نویده

مختصات: ۳۷°۱۶′۳″ شمالی ۴۹°۴۵′۵″ شرقی / ۳۷٫۲۶۷۵۰°شمالی ۴۹٫۷۵۱۳۹°شرقی / 37.26750; 49.75139[۱]
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نویده
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانگیلان
شهرستانرشت
بخشبخش کوچصفهان
نام محلینویده
مردم
جمعیت۶۹۲ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
مساحتبالای 10000 هکتار
کد آماری۰۰۸۹۴۰

نویده، روستایی است از توابع بخش کوچصفهان شهرستان رشت در استان گیلان ایران. یکی از ورودی‌های این روستا با بخش کوچصفهان 150 متر فاصله دارد ورودی دیگر این روستا که نام محلی آن حشکوا می‌باشد است که حدود 1/5 کیلومتر با سنگر فاصله دارد.

شغل مردم[ویرایش]

شغل بیشتر مردم کشاورزی به روش محلی می‌باشد در شروع بهار و آبدار شدن رودها کاشت برنج در روستا آغاز می‌شود و معمولاً در ماه دوم و سوم تابستان برداشت می‌کنند.

وضعیت تحصیل[ویرایش]

در این روستا تنها یک مدرسهٔ ابتدایی دولتی وجود دارد به نام مدرسهٔ ابتدایی آیت‌الله سعیدی نویده ، دانش آموزان پس از اتمام دورهٔ ابتدایی به مدارس راهنمایی بخش کوپصفهان یا دهستان بلسبنه می روند.

صنعت در روستا[ویرایش]

آب روستا از منبع آبی که در نزدیکی مدرسه قرار دارد تأمین می‌شود که کاملاً تصفیه شده‌است به تازگی کابل‌های برق این روستا تعویض گشته تا در هنگام زمستان مشکلی ایجاد نشود خط تلفن روستا بی سیم بوده و مانند سیم کارت می‌ماند که نیاز به تلفن همراه دارد

مساجد[ویرایش]

این روستا دارای 3 مسجد می‌باشد مسجد جامع این روستا در مرکز آن واقع است مردم در ماه محرم شب‌ها به مسجد می روند و تا شب دهم محرم مردم غذا به مسجد می‌آورند (به زبان محلی مجمامی آورند) در روز عاشورا مردم از 3 مسجد جمع شده و از مسجد جامع نویده به سمت مسجد جامع کوچصفهان دسته می برند.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در بخش کوچصفهان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385، جمعیت آن 1420 نفر (312 خانوار) بوده‌است.[۲]

منابع[ویرایش]