جنگ‌های بربری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جنگ‌های بربری
Burning of the uss philadelphia.jpg
سوختن کشتی فیلادلفیا متعلق به نیرو دریایی آمریکا طی جنگ بربری اول ۱۸۰۴ در جنگ اول و همچنین جنگ دوم نیروی دریایی آمریکا کاملا شکست خورد و ۱۷عدد از کشتیهای جنگی سالم به دست مسلمانان افتاد
تاریخ۱۰ می ۱۸۰۱ – ۳ ژوئیه ۱۸۱۵
(۱۴ سال، ۱ ماه و ۲۳ روز)
موقعیت
نتایج پیروزی جبهه آمریکایی-سوئدی
طرف‌های درگیر
 ایالات متحده آمریکا
سوئد سوئد (۱۸۰۰–۱۸۰۲)
Bandiera del Regno di Sicilia 4.svg پادشاهی سیسیل (۱۸۰۱–۱۸۰۵)[۱]

 امپراتوری عثمانی

فرماندهان و رهبران
استفان دکاتور
تلفات و ضایعات
ایالات متحده:
۴۵ کشده
۹۴ زخمی
۸۵۳ کشده

جنگ‌های بربری سری درگیری‌هایی بود که در دو برهه زمانی متفاوت ولی به دلایل یکسان در اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ بین ایالات متحده آمریکا، سوئد و ایالات بربر (الجزیره، تونس و طرابلس امروزی که در آن دوران تحت سلطه امپراتوری عثمانی بودند) در شمال آفریقا رخ داد. سوئدی‌ها تا سال ۱۸۰۰ با طرابلسی‌ها درگیر بودند که در نهایت آمریکایی‌ها نیز به آن‌ها پیوستند.[۲] اختلاف طرفین بر سر دزدان دریایی بربری بود که از بازرگانان آمریکایی که به مدیترانه می‌رفتند باج می‌گرفتند. اگر کشتی‌ها از پرداخت باج سر پس می‌زدند دزدان بربر به آن حمله کرده و کالاهای آن را غارت می‌کردند و سرنشینان کشتی را می‌کشتند.

با انتخاب توماس جفرسون به عنوان رئیس جمهور آمریکا در مارس ۱۸۰۱ او از پرداخت باج خودداری کرد و ناوگان نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا را طی جنگ اول بربری به مدیترانه فرستاد. ناوگان ایالات متحده استحکامات دزدان بربر (امروزه شامل کشورهای الجزیره، تونس و لیبی می‌شود) را بمباران کردند و در نهایت توانستند به توافقی عادلانه با سران منطقه برسند. جیمز مدیسون که بعد از جفرسون رئیس‌جمهور آمریکا شد در سال ۱۸۱۵ دومین جنگ بربر را به راه انداخت. این جنگ در فاصله کوتاهی از پیروزی ایالات متحده در جنگ ۱۸۱۲ رخ داد.

پانویس[ویرایش]

  1. "Start Here! About the Barbary Wars". daddezio.com. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 13 January 2018.
  2. Woods, Tom. "Presidential War Powers: The Constitutional Answer". Libertyclassroom.com. Retrieved 9 July 2014.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Barbary Wars». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.