شهرستان (خشکبیجار)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهرستان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانگیلان
شهرستانرشت
بخشبخش خشکبیجار
دهستانحاجی‌بکنده خشکبیجار
شهرستان بر ایران واقع شده‌است
شهرستان
۳۷°۴۸′شمالی ۴۹°۲۵′شرقی / ۳۷٫۸°شمالی ۴۹٫۴۱°شرقی / 37.8; 49.41
مردم
جمعیت۸۷۳ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۰۸۷۵۰
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۱۳

شهرستان یکی از روستا های بزرگ از بخش خشکبیجار دهستان حاجی بکنده شهرستان رشت در استان گیلان ایران است . این روستا در سال ۱۳۹۵ توانست برترین روستا در استان گیلان انتخاب شود. این منطقه اب و هوای جلگه ای و معتدل مرطوب را در پیش دارد.

جمعیت

طبق آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران سال ۱۳۹۰ جمعیت روستا ۹۵۰ نفر و ۳۰۰ خانوار می‌باشد که ۴۹۰ نفر را مردان و ۴۶۰ نفر را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین در سال ۱۴۰۱ جمعیت روستا ۱۸۰۰ نفر می باشد. ۸۱٪ جمعیت روستا با سواد هستند .[۱]

موقعیت جغرافیایی

این روستا از سمت شمال به روستای امین اباد ، از جهت شرق به روستای شهمیرسرا، از سمت جنوب به روستای نوده و از جهت غرب به روستای گیلوامحله محدود می گردد. فاصله این روستا نسبت به مرکز دهستان حاجی بکنده 1/5 کیلومتر ، نسبت به مرکز بخش شهر خشکبیجار 7 کیلومتر و به شهر لشت نشا 7 کیلومتر و نسبت به مرکز شهرستان شهر رشت 30 کیلومتر - نسبت به ساحل 2 کیلومتر تا منطقه کاسپین منطقه آزاد انزلی 15 کیلومتر منتهی میشود. این روستا در جاده بین امین آباد_خشکبیجار وجود دارد.

مردم

مردم این روستا برای خرید مواد غذایی از جمله ماهی و مرغ و میوه جات و‌ سبزیجات و وسایل دیگر بیشتر به شهر خشکبیجار و لشت نشا سفر میکنند . شغل اصلی مردم روستای شهرستان کشاورزی می باشد.

منطقه و امکانات

این روستا به سه‌ قسمت شمالی قلاور و وسط میان محله و‌ جنوب کل بازو‌ تقسیم می‌شود . در این منطقه دارای دو مسجد امیرالمونین و حضرت ابوالفضل و یک مدرسه ابتدایی علویه و دارای دو پارک فضای سبز‌ و یک زمین ورزشی شهدای شهرستان و دارای سه کارخانه برنجکوبی شالیکوبی وجود دارد

منابع