جشنواره فیلم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

جشنواره فیلم یک جشنواره است که در یک یا چند تئاتر، فیلم با برنامه مخصوص نمایش و رقابت تعدادی فیلم برگزار می‌شود. این فیلم‌ها معمولاً به تازگی تهیه شده‌اند و بر یک سبک مخصوص (برای مثال پویانمایی (انیمیشن یا مستند) یا موضوع دیگری (برای مثال جشنواره فیلم محیط زیست، جنگ، مردان و زنان) تمرکز دارد. اینها نمونه موارد سالیانه می‌باشند.

تاریخچه[ویرایش]

اولین جشنواره مهم فیلم دنیا در محل ونیز در سال ۱۹۳۲ برگزار شد و جشنواره‌های فیلم مهم دیگر دنیا (جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، جشنواره فیلم کن، مسکو و کارلووی واری) که مربوط به وقایعی در دهه‌های ۱۹۴۰ و۱۹۵۰ می‌شود.

جشنواره بین‌المللی فیلم ادینبورگ در اسکاتلند که در سال ۱۹۴۷ تأسیس شده‌است و جشنواره‌ای با طولانی‌ترین فعالیت مداوم و ادامه‌دار در دنیا می‌باشد.

جشنواره فیلم آمریکای شمالی در محل جشنواره فیلم و ویدئوی بین‌المللی کلمبوس در سال ۱۹۵۳ تأسیس شده‌است که همچنین به نام پاداش و جایزه‌ای از طرف مسیح معروف است. بر طبق بنیاد هنری فیلم در سان فرانسیسکو، «پاداش و جوایز مسیح» یکی از معروف‌ترین و معتبرترین موارد اجتماعی، آموزشی، تجارت و رقابت‌های غیررسمی در ایالات متحده آمریکاست، و همچنین قدیمی‌ترین جشن از این نوع در ۵۴ سال اخیر در آمریکای شمالی است.".

این جشنواره بعداً در زمان کوتاهی توسط جشنواره بین‌المللی فیلم سانفرانسیسکو در ماه مارس سال ۱۹۵۷ برگزار شده که بر روی مشخصه‌های محتویات دراماتیک فیلم‌ها تأکید داشته‌است. جشنواره‌های نقش خیلی مهمی در معرفی و شناساندن فیلم‌های خارجی به بینندگان و حضار آمریکایی داشته‌اند. در میان فیلمهایی که در این جشنواره در سال تأسیس نمایش داده شده‌اند فیلم پادشاه خون آکیرا کوروزووا و پاتر پانچالی ساتیاجیت رای معروف بوده‌اند.

جشنواره فیلم آن آربور در سال ۱۹۶۳ تأسیس شده‌است. این قدیمی‌ترین جشنواره فیلم با فعالیت مداوم و تجربی در آمریکای شمالی است که یکی از پیشگامان جشنواره‌های فیلم برای فیلمسازان مستقل، و مبتدی، تجربی برای نمایش کارهای آن‌ها می‌باشد. AAFF

جشنواره فیلم بین‌المللی شیکاگو در سال ۱۹۶۴ تأسیس شده و به نمایش فیلم‌ها و اثرهای هنری خارجی در سطح گسترده و وسیعی در موارد افسانه‌ای، اجتماعی، فرمت کوتاه، انیمیشن و تجربی و علمی ادامه داده‌است.

تورنتو یکی جشنواره فیلم معتبر و معروف می‌باشد. جشنواره فیلم بین‌المللی تورنتو در سال ۱۹۷۶ تأسیس شده، و حالا یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های فیلم آمریکای شمالی است و به‌طور گسترده‌ای در سطح جهانی فعالیت می‌کند، و جشنواره Hot Docs تورنتو یک جشنواره فیلم پیشقدم موضوعات اجتماعی در آمریکای شمالی است. جشنواره فیلم زنان رنگ در دانشگاه کالیفرنیا، سانت کروز، در سال ۱۹۹۲ تأسیس شده‌است که اولین جشنواره فیلم در ایالات متحده آمریکا است که در نمایش زنان رنگ توسط زنان رنگ فعالیت کرده‌است.

جشنواره فیلم رقص باران در لندن در بزرگ‌ترین جشنواره فیلم‌های مستقل در انگلستان می‌باشد. آن همچنین اهدا کننده جوایز فیلم مستقل انگلیسی می‌باشد.

فستیوال فیلم آیوی در دانشگاه براون در پروویدنس، جزیره رهود بزرگ‌ترین جشنواره فیلم در آمریکای شمالی است و تنها جشنواره فیلم کارهای دانشجویی در جهان است.

جشنواره فیلم ویل تنها جشنواره فیلمی است که فیلم‌ها و برنامه‌های ورزشی مستقل را ارائه می‌کند. این جشنواره در ویل، کلرادو که بزرگ‌ترین وعمومی‌ترین پیست اسکیVail است در ایالات متحده آمریکا برگزار می‌شود.

جشنواره‌های تورنتو، کن، ونیز، برلین، رقص خورشید، روتردام، مسکو، (از سال ۲۰۰۲) لوکارنو و کارلووی واری به صورت لیست جشنواره‌های گروه A یا مهم‌ترین و معروفترین جشنواره‌ها در جهان طبقهبندی شده‌اند. فیلم‌های جدید در یکی از این جشنواره‌ها نمایش داده می‌شوند.

جشنواره فیلم تهران از ۱۳۵۱ آغاز شد، از ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۰ به دلیل انقلاب و سپس جنگ متوقف ماند و از ۱۳۶۱ با نام فجر به فعالیت خود ادامه داد، تاکنون مجموعاً ۳۳ دوره جشنواره بین‌المللی فیلم در تهران انجام پذیرفته‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]