شهرستان (خشکبیجار)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرستان
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان گیلان
شهرستان رشت
بخش بخش خشکبیجار
مردم
جمعیت ۱۴۸۲ نفر
کد آماری ۰۰۸۷۵۰

شهرستان، روستایی است از توابع بخش خشکبیجار شهرستان رشت در استان گیلان ایران.

 موقعیت[ویرایش]

روستای شهرستان از سمت شمال به روستای امین‌آباد، از سمت جنوب به روستای نوده، از سمت شرق به روستای شهمیرسرا و در نهایت از سمت غرب به روستای گیلوا محله مشرف است. این روستا دارای سه قسمت (محله) می‌باشد که عبارتند از کل بازو، میان محله، قلعه وَر.

جمعیت[ویرایش]

روستای شهرستان در بخش خشکبیجار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۴۸۲ نفر (۲۷۹خانوار) بوده‌است.[۱]

 مکانهای مهم روستای شهرستان[ویرایش]

روستای شهرستان دارای دو مسجد است که یکی از آنها در قسمت میان محله به نام مسجد امیرالمؤمنین واقع است؛ مسجد مذکور به دلیل بزرگتر بودن به عنوان مسجد اصلی روستا تلقی میگردد، از محوطه حیاط مسجد امیرالمؤمنین به عنوان قبرستان روستا استفاده می‌شود که در این قبرستان کوچک بقعه ای وجود دارد که متعلق به سید حسن حسینی میباشد. همچنین غسالخانه روستا نیز در گوشه ای از حیاط این مسجد وجود دارد. مسجد کوچکتری در محله قلعه وَر به نام مسجد ابوالفضل العباس واقع شده است و به دلایل نامعلومی اهالی روستا و حتی محله قلعه وَر از دفن درگذشته گانشان در این مسجد امتناع می ورزند. در این روستا همچنین دبستانی ابتدایی به نام علویه وجود دارد که بدلیل کم بودن جمعیت کودکان پذیرای هم زمان دختران و پسران می‌باشد. مخابرات روستا همجوار با مسجد امیرالمؤمنین می‌باشد که به دلایلی نامعلوم در حال حاضر متروک بوده و از ارائه خدمات به اهالی روستا امتناع می‌ورزد. زمین ورزشی فوتبال با نام شهدای شهرستان در منطقه قلعه وَر واقع گردیده است و در جوار این زمین ورزشی پارک جنگلی روستا از سال ۱۳۹۶ احداث گردید و عملیات اجرایی آن آغاز شد.

منابع[ویرایش]