حسن تعلیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

حسن تعلیل آوردن علتی ادبی و ادعایی است برای امری، به گونه‌ای که بتواند خواننده را قانع کند. این علت‌سازی عموماً مبتنی بر تشبیه‌است و هنر آن زشت یا زیبا نمودن چیزی است.. با وجود این حسن تعلیل، واقعی، علمی یا عقلی نیست. مخاطب آن را از علت اصلی دلپذیرتر می‌یابد. بیشترین حسن تعلیل در ادبیات فارسی، در اشعار منوچهری دیده می‌شود. هر چند در آثار رودکی، حافظ، سعدی، سنایی و نظامی نیز نمونه‌های بسیاری از آن وجود دارد.

مثال۱:

هنگام سپیده دم خروس سحریدانی ز چه رو همی کند نوحه گری
یعنی که نمودند در آیینهٔ صبحاز عمر شبی گذشت و تو بی‌خبری

آیا هرگز فکر کرده‌اید که چرا خروس به هنگام سحر می‌خواند؟ کسی پاسخ واقعی این سؤال را نمی‌داند. تنها می‌توان گفت که این از خصلت‌ها و غرایز طبیعی این حیوان است. اما شاعر در مثال اول برای خواندن خروس سحری علتی خیالی می‌آورد. او می‌گوید که خروس بدان سبب ناله سر می‌دهد که در آیینهٔ صبح حقیقتی را می‌بیند و آن این است که از عمر ما روزی دیگر گذشته و ما هم چنان در بی‌خبری مانده‌ایم. ناله سردادن خروس در غم این بی‌خبری است. این علت ادعایی که سخت پذیرفتنی می‌نماید و توان اقناع مخاطب را دارد، عامل اصلی موسیقی معنوی موجود دراین بیت است.

مثال۲:

رسم بدعهدی ایّام چو دید ابر بهارگریه‌اش بر سمن و سنبل و نسرین آمد

در اینجا حافظ بارش باران بر سبزه‌زاران را ناشی از گریه ابر بهاری می‌داند که از دست بدعهدی روزگار به ستوه آمده‌است؛ در حالی که در عالم واقع علت بارش باران برای همگان روشن است.

مثال۳:

تا چشم بشر نبیندت رویبنهفته به ابر چهر دلبند

شاعر علت ابر پوش بودن قله دماوند را برای ندیدن او بیان کرده‌است. علت برآمدگی دماوند اینگونه توجیه شده است که (دماوند) قلب زمین تصور شده است که دردگرفته و از شدت درد، ورم نموده است

به این نمونه دقت کنید: نهنگی بچه ی خود را چه خوش گفت/ به دین ما حرام آمد کرانه به موج آویز و از ساحل بپرهیز/ همه دریاست ما را آشیانه اقبال لاهوری در این دوبیتی، برای پدیده ی به گل نشستن نهنگ ها دلیلی غیر واقعی و شاعرانه می آورد.در واقع برای آنکه خواننده را متوجه کند که در پی آسایش و سکون مطلق نباشد، غیر مستقیم سرنوشت نهنگ های به گل نشسته را به عنوان شاهد می گیرد و هشدار می دهد نهنگ( آدمی ) اگر در پی آرامشی به دور از هر گونه هیاهو باشد، دچار رخوت می شود و این رخوت ، هلاک آدمی(نهنگ ) است.

مثال پایانی : درختان را دوست می دارم / که به احترام تو ایستاده اند باشه دو بار

یک نمونه ی دیگر این بار از حافظ : میخواست گل که دم زند از رنگ و بوی دوست/ از غیرت صبا نفسش در دهان گرفت

گل را هم 'رنگ'ست و هم 'بوی'.جلوه گری گل، عاشق را از احوال یار(دوست) باخبر میدارد اما اینک نه چنین است چرا که در هنگامه ی وزیدنِ باد صبا، فرصت عرض اندام ندارد و هیبت و غیرت باد صبا سبب گشته او خاموش بماند و عطر و بوی خود را به نمایش نگذارد ، چراکه 'فرصت' ، فرصت باد صبا است.

منابع[ویرایش]

۱. آرایه‌های ادبی (قالب‌های شعر، بیان و بدیع)، کتاب سال سوم آموزش متوسطه، شاخه نظری (رشته ادبیات و علوم انسانی)، مؤلف: دکتر روح‌الله هادی - لینک کتاب