‌های کشاورزی می‌گذرد که از آن برای تأمین آب زمین‌های کشاورزی در مواقع کم آبی، ماهیگیری برای قشری از مردم به عنوان شغل و برای بیشتر آن‌ها به عنوان تفریح و همچنین شنای نوجوانان و جوانان استفاده می‌شود.[۲]

منابع[ویرایش]