شهرستان (خشکبیجار)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۷°۲۵′۱۳″ شمالی ۴۹°۴۸′۴۰″ شرقی / ۳۷٫۴۲۰۲۸°شمالی ۴۹٫۸۱۱۱۱°شرقی / 37.42028; 49.81111[۱]

شهرستان
تصویری از شهرستان
تصویری از شهرستان
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان گیلان
شهرستان رشت
بخش بخش خشکبیجار
دهستان حاجی‌بكنده خشكبيجار
نام محلی شهرستان
نام‌های دیگر آوانگاری:Šahrestān
نام‌های قدیمی حرف‌نویسی: Shahrestān
سال بنیاد ۱۲۰۰
مردم
جمعیت ۸۷۳ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت ۲/۱۷-
جغرافیای طبیعی
مساحت ۴۶۰ هکتار
ارتفاع از سطح دریا ۲۰- متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۹ درجه سانتیگراد
بارش سالانه ۲۷۴۹ میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه ۱۴ روز
اطلاعات روستایی
کد آماری ۰۰۸۷۵۰
ره‌آورد برنج محلی
ماهی سفید
نان برنجی
ترب سیاه
بالنگ ترش و شیرین
پیش‌شمارهٔ تلفن ۰۱۳
وبگاه رسمی dehyarishahrestan.loxblog.کام
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا به روستای سرسبز و شهید پرور شهرستان خوش آمدید

شهرستان، روستایی از توابع بخش خشکبیجار، شهرستان رشت در استان گیلان واقع در کشور ایران است و در حاشیه دریای خزر قرار دارد

موقعیت جغرافیایی روستا[ویرایش]

روستای شهرستان از لحاظ موقعیت جغرافیایی در ۴۹ درجه و ۴۱ دقیقه طول و ۳۷ درجه ۸ دقیقه عرض جغرافیایی واقع گردیده است.

طبق تقسیمات کشوری روستای شهرستان یکی از روستاهای بخش دهستان حاجی‌بکنده خشکبیجار از بخش خشکبیجار شهرستان رشت می‌باشد. این روستا از سمت شمال به روستای امین آباد، از سمت جنوب به روستای نوده، از جهت شرق به روستای شهمیرسرا، و از جهت غرب به روستای گیلوامحله محدود می‌گردد.

فاصله این روستا نسبت به مرکز دهستان حاجی‌بکنده خشکبیجار ۱/۵ کیلومتر، نسبت به مرکز بخش خشکبیجار ۷ کیلومتر و نسبت به مرکز استان، شهر رشت ۳۰ کیلومتر می‌باشد؛ همچنین فاصله روستا نسبت به ساحل ۲ کیلومتر، تا کیاشهر ۲۵ کیلومتر و تا منطقه آزاد کاسپین ۱۵ کیلومتر است.

روستای شهرستان دارای سه قسمت (محله) می‌باشد که عبارتند از کل بازو، میان‌ محل، قلعه‌ور.

جمعیت ساکنین روستا[ویرایش]

آمار‌های بدست آمده از سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران نشان می‌دهد  که در سالهای ۱۳۴۵، ۱۳۵۵ ، ۱۳۶۵، ۱۳۷۵ و ۱۳۸۵ تعداد جمعیت روستای شهرستان به ترتیب ۱۱۸۱، ۱۳۱۱، ۱۱۹۲، ۱۰۵۳ و ۱۴۸۲ نفر بوده‌است و نرخ رشد جمعیت روستا هم در دهه‌های ۱۳۴۵-۱۳۵۵، ۱۳۵۵-۱۳۶۵ و ۱۳۶۵-۱۳۷۵ به ترتیب برابر ۲/۵، ۴/۷ و ۲/۱۷- درصد بدست آمده‌است. مقایسه نرخ رشد جمعیت روستای شهرستان ۲/۱۷- درصد می‌باشد.

آمارهای مربوط به سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که در سال‌های ۱۳۴۵، ۱۳۵۵، ۱۳۶۵، ۱۳۷۵ و ۱۳۸۵ تعداد خانوارهای روستای شهرستان به ترتیب ۲۲۹، ۲۵۲، ۲۶۷، ۲۷۱ و ۲۷۹ خانوار بوده‌است.

طبق آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران سال ۱۳۹۰ جمعیت روستا ۹۵۰ نفر و ۳۰۰ خانوار می‌باشد که ۴۹۰ نفر را مردان و ۴۶۰ نفر را زنان تشکیل می‌دهند؛ همچنین ۷۵% جمعیت روستا باسواد هستند.[۲]

مکانهای مهم و طبیعت زیبای روستای شهرستان[ویرایش]

روستای شهرستان دارای دو مسجد است که یکی از آن‌ها در قسمت میان محل به نام مسجد امیرالمؤمنین واقع است؛ مسجد مذکور به دلیل بزرگتر بودن به عنوان مسجد اصلی روستا تلقی میگردد، از محوطه حیاط مسجد امیرالمؤمنین به عنوان قبرستان روستا استفاده می‌شود که در این قبرستان کوچک بقعه‌ای وجود دارد که متعلق به سید حسن حسینی می‌باشد. همچنین غسالخانه روستا نیز در گوشه‌ای از حیاط این مسجد وجود دارد. مسجد کوچکتری در محله قلعه‌ور به نام مسجد ابوالفضل العباس واقع شده‌است و به دلایل نامعلومی اهالی روستا و حتی محله قلعه‌ور از دفن درگذشته‌گانشان در این مسجد امتناع می‌ورزند.

در این روستا همچنین دبستانی ابتدایی به نام علویه وجود دارد که به دلیل کم بودن جمعیت کودکان پذیرای هم زمان دختران و پسران می‌باشد.

مخابرات روستا همجوار با مسجد امیرالمؤمنین ساخته شده‌است و دکل مخابراتی در محوطه روبروی آن قرار دارد، ولی در حال حاضر ساختمان مخابرات متروک بوده و هیچگونه خدماتی به اهالی روستا ارائه نمی‌دهد، به گونه‌ای که در محوطه جلویی ساختمان و در جوار دکل مخابراتی پارک کودکی احداث گردیده است.

زمین ورزشی فوتبال با نام شهدای شهرستان در منطقه قلعه‌ور وجود دارد.

در مجاورت این زمین ورزشی، پارک جنگلی روستا از سال ۱۳۹۶ احداث گردیده که همچنان عملیات اجرایی آن در حالت رکود قرار گرفته‌است.

مناطق بکر و آبگیر‌ها[ویرایش]

در این روستا استخر و آبگیر‌های طبیعی بسیاری وجود دارد از میان آن‌ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

استخر و آبگیر طبیعی ناسلک به متراژ حدودا بیست هکتار که مخصوصاً در فصل بهار و تابستان جاذبه‌ای بسیار دیدنی و زیبا دارد، زیبایی این آبگیر همراه با جلوه‌های خوبِ مزارع برنج بسیار چشم نواز است. رهاسازی ۶۰۰۰ قطعه ماهی گرم آبی که از سال ۱۳۹۵ آغاز گردیده و مورد استفاده و بهره‌برداری اهالی روستا از استخر و ماهی‌گیری با قلاب می‌باشد، البته ماهی‌گیری برای گردشگران نیز آزاد می‌باشد.

استخر و آبگیر طبیعی قلعه‌ور‌ سل و شهمیرسرا‌ سل به متراژ حدودا سی هکتار

استخر و آبگیر طبیعی لوله‌سل، تازه‌سل و پلاک‌سل در سه قطعه نزدیک به هم به متراژ حدودا شصت هکتار که به مجموع آن‌ها سل‌کول گفته می‌شود و از نظر بزرگی و زیبایی در منطقه بی‌همتا می‌باشد.

شغل اصلی مردم روستا شهرستان[ویرایش]

بیشترین سهم از نوع فعالیت اقتصادی روستای شهرستان مربوط به بخش کشاورزی می‌باشد، به نحوی که اراضی رسوبی با خاک مرغوب، ناشی از رسوب گذاری رودخانه‌ها و عملکرد اقلیم در این محدوده موجب شده تا کشاورزی بوسیله ایجاد امکانات تولیدی بعنوان بخش محوری در سازمان اقتصادی روستا مطرح گردد.

مساحت کل اراضی زیر کشت برنج روستای شهرستان در حدود ۳۸۰ هکتار بوده که سرانه آن نسبت به هر نفر ۴۱۰ متر مربع و نسبت به هر خانوار ۱۳۲۸۷ متر مربع است. بازده ۳۸۰ هکتار اراضی زیر کشت برنج روستا ۹۵۰ تن شلتوک برنج و بازده هر هکتار ۲/۵ تن شلتوک است.

شغل اصلی مردم کشاورزی و تولید برنج است، که البته در کنار آن دامپروری و پرورش مرغ و اردک نیز رواج دارد.

مقدار زمین‌های زراعی و غیر زراعی[ویرایش]

مقدار زمین‌های مسکونی روستا ۲۰ هکتار،
آموزشی، فرهنگی و قبرستان ۲ هکتار،
معابر عمومی ۴۸۵۰۰ متر مربع است.
همچنین باغات ۳۸ هکتار،
زمین زراعی ۳۲۰ هکتار،
و آبگیر و استخر ۸۰ هکتار می‌باشد.
که در نهایت مجموع کل زمین‌ها روستای شهرستان ۴۶۰ هکتار برآورد گردیده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]